Rahvuskonservatiivne uudiste- ja arvamusportaal
Saada vihje: info@uueduudised.ee

Kuus haiglajuhti kinnitasid seda, mille eest EKRE juba ammu hoiatas — ravirahad koondatakse kombinaathaiglatesse

-
16.05.2018
Tartu Ülikooli Kliinikum.
© UU

Üks eile saabunud uudis näitab väga selgelt, kui ettenägelikud on EKRE poliitikud oma hoiatustes.

Nimelt käisid kuus Tartu ja Tallinna haiglajuhti käisid välja ambitsioonika idee, millega aastaks 2025 loodaks Eestile üks ühtne ülikoolihaigla, millel on kaks linnakut: Tartus ja Tallinnas. Võib vaid eeldada, et seda ideed ei käidud välja toetuseta võimuliidus või vähemalt mingi rohelise tule vilgutamiseta, mis tähendab haiglabossid edastavad võimurite signaali.

Idee sisusse laskumata toovad Uued Uudised välja fakti, et EKRE Riigikogu fraktsiooni saadikud on korduvalt nii parlamendi kõnetoolist kui ka meedia kaudu hoiatanud, et Valga, Põlva ja Võru sünnitusosakondade sulgemine on algus suurele plaanile koondada kogu kõik ravirahad kahte suurde haiglasse Tallinnas ja Tartus. Siis liigutataks seal miljoneid eurosid, mis läheksid ravi asemel ehitusteks, pangalaenude tasumiseks ja skeemitamiseks, kus midagi ikkagi oma näpude külge jääb.

17. aprillil rääkis Martin Helme Riigikogus minister Ossinovskile tehtud arupärimise järelkõnes järgmist: “14% protsenti Eesti inimestest ütleb, et nende jaoks on arstiabi sabade tõttu kättesaamatu. Ei ole mõtet rääkida sellest, kuidas ei saa lahutada ära infrastruktuuri investeeringuid teenuse osutamisest, sest Eestis on kaks hiigelhaiglat, Tartu Ülikooli Kliinikum ja PERH. Kahe peale kokku võtavad nad ära 1/3 kogu Eesti tervishoiurahast ja novembris, detsembris, aga ka jaanuaris ravi seal ei saa, aga palgad makstakse välja, ehitustöö kestab, pank saab oma laenu kätte. Igast kümnest eurost, mis antakse haiglale, läheb 4 või 5 ära pangale. Ei ole mõtet rääkida, et see on tervishoiuraha, ja ei ole mõtet rääkida, kuidas raha on vaja juurde panna!”

8. aprilli saates “Räägime asjast” väitsid Mart ja Martin Helme arutelu käigus, et  on tegu teadliku poliitikaga, kus Tartu Ülikooli Kliinikum ostis üles Lõuna-Eesti haiglad, lubades sinna üle kanda oma teenuste kvaliteeti, kuid tegelikult osteti need selleks, et haiglad kinni panna ning miljard eurot tervishoiuraha haigekassalt Tartu ja Tallinna haiglatele pumbata. 6. aprillil kirjutasid Uued Uudised: “Väikehaiglate hääbumine ja raha liikumine suurtesse — kas see pole mitte teadlik protsess?” Selliseid hoiatusi oli EKRE poolt kümneid ja nende sisu realiseerus nüüd väga halvas mõttes.

Haiglajuhid räägivad taas ravitingimuste paranemisest, maalivad pildi efektiivsusest, toovad näiteks Lääne-Euroopa, kus kombinaathaiglad teenindavad tervet riiki — paraku näitavad kõik kogemused, et väikeste kaotamine ja suurte nuumamine viib teenused lihtinimestest veelgi kaugemale. Kui tervishoid vaevleb rahapuuduses, poole ravirahaga hoopis ehitatakse ja haigekassa keeldub raskelt haigeid kallite ravimite kompenseerimisega abistamast, siis ei saa ka suurhaiglas mingit paremat ravi pakkuda. Põlva invataksojuht Ants Väärsi aga on rääkinud, kui hädiselt tunnevad Kagu-Eesti memmed ennast Tartu pikkades steriilsetes haiglakoridorides, oskamata seal kuhugi minna — sõbralikust Põlva haiglast kombinaati sattudes on šokk suur.

Võib täiesti kindel olla, et kuus haiglajuhti teadsid valitsuse toetavast käest oma õlal. See selgitaks ka seda rumalat juttu, mida ajasid peaminister Jüri Ratas ja endine töö-ja terviseminister Jevgeni Ossinovski, kes väitsid, et ei saavat midagi teha — muidugi ei saanud nad ei sünnitusosakondi aidata ega välja öelda, et tulevik kuulub suurhaiglatele, sest nad on ise selle arengu taga, kuid valimised on tulemas. Nüüd jätkab sama joont Ossinovski aseaine Riina Sikkut. Klounid ja õuenarrid on alati tõe välja öelnud ning seda tegi ka Ratase valitsuse lõbus sell Janek Mäggi, kes ei varjanudki küünilist tõde: sünnitage põllul. Kuus haiglajuhti pakkusid välja alternatiivi: sõitke taksoga meie hiigelkombinaati sünnitama.