Vanale koerale uusi trikke ei õpeta!

Kuigi olukord immigrantidega üleujutatud Euroopas ja eriti Saksamaal on katastroofiline ning piiri taga ootab järjekorras kaks miljonit uut tulijat, ei vaheta frau Merkel teps mitte plaati, vaid laseb vana laulu edasi. Näib, et prouale on antud käsk Euroopa hävitamine lõpuni viia, kuid kes on tema peremehed ja kust kohast käsud täpselt tulevad, on raske tõsikindlalt väita. Mingit paindlikkust ega õppimist kogemustest ei ole kantsleriproua retoorikasse ega käitumisse tulnud. 

Pühapäeval antud teleintervjuus Saksa telekanalile ARD ütles kantsler Angela Merkel, et Kreekat võlakriisi ajal aidanud Euroopa Liidu riigid peavad abistama Ateenat ka rändekriisi osas ning mitte sulgema oma piire. Merkel sõnas, et EL ei tohi lasta Kreekat kaosesse langeda. Merkel kritiseeris Austriat ja mitmeid Balkani riike piirikontrollide taastamise ja sisserändajatele päevaste ülempiiride kehtestamise pärast, mis on tekitanud Kreekasse nö pudelikaela, kuhu kogunevad Türgi kaudu paatidega saabuvad migrandid.

Merkeli sõnul on juhtunud see, mida kardeti – üks riik on jäetud oma probleemidega üksi, ja seda ei tohi lubada. Merkeli sõnul on ta pidevalt ühenduses Kreeka peaministri Tsiprasega, kuid Kreeka tüli Austriaga süveneb, sest Viin on seadnud sisserändajatele päevased ülempiirid. Lisaks on neli Balkanimaad, Makedoonia, Horvaatia, Serbia ja Sloveenia, karmistanud riiki sisenemise tingimusi. Merkeli meelest on vale, et Kesk-Euroopa riigid on oma piirid sulgenud. „Probleem on selles, et need riigid tegutsesid iseseisvalt ja ühepoolselt, aga see ei ole hea,“ ütles kantsler. Merkel leiab endiselt, et rändekriisi ohjamise osas tuleb jääda optimistlikuks ning kinnitas, et tema kohuseks ja ülesandeks on teha kõik võimalik ühise keele leidmiseks selles küsimuses.

Merkel kordab taas juba tüdimuseni kuuldut: Euroopa Liit ja liikmesriigid peavad üksteist aitama, abi põgenikele peab olema korrapärane ja kontrollitud ning Euroopa riikide vahel solidaarselt jagatud. Saksamaa vajavat rohkem partnereid, sest kantsleri meelest hoiavad mõned riigid vastutusest eemale – otsene kriitika maade suhtes, kes tahavad võtta vastu vähe asüülitaotlejaid. Merkeli meelest ei ole piiritarade ehitamine lahendus, samuti ei ole Saksamaal võimalik kontrollida seda, kui palju inimesi Euroopasse tuleb.

Merkel leiab, et Saksamaa peab jääma endiselt riigiks, mis võtab põgenikke lahkelt vastu.

Kumb saabub enne, kas Euroopa hukk või Merkeli peatamine ning võimalik kohtu alla minek – seda näeme ilmselt kiiremini, kui me arvata oskame. 2016 saab Euroopa edasise eksistentsi jaoks ilmselt ülimalt otsustavaks, kuna 2015 oli vaid selle väiksem eelmäng.

Uued Uudised

Allikas: The Telegraph / tagesschau.de (tõlkinud Triin Van Doorslaer)

FOTO: AP/Scanpix (islamivastase meelavalduse plakat)

Kommentaarid