Rahvuskonservatiivne uudiste- ja arvamusportaal
Saada vihje: info@uueduudised.ee

Martin Helme “Foorumis”: valitsus fikseerib piirikaubanduse valu pikemaks ajaks

-
18.04.2018
Martin Helme “Foorumis”: valitsus fikseerib piirikaubanduse valu pikemaks ajaks

Teisipäevane saade “Foorum” kujunes kahe emotsionaalse naisministri ja opositsiooni esindajate sõnasõjaks, mida üks Twitteris kommenteerija iseloomustas ütlusega “Võta Jürgen ja viska Kadrit!”

Ministrid Kadri Simson ja Urve Palo üritasid tõestada, et valitsus on hästi töötanud ja tõid näiteks eelarvestrateegia head küljed, mis on paraku heakskiitva hinnangu saanud vaid valitsuse enda poolt, sest seadusandjate poolt on see veel läbi arutamata. Minister Urve Palo üritas igati pisendada Lätti kadunud 100 miljoni euro tähtsust, viidates sellele, et eelarvega ollakse ju plussis. Või nagu ütles taas üks säutsuja “Urve Palole on saamata jäänud 100 miljonit peenraha!”

EKRE-t esindanud Martin Helme iseloomustas ministrite ütlusi nii: “Valitsus kirjutab enda teeneks ka selle, et igal hommikul tõuseb päike!”, viidates faktile, et tegelikult on globaalne majanduskasv ka Eesti endaga kaasa tõmmanud ja tänu sellele on järgnenud ka mõnede maksude prognoositust suurem lisalaekumine, mille valitsus kirjutab enda arvele.

“Oma maksurahuga te fikseerite piirikaubanduse valu ning kuni sotsiaal- ja käibemaks oodatust paremini laekuvad, teete te nägu, et sellest pole midagi,” pahandas Helme. “Kui eurorahad vähenevad meil peaaegu samas mahus, kui me Lätti raha kingime, siis ma ei saa ikkagi aru, kuidas me olukorda lihtsalt eirame — et oleme saavutanud mingisuguse nivoo ja see valus nivoo jääbki nii kaugele kui silmapiir ulatub”.

Urve Palo väitis, et tegelikult on kõik hästi ja pole mõtet norida 20 miljoni pärast, mis läks Lätti. “Tuletan teile meelde, et Läti inimesed elavad palju kehvemini kui meie siin. Pensionid on kaks korda madalamad, lastetoetused on madalamad,” lausus ta. See sai Martin Helme poolt vihase vastuse: “Läti olukord pole meie mure, me räägime meile mittelaekuvast rahast, mis on 100 miljonit pluss Soome turistide ostude vähenemine ja mille teie virutate Lätti.”

Martin Helme võttis üles ka teised maksutõusud, nagu gaasiaktsiisi tõusu mõjud ja veokimaksu, millest viimase maksavad 70% ulatuses kinni Eesti transpordiettevõtted. Suure vaidluse põhjustas ministrite ja opositsiooni vahel see, et valitsus kinnistab enda saavutusteks üldise majandustõusu tausta, kus käibemaksu kasv on tegelikult tingitud tarbimise ja sotsiaalmaksu suurenemine tööhõive kasvust.

“Milline aga on see teie valitsuse enda suurepärane meede, mis majandust on elavdanud?” küsis Helme, viidates ka sellele, et ka investeeringute suurenemine ei ole tingitud mitte valitsuse loodud majanduskeskkonnast, vaid on tingitud välisnõudluse suurenemisest, mistõttu on ka tootmismahud suuremad, kuid nagu on väitnud ka rahandusministeerium, on ettevõtjad investeeringute osas pigem konservatiivsed. Praeguse valitsuse maksureformid on Helme sõnul tekitanud hoopis segadust ja neid hirmutanud.

Mitmed sõnavõtnud viitasid sellele, et ülemaailmne majandusbuum hakkab lõppema ja sellega koos võib kaduda ka riigieelarve hea seis. Martin Helme sõnul tuleks raha loopimise asemel hakata hoopis vähendama bürokraatiat riigisektoris, mida on alati kõige mõistlikum teha majanduslikult headel aegadel, ning vähendada seega ka seadusandlikku ülereguleerimist.