Mart Helme ETV „Foorumis“: kuni e-hääletamise süsteem pole turvaline, ei tohi seda valimistel rakendada!

Riigikogu riigikaitsekomisjoni aseesimees Mart Helme ütles ETV poliitikasaates „Foorum“, et e-hääletuse võimaldamine olukorras, kus 750 000 inimese ID-kaardil avastati turvaauk, oleks vastutustundetu. Helme leiab, et valimiskomisjon peaks e-hääletusest loobuma, kuni suudetakse tagada süsteemi turvalisus.

„Kui mõned poliitikud räägivad, et turvarisk on ainult teoreetiline ja midagi tõsist pole seni juhtunud, siis on see vastutustundetu. Kui majal on ukselukk, mida saab lahti keerata noa otsaga, siis ei piisa vabandusest, et seni pole keegi sisse tunginud. Kuni kogu e-hääletamise süsteem ei ole turvaline, ei tohi seda valimistel rakendada. See on vastutustunde küsimus,“ ütles Helme.

Helme sõnul ei kahjusta e-valimiste ärajätmine Eesti kui e-riigi mainet. „Minu arust oleks oluliselt halvem see, kui valimistel tõepoolest selgub, et keegi väljastpoolt sekkub ja häkib meie elektroonilisse valimiskeskkonda sisse. On suurriike, kel on selleks ressurssi piisavalt. Kui see juhtub, siis see on katastroof. Me ei tohi lasta tekkida olukorral, kus saab kahelda, kas valimistulemus on ikka legitiimne.“

Helme sõnul näitab Eesti IT-võimekust asjaolu, et ID-kaardi turvaauku ei avastatud mitte Eestis. Turvaaugu avastas rahvusvaheline teadlastegrupp. „Kui nüüd püütakse jätta muljet, et me teeme siin selle mõne nädalaga korda, siis see ei vasta tõele. Me ei ole võimelised seda üksi korda tegema.“

Mart Helme kinnitas, et EKRE-l erakonnana ei oleks e-hääletuse ärajäämistest midagi võita, sest viimastel valimistel saadi samas proportsioonis toetushääli nii e-valimistel kui ka tavahääletusel.

Vaata saadet “Foorum” täispikkuses.

UU

Kommentaarid

Üks kommentaar loole “Mart Helme ETV „Foorumis“: kuni e-hääletamise süsteem pole turvaline, ei tohi seda valimistel rakendada!

  1. Leo Viller kirjutas:

    Asja tuum ongi just selles, et e – hääletused pole mitte ainult vastuolus Eesti Vabariigi Põhiseadusega, vaid, kuna normaalsetes riikides taolisi hääletusi turvaliseks ei peeta, siis saab keegi Eesti jaoks kriitilisel momendil alati väita, et selliste hääletuste abil võimule saanud Eesti Vabariigi valitsus pole legitiimne ehk seaduslik. Kõigi sellest tulenevate tagajärgedega. Ebaseadusliku valitsuse poolt juhitavat riiki pole aga kellelgi teatavasti kohustus kaitsta. Kummaline, et paljud meie ” valitud ” sellest aru ei saa. Napoleon ütles küll kunagi, et inimese paneb tegutsema või mittetegutsema hirm või isiklik kasu. Järelikult….?

Kommenteerimine on suletud