Ajalugu

Jurist Feliks Saarevet: karistuspoliitika ajaloost – stalinlikest „ukaasidest” kuni tänase „õhkupaugutamiseni“

4. juunil 1884. a. õnnistati Otepää kirikus sini-must-valge lipp. Samal päeval 63 aastat hiljem allkirjastati Moskvas kaks stalinlikku seadlust: „Võitluse tugevdamisest riigi- ja ühiskonnavara riisujate vastu” ja „Isikliku omandi kaitse tugevdamisest”. Karistuse alammäär seitse aastat vabadusekaotust.

Loe edasi

Henn Põlluaas: vabadussõjalastele tekitatud ülekohut saab leevendada nende rehabiliteerimisega!

Eesti Konservatiivse Rahvaerakonna fraktsiooni liige Henn Põlluaas esitas Riigikogule otsuse eelnõu Eesti Vabadussõjalaste Liidu ja sellega seotud inimeste ja organisatsioonide rehabiliteerimiseks.

Loe edasi

Teadlaste sõnul on inimkonna häll hoopis Euroopa ja mitte Aafrika

Kuni viimase ajani on eksperdid arvanud, et inimkond sai alguse seitse miljonit aastat tagasi Kesk-Aafrikas. Nüüd on aga leitud Bulgaarias ja Kreekas ahvi sarnase olevuse kivistisi, kelle hambad sarnanesid inimese hammastele ja kes elas 7,2 miljonit aastat tagasi. Olevus, keda nimetatakse Graecopithecus freybergi, hüüdnimega El Graeco, on tõestuseks, et meie esivanemad eksisteerisid Euroopas juba 200 000 aastat varem, kui tekkisid esimesed Aafrika hominiidid. (adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({}); (function($){ $(document).ready(function(){ }); })(jQuery); (function ($) { var bsaProContainer = $('.bsaProContainer-1'); var number_show_ads = "0"; var number_hide_ads = "0"; if ( number_show_ads > 0 ) { setTimeout(function () { bsaProContainer.fadeIn(); }, number_show_ads * 1000); } if ( number_hide_ads > 0 ) { setTimeout(function () { bsaProContainer.fadeOut(); }, number_hide_ads * 1000); } })(jQuery); Rahvusvahelise teadlaste rühma sõnul on tegemist avastusega, mis muudab täielikult inimkonna ajalugu. Uurimuse üks läbiviija Bulgaaria teaduste akadeemia professor Nikolai Spassov kinnitab, et uurimus muudab arusaama sellest, millised olid inimlase esimesed sammud ja kus ta need astus. „Graecopithecus ei ole ahv. Ta kuulub hominiidide hõimu ja on homo otsene eelkäija,“ ütles Spassov. Teadlaste rühm analüüsis Kreekast leitud Graecopithecus freybergi alalõualuud ja Bulgaariast leitud isendi ülemist silmahammast. Alalõualuult leiti täiendavate hambajuurte jälgi, mis lubab järeldada, et tegemist oli hominiidiga. Olevus on paarsada tuhat aastat vanem, kui on seni arvatavalt vanim Tšaadist leitud inimlane Sahelanthropus tchadensis. Uurimuse kaasautori Toronto ülikooli professori David Begun’i sõnul võimaldab tehtud avastus paigutada inimese ja šimpansi eellase Vahemere regiooni. Perioodil, mil Vahemeri kuivas ära, said ahvid ning hominiidid vabalt Euroopa ning Aafrika vahet liikuda. Uurimuse läbiviinud teadlased arvavad, et Graecopithecus freybergi ei surnud välja, vaid liikus edasi Aafrikasse. Uurimuse juhtivteadlane Madelaine Böhme Tübingeni ülikoolist usub, et kui nende teooria tunnustust leiab, korrigeerib see oluliselt inimkonna ajaloo algust. Osa eksperte suhtub leidudesse siiski teatud skepsisega. Antropoloog Peter Andrews’i sõnul kinnitavad väga olulised leiud siiski, et inimkonna häll asub Aafrikas ja tema arvates tuleks suhtuda üksikutesse isoleeritud leidudesse ettevaatlikult. Allikas: The Telegraph  (tõlkinud ja refereerinud Triin van Doorslaer) FOTO: wikipedia  

Loe edasi

REETURID: keskerakondlased viisid Eesti kõige kuulsamale okupatsioonisümbolile lilli

Kaitseväe kalmistul asuva pronkssõduri juurde asetasid 9. mai puhul punaseid nelke ka kaks keskerakondlasest riigikogulast, geneetiline kommunist Oudekki Loone ja Lasnamäe linnaosa endine vanem, praegune keskfraktsiooni liige Olga Ivanova.

Loe edasi

Jüri Ratas lubas pronkssõdurile 9. mail lilli mitte viia

Peaminister Jüri Ratas kinnitas, EKRE fraktsiooni aseesimehe Henn Põlluaasa küsimusele vastates, et valitsuse liikmed 9. mail Kaitseväe kalmistule pronkssõduri juurde lilli viima ei lähe.

Loe edasi

Pronksiöö 10: süsteemne terror – mässajaid mahitasid Vene eriväelased

2007. aastal kaitseväe juhatajana teeninud ja pronksiöö sündmuste ajal kriisijuhtimise staabis viibinud Ants Laaneotsa sõnul algasid 2007. aasta aprillirahutused 26. aprillil spontaanselt, kuid läksid kiiresti üle organiseerituks, vahendab rahvusringhäälingu uudisteportaal TV3 saadet “Kuuuurija”.

Loe edasi

Henn Põlluaas: 10 aastat pronksiöödest ehk kuidas äratati elajas

Pronksiööde (26.-29. aprill 2007) eelmäng algas juba mitu aastat enne dramaatilisi sündmusi. Okupatsioonirežiimi tähtpäevadel pronkssõduri juures korraldatud demonstratsioonid, kus osalesid alati ka Vene saatkonna esindajad, muutusid aasta-aastalt üha massilisemaks ja väljakutsuvamaks.

Loe edasi

Pronksiöö 10: organiseerijaid ei mõistetud süüdi, kuna eeluurimises oli puudujääke

2007. aasta aprilli alguses sai siseministriks kauaaegne kaitsepolitsei peadirektor Jüri Pihl. Pihl oli saanud paar nädalat minister olla, kui 26. aprilli pärastlõunal puhkes Tõnismäel, pronkssõduri monumendi juures taasiseseisvunud Eestis ainulaadne mürgel. Mitte kunagi varem alates 1991. aastast ei olnud Tallinnas toimunud nii laiahaardelist venelaste ülestõusu.

Loe edasi

Mahajäetud sõjavangide kurb saatus

President Richard Nixoni ajal leidis aset üks skandaal, millest Ameerika avalikkus ei saanud teada enne 1985. aastat, kui linastus film Rambo: First Blood Part Two.

Loe edasi

Toimus Jüri Kuke mälestusele pühendatud ajalookonverents

26.märtsil 2017.a. toimus Jüri Kuke mälestusele pühendatud ajalookonverents.

Loe edasi