Rahvuskonservatiivne uudiste- ja arvamusportaal
Saada vihje: info@uueduudised.ee

Uno Kaskpeit: tsirkusest Eesti piirivalves

-
30.09.2017
Uno Kaskpeit
© Kuvatõmmis

Huvitav oli jälgida juuni alguses, kuidas suure šõuga alustati piirivalvurite mehitamist Eesti – Läti piirile endiste piiripunktide asupaikadesse.

Piirivalvurid Luhamaa ja Koidula maanteepiiripunktidest kutsuti välja viimaselt puhkepäevalt ning saadeti otse lõunapiirile, et sulgeda näitlikult Eesti – Läti piir. Kohale sõideti PPA autodega. Sihtkohta jõudes selgus, et elementaarsed sanitaartehnilised vahendid nagu WC ja pesemisvõimalus puuduvad. Üüritud kämpingud jõudsid kohale alles peale lõunat.

Tutvudes olukorraga Valga linnas ja selle lähiümbruses oli olukord  tragikoomiline ja pani selle „teatri“ üle pead vangutama. Kõik kõrvaltänavad, mis ühendasid Valgat ja Valkat, olid avatud ning linnast väljaspool olevad teed  kõik kenasti lahti ja ilma valveta, rohelise piiri (piiripunktide vaheline ala) jälgimisest ja vaatlusest rääkimata. Kõige naljakam vaatepilt avanes Alko 1000 juures, kus kahel piirivalvuril tuli Eestist Lätimaale kulgev maantee sulgeda, et teostada isikute ja transpordivahendite kontrolli. Sealsamas 70 meetrit kõrval asuv Alko 1000-sse kulgev tee (endine Valga-Valka piiripunkt) oli piiriületuseks aga avatud kõikidele liiklejatele. Selline 12-tunnine ja kahest piirivalvurist koosnev patrull on tegelikult lubamatu, sest kui ühel patrulli liikmel tekib inimlik vajadus minna WC-sse, siis üksik piirivalvur maanteel ei tohiks isikute ja transpordivahendite kontrolli teostada. Samas on teada, et PPA võimekus ja inimressurss ei võimalda jälgida inimlikkuse ega määrustiku pärast teenistuskohustuste täitmist.

Tähelepanek PPA juhtkonnale edaspidiseks – et teostada isikute ja transpordivahendite kontrolli maanteel 12 tundi, peab olema toimkonna minimaalne suurus vähemalt kolm piirivalvurit, et ühekaupa oleks võimalik korraks eemalduda oma inimlike vajaduste realiseerimiseks.

Huvitav oleks aga veel teada, mis raha eest selline pooleteise päevane tsirkus inimestele kinni maksti. Lisaks kulus korralik kogus kütust ja ega need renditud kämpingud, mis hiljem kohale veeti, ei tulnud tasuta. Seda üritust reklaamis kõvasti Õhtuleht.

Tegelikult oleks võinud sellise tsirkuse ja raha raiskamise jätta tegemata. Politsei juhtkond Elmar Vaheri ettevõtmisel ja poliitilisel heakskiidul on piirivalve read nii õhukeseks viilitud, et tegelikult ei jätku inimesi enam normaalsegi teenistuse tagamiseks. Peaminister Jüri Ratas infotunni küsimustele vastates antud ürituse kohta ajas ümarat juttu. Stiilis, et kui küsitakse „aia kõrgusest“, siis tuleb rääkida „laudaukse laiusest“. Selline anne udutada on küll hea ja eeskujulik Savisaare poolt välja koolitatud poliitbroileri mõistes, kuid ei veena ristiinimest mingilgi moel tõest infot saama. Seda kõike saab igaüks kontrollida artiklis eelpool nimetatud Õhtulehe interneti aadressilt.

Jõudu kõikidele piirivalvuritele oma igapäevases teenistuses ja loodame, et selline tsirkus ükskord lõpeb.

Uno Kaskpeit on endine Valga Piirivalvepiirkonna ülem, Piirivalveameti Piiriosakonna ülem, Piirivalvekolledži direktor

Seotud lood: Uno Kaskpeit: need, kes hävitasid sõjaväelise piirivalve, jätsid riigi abitusse seisu