Rahvuskonservatiivne uudiste- ja arvamusportaal
Saada vihje: info@uueduudised.ee

Lugu sellest, kuidas väikese Alfie surmamine Suurbritannias Eesti politsei omavoliga seostus

-
13.05.2018
Aktsioon Alfie Evansi mälestuseks.
© Reuters/Scanpix

Pühapäevane saade “Räägime asjast” Tre Raadios, Ring FM-is ja Kuressaare Pereraadios algas Martin Helme ja Varro Vooglaiu telefonikõnega, kus teemaks oli väikese Alfie Evansi traagiline juhtum.

Martin Helme sõnul ei tea Eesti ühiskond sellest lääneliku surmakultuuri juhtumist eriti midagi, sest sellest peavoolumeedia ei kirjuta.

Jutt on kaheaastasest Liverpooli poisist, kes aprilli lõpus Suurbritannia haiglas nimega Alder Hey Children’s Hospital sisuliselt hukati ja seda vastu vanemate tahtmist.

Väikesel Alfiel tekkisid pooleaastaselt haigussümptomid, mille tagajärjel ta langes koomalaadsesse seisundisse, kus teda hoiti hingamisaparaatide all. Arstid teatasid märtsis, et lapsel enam lootust pole ja otsustasid hingamisaparaadi seisata, mille tagajärjel inimene sureb tunni jooksul.

“Vanemad polnud sellega nõus, nad andsid asja kohtusse, kus isa pidas võimsa kohtulahingu, kuid kohus andis siiski haiglale nõusoleku laps hukata, kuigi vanemad olid nõus ka haiglakulud tasuma (see summa koguti sõprade abil annetusena) ja üks Itaalia haigla nõustus teda edasi ravima, talle isegi lennukit järele saata lubades. Itaalia andis lapsele koguni kodakondsuse, et ta riigist ära viia,” jutustas Varro Vooglaid. “Briti riik aga ei andnud last haiglast välja ega lubanud isegi koju surema.”

Martin Helme juhtis tähelepanu sellele, et Läänes pole laps isegi mitte enam vanemate oma, vaid kuulub justkui riigile, sest isegi surma üle otsustab riik. Enne lapse surmamist võttis politsei haigla piiramisrõngasse, takistamaks proteste. “Lapsele süstiti eelnevalt aineid, mille kohta pole mingeid andmeid ja ka kõnealune haigla on tuntud mitmete valeravi juhtumite tõttu,” teadis Martin Helme.

Kogu sellel lool aga on ka Eesti-poolne järg. Nimelt läksid viis Sihtasutuse Perekonna ja Traditsioonide Kaitseks inimest Suurbritannia saatkonna ette protestipiketti tegema. Ilmselt helistati saatkonnast politseisse ja kohe oli kohal kaks politseiekipaaži, kes nõudsid laialiminekut, sest pikett olevat ebaseaduslik.

Varro Vooglaid ise kohal polnud, kuid oli protestijate jaoks välja printinud teksti korrakaitseseadusest, mis lubab piketti läbi viia eelneva registreerimiseta, kui seal ei suleta liiklust ja ei kasutata helitehnikat ehk siis lihtsalt seistakse.

“Politseinik käis autos ära ja tuli tagasi, öeldes, et see paragrahv ei kehti ja meie inimesed otsustasid surve peale laiali minna,” rääkis Varro Vooglaid, kes ise oli sel ajal Tartus loengul. “Ma hakkasin hiljem otsima ja selgus, et see korrakaitseseaduse säte, millele politsei viitas, kaotas kehtivuse 2014. aasta juulis.”

Martin Helme juhtis tähelepanu Eesti põhiseaduses kirja pandud südametunnistuse-, sõna- ja poliitiliste aktsioonide korraldamise vabadusele. “Kui pikett nõuab kooskõlastust igasuguste jupijumalatega, siis on see vabadus tinglik, ja konkreetsel juhul on toimunud politseiriigi aktsioon, meie inimeste põhiseaduslikke õigusi on riivatud, et välisriigile kulpi lüüa,” seletas Helme. “Saatkonnale tulnuks öelda, et eestlased protestivad Eesti pinnal selle vastu, et Suurbritannias tapeti kaheaastane laps!”

Varro Vooglaid ütles, et politsei käitumist ei saa toleerida, sest demokraatia lammutamine algabki sellistest väikestest nihetest, millele järgnevad suuremad piirangud. “Me võiksime teha prokuratuurile kuriteoteate, et politsei takistas seaduslikult korraldatud avaliku koosoleku läbiviimist, aga ma kirjutasin põhjaliku kirja PPA peadirektorile, millele vastust tulnud veel pole,” rääkis ta.

“Täna keelustatakse viie inimese pikett, homme juba 5000 inimese tõrvikurongkäik!” hoiatab Martin Helme politseiriigi eest.