Rahvuskonservatiivne uudiste- ja arvamusportaal
Saada vihje: info@uueduudised.ee

Mitu euroliidu riiki blokeeris Brüsseli kvoodiplaani

-
14.09.2015
eu_cr

Euroopa Liidu siseministrid ei jõudnud esmaspäeval üksmeelselt leppeni kohustuslike kvootide asjus, et ümber paigutada 120 000 põgenikku Kreekast, Itaaliast ja Ungarist, ütlesid ametnikud BNSi vahendusel.

“Meie ettepaneku asjus 120 000 (varjupaigataotleja ümberpaigutamiseks) ei saanud me soovitud kokkulepet,” lausus Euroopa Komisjoni rändevolinik Dimitris Avramopoulos.

Ministrid andsid heakskiidu alustada mais välja käidud kava rakendamisega, millega tahetakse järgmise kahe aastaga jaotada ümber 40 000 varjupaigataotlejat Kreekast ja Itaaliast.

“Riiklikul ja Euroopa Tasandil oli väga tuline debatt”, lausus Avramopoulos.

“Komisjon on pühendunud tegutsemisele. Me vajame lähipäevil veel ühte nõukogu kohtumist,” lisas ta.

EL-i reeglite alusel saaks kvoodid heaks kiita kvalifitseeritud häälteenamusega, kuid see oleks märk ühtsuse puudumisest EL-is.

Saksa siseminister Thomas de Maizière ütles pisut varem, et EL-i liikmesriigid jõudsid põhimõttelisi kokkuleppeni kokku 160 000 varjupaigataotleja ümberpaigutamisest. Jaotamise viisis üksmeeleni ei jõutud, lisas ta.

Euroopa Komisjoni president Jean-Claude Juncker kutsus kolmapäeval liikmesriike nõustuma 120 000 põgeniku ümberpaigutamisega Kreekast, Itaaliast ja Ungarist komisjoni määratud kvootide alusel. Ühtlasi pakkus Juncker edaspidiseks välja kohustusliku kvoodisüsteemi, millega mittenõustumisel kaasneks liikmesriigile rahaline trahv.

Slovakkia siseministri Robert Kalinaki sõnul ei soovinud kava toetada lisaks Slovakkiale ka Tšehhi ja teised. Minister soovis küsimuse arutamiseks kokku kutsuda EL-i liikmesriikide tippkohtumist.

“Konsensust polnud, mitmed riigid olid eri meelt. Nende seas polnud vaid meie ja Tšehhi Vabariik, vaid ka teised riigid,” ütles Kalinak Tšehhi uudisteagentuurile CTK.

“Kui teised siseministrid ütlevad samuti, et see küsimus on Euroopa Liidust, siis peaksid seda arutama Euroopa riikide liidrid. See on minu hinnangul määrava tähtsusega,” lisas ta.

Maizière’i sõnul ümbritseb “kibestumus” asjaolu, et üksmeelsust väljendav hääletus osutus esmaspäeval võimatuks ning enamushääletus tuleb korraldada hiljem.