Rahvuskonservatiivne uudiste- ja arvamusportaal
Saada vihje: info@uueduudised.ee

Henn Põlluaas: elektri püsitasu kehtestamine mõjub maa- ja suvilapiirkondadele laastavalt

-
16.02.2017
Laadime sisu...

Elektri püsitasude kehtestamisega tegi valitsus otsuse, mis halvendab 80 000 inimese majanduslikku olukorda ning annab järjekordse hoobi Eesti maaelule, leiab Riigikogu EKRE fraktsiooni aseesimees Henn Põlluaas.

Põlluaasa sõnul paistab püsitasude sisseviimise tagant valitsuse soov kindlustada endale jätkuv dividendivoog Eesti Energiast. „Olemuselt meenutab see kunagist ampritasude kehtestamise püüdu, mis ei soodusta elektrienergia säästlikku tarbimist, küll aga võimaldab Eesti Energial saada tulu kauba eest, mida tegelikult ei tarbita,“ ütles Põlluaas.

„Tuleb meeles pidada, et tarbija on võrku ühendamisega seotud kulud juba liitumistasuga kinni maksnud ning elektrihinnale on lisatud ka käibemaks, aktsiis ja kõrged taastuvenergia tasud. Paljud tarbijad on ise kinni maksnud rajatud liinid ning tasudes on sees liinide hooldamise kulud ja kasum.“

Põlluaas juhib tähelepanu, et Eestis on palju maakodusid, mida hoitakse järeltulevatele põlvedele, samuti kümneid tuhandeid suvilaid, kus inimesed kasutavad elektrienergiat vaid paaril kuul aastas. „Kõik nad peavad hakkama igakuiselt maksma kauba eest, mida nad ei tarbi või tarbivad väiksemas mahus, kui neilt hakatakse sisse nõudma.“

EKRE fraktsiooni aseesimehe sõnul peab riik peab arvestama Läti kogemusega, kus peale püsitasu kehtestamist lülitati välja ligi 20 000 suvilat, maakodu või ehitusootel krunti, kes ei soovinud tasu maksta.

„Riik jääb sellega ilma igasugusest elektritasust, kaasa arvatud uuest püsitasust. Elektrivõrk laguneb, lammutatakse või viivad selle ära metallivargad. Kui kunagi peaks kellelgi tekkima soov lülituda uuesti võrku, kaasnevad sellega märkimisväärsed sisselülitamiskulud, mis käivad enamikule inimestele üle jõu. Tagajärjeks on maapiirkondade jätkuv tühjenemine ja väheneb tõenäosus, et elu maal taastuks.“

Põlluaasa sõnul peab valitsus mõistma, et püsitasu rakendamine on lühinägelik. „Dividendi teenimine ei kaalu üles vajadust tagada elu võimalikkus kõikjal Eestis,“ ütles Põlluaas.

Elektrilevi kehtestas valitsuse nõusolekul tarbijatele niinimetatud püsitasu, mis jõustub 1. juulist ja lisandub kohtades, kus elektrit ei ole tarbitud või on tarbitud aasta jooksul alla 250 kWh. Püsitasu peavad hakkama maksma kokku umbes 80 000 klienti ja peret.

UU

Foto: MARGUS ANSU ( POSTIMEES