Abiks EPL-i töötajale ehk kuidas saada üle vastumeelsusest puukallistajate ja rahvuslaste  suhtes

Abiks EPL-i töötajale ehk kuidas saada üle vastumeelsusest puukallistajate ja rahvuslaste suhtes

30.06.2017

Eesti Päevalehe loovjuht Ester Vaitmaa pihib tänases lehes, et on hingelt puukaitsja, aga Haabersti hõberemmelga aktivistidega ta ühe puu alla ei istuks. Vaitmaa kirjutab ka, et tahaks olla rahvuslane, aga praegused rahvusluse esindajad – jah, jutt käib EKRE-st – olla inimvaenulikud, nii nagu polevat viisakas seltskond ka Rail Balticu vastased. Vaitmaa kurdab, et nõnda on temast saanud „vaikiv enamus“.

Loomulikult ei saa välistada, et Vaitmaa kirjutis (loe siit) on sotside häälekandjast Eesti Päevalehe järjekordne katse sildistada oma ideoloogilised vastased parketikõlbmatuks. (Lugu sisaldab muu hulgas ka otsest jama. Väide, et Rail Balticu vastaste seas pole piisavalt oma ala eksperte, on pahatahtlik vale.) Aga oletame siiski, et Vaitmaa kirjutis on tubli kodaniku siiras arvamusavaldus. Sel juhul on meie kohus talle appi tulla.

Vaitmaa kirjutisest tuleb selgelt välja, et teda on tabanud kognitiivne dissonants. See termin tähistab psühholoogide jaoks tunnetuslikku ebakõla kahe või enama tunde vahel, mis tekitab ebamugava pinge. Dissonantsi saab vähendada oma hoiakute ja käitumise muutmisega.

Nõnda on Vaitmaal dissonantsi vähendamiseks kaks teed. Esimene võimalus on leppida, et ta EI OLE tegelikult enam puukaitsja ega rahvuslane. Talle lihtsalt meeldib inertsist säärane kuvand (nii nagu Reformierakond ehib end enne valimisi sini-must-valgega, aga esindab tegelikkuses Brüsselist ette kirjutatud poliitikat). Aga kui kuvandist edasi minna, siis oma tegelikelt tôekspidamistelt on Vaitmaa võib-olla juba keegi teine – progressiivse uue põlvkonna esindaja, Twitteri avangard, nn maailmakodanik, kelle jaoks rahvuslus ja vastuseis Euroopa projektidele pole lihtsalt mõistuspärased. Puukaitsmine ja rahvuslus on tema jaoks midagi, mis ei mahu ratsionaalselt mõtleva kodaniku repertuaari. Kainelt kaalutlev inimene tahab kohvikus veini ja kohvi libistada, pidada lõunal siestat ja õhtul fiestat.

Aga Vaitmaal on dissonantsi vähendamiseks valida ka teine tee. Ta vôiks loovjuhina hoopis küsida, miks on rahvuslus vôi puukallistamine jäänud Eestis tema jaoks kummastavate isikute vedada. Aga võib-olla sellepärast, et… kedagi teist ei ole enam eesliinil vôitlemas. Kas Vaitmaa ei ole märganud, et ühiskond koosneb juba mõnda aega „vaikivast enamusest“? Ainult et selles pole süüdi mitte puukallistajad või Rail Balticu vastased, vaid poliitilise eliidi ja talle olulistes küsimustes takka kiitev peavoolumeedia. Teatud hoiakud ja hinnangud on nii enesestmõistevaks tambitud, et teisiti mõtlevad inimesed ei julge enam sõna võtta. Tööst ei taha ju ilma jääda, tutvusringkonnast samuti mitte. Sellises olukorras tulevadki tänavale võitlema vaid ennastsalgavad kodanikud – „hullud“, kui soovite. Ja mis seal salata, eks nad keeravad aeg-ajalt vinti üle, nagu Haabersti remmelga puhul juhtus. Ent kui neid ei oleks, siis oleks ainult vaikus, hääletu alistumine.

Kui Vaitmaa tahab ilma piinlikkust tundmata olla puukaitsja ja rahvuslane, siis ei taanduks ta „vaikiva enamuse“ hulka, vaid tuletaks hakatuseks oma ülemustele Eesti Päevalehes ja Delfis meelde põhiseadust ja seal kirja pandud Eesti riigi eesmärki, milleks on eesti keele ja kultuuri kestmine läbi aegade. Kutsugu oma ülemusi üles lõpetama vasakpoolne propaganda, mis sildistab eestluse ja rahvusluse inimvaenulikuks düstoopiaks, millest meie rahvas peab üle saama. (Lugege kasvõi Krister Parise artikleid).

Ainult siis, kui ajakirjandus tuleb “vaikiva enamuse”  ehk suurema osa eesti rahva poole tagasi ja loobub olemast väikese, aga poliitiliselt mõjusa grupi hääletoru, on lootust, et „vaikiv enamus“ edasi ei paisu. Lõpetage teisitimõtlejate tasalülitamine ja kohe suureneb nende mõistlike inimeste hulk, kes julgevad välja öelda, mida nad tegelikult mõtlevad. Ning julgevad seda ka ellu viia.

Valik on sinu, Ester Vaitmaa.

UU

Kommentaarid

Kommentaarid puuduvad

Ütle sõna sekka

Hetkel kommentaarid puuduvad

Sa võid olla esimene, et alustada vestlust.

Sinu andmeid ei avalikustata!Sinu e-posti aadressi ei avalikustata. Samuti ei jagata Sinu andmeid kolmandate osapooltega.