Rahvuskonservatiivne uudiste- ja arvamusportaal
Saada vihje: info@uueduudised.ee

Helme IRL-i lagunemisest: vähemusvalitsus on tulekul, kesikute fraktsioonist on osa inimesi vaimselt välja kolinud

-
26.06.2017
Laadime sisu...

Eesti Konservatiivse Rahvaerakonna riigikogu fraktsiooni esimees Martin Helme hinnangul ei ole üllatav, et IRL-i eksesimees Margus Tsahkna ja aseesimees Marko Mihkelsoni parteist lahkusid. “Näeme praegu Eesti poliitika kõige inetumat poolt: põhimõttelagedust ja vastutusest kõrvale hiilimist. Tsahkna oli erakonna esimees ja Mihkelson aseesimees, kahekesi tüürisid nad partei toetusprotsendi allapoole künnist. Nüüd lahkuvad sajatuste saatel, et neid ei kuulatud ja nendega ei arvestatud. Justkui Margus ei teadnud esimeheks asudes, et ta on tankist,” nentis Helme.

Ta ei võta enda sõnul väga tõsiselt jutte sellest, et Tsahkna ja Mihkelson ei kavatse liituda ühegi teise parteiga. “Küllap riigikogu valimiste ajaks ikka liitutakse. Ja ega neid variante kellega pole ju teab kui palju. Iseküsimus on, kes peaks tahtma võtta inimesi, kes enda tekitatud rusuhunnikust “fuika” karjudes minema jalutavad,” märkis EKRE riigikogu fraktsiooni juht.

Kahe IRL-i ladvikusse kuulunud poliitiku lahkumisel on kaks suuremat mõju. “Esiteks kinnitab see veelkord, et IRL-il ei ole enam pidamist. See partei ei ole enam päästetav. Ma ei näe ka mingit põhjust, miks peaks keegi tahtma neid päästa näiteks liitumise kaudu. Aeg-ajalt on Eestis räägitud vajadusest rahvuskonservatiivsel tiival konsolideeruda, kuna seal on liiga tihe konkurents. Ma ei muretseks selle pärast, tihedast konkurentsist sõeluvad välja tugevaimad ja selle tugeva ümber konsolideeruvad nii valijad kui tegusad poliitikud. Ma ei kahtle, et selleks gravitatsioonijõuks, mis tõmbab kõik head inimesed rahvuskonservatiivsel tiival kokku, on Konservatiivne Rahvaerakond. Varem või hiljem koonduvad kõik konservatiivid ja rahvuslased EKRE lipu alla,” on Helme veendunud.

Teine oluline laiem mõju on valitsusele. “Sisuliselt liigub Jüri Ratase vasakvalitsus vähemusvalitsuse suunas, sest IRL-i fraktsiooni lagunemine sellega veel ei lõpe. Samas toimub väga tõsine käärimine ka Keskerakonna fraktsioonis, kus distsipliini hoitakse üha jõhkramate võtetega. Ka sealt on mitmed inimesed juba vaimselt välja kolinud,” teab Helme.

Ratase valitsus seisab püsti ainult selle najal, et hetkel pole talle tekkinud alternatiivi. “Keegi ei soovi võtta enda kaela eesistumise nuhtlust ja asuda valitsust tegema vahetult enne kohalikke valimisi. Aga poliitika on dünaamiline ja kaua selline tühi kott püsti seista ei saa. Aeg on tõsiselt mõelda, millised variandid on siis, kui niigi teovõimetu ja ebakompetentne vasakvalitsus kaotab parlamendis 51 häält. Mu meelest ei tasuks kõrvale heita ka erakorraliste valimiste võimalust,” lisab Konservatiivse Rahvaerakonna aseesimees.

Isamaa ja Res Publica Liidu tipp-poliitikud Margus Tsahkna ja Marko Mihkelson lahkuvad erakonnast. Mõlemad kuuluvad praegu riigikogu IRL-i fraktsiooni, kus on 14 liiget. Tsahkna on erakonna endine esimees, Mihkelson juhib riigikogu väliskomisjoni tööd.

Viimasel IRL-i suurkogul kumbki meestest IRL-i juhtorganitesse ei kandideerinud, sest olid pettunud partei tahtmatuses erakonna põhikirja muutes avatumaks muutuda. Eelseisvatel kohalikel valimistel kumbki poliitikutest ei kandideeri, riigikogus asuvad nad n-ö aknaalusteks.

Tsahkna jõudis IRL-is olla alates 2000. aasta augustist ja Mihkelson 2001. aasta detsembrist.

UU