EIK: tervet nägu katva loori kandmise piirang tagab ühiskonna sidususe

EIK: tervet nägu katva loori kandmise piirang tagab ühiskonna sidususe

11.07.2017

Euroopa Inimõiguste Kohus (EIK) jättis jõusse Belgia keelu kanda avalikus ruumis tervet nägu katvat loori ehk niqabi. Strasbourg´is asuv inimõiguskohus otsustas, et piirang püüdleb ühiskondliku sidususe ning “teiste isikute õiguste ja vabaduste” tagamise poole ja on “demokraatlikus ühiskonnas vajalik”.

Belgia keelas tervet nägu katva loori kandmise ära 2011. aasta juunis kehtima hakanud seadusega. See keelab ilmuda avalikku kohta nägu tuvastamist mittevõimaldaval viisil “osaliselt või tervenisti maskeerituna või varjatuna”.

Seaduse rikkumise eest on ette nähtud rahatrahv ja kuni seitsmepäevane vanglakaristus. Esimesena keelustas Euroopas avalikus ruumis niqabi kandmise Prantsusmaa 2011. aasta aprillis.

Euroopa Inimõiguskohus lükkas 2014. aastal tagasi Prantsuse niqabiseaduse vaidlustamise katse ja väited, et see rikub usuvabadust ja inimõigusi.

Belgias andsid naqabikeelu kohtusse kaks mosleminaist – Belgia kodanik Samia Belcacemi ja marokolanna Yamina Oussar. Mõlemad kinnitasid, et kannavad loori vabatahtlikult ja näevad keelus oma õiguste rikkumist ja diskrimineerimist.

Belcacemi jätkas pärast keelu jõustumist veel mõnda aega niqabi kandmist, kuid loobus siis sellest ühiskonna survel ja trahvihirmus. Oussar ütles kohtule, et tema otsustas hoopis koju jääda.

BNS/UU

Kommentaarid

Kommentaarid puuduvad

Ütle sõna sekka

Hetkel kommentaarid puuduvad

Sa võid olla esimene, et alustada vestlust.

Sinu andmeid ei avalikustata!Sinu e-posti aadressi ei avalikustata. Samuti ei jagata Sinu andmeid kolmandate osapooltega.