Rahvuskonservatiivne uudiste- ja arvamusportaal
Saada vihje: info@uueduudised.ee

Maxima tööjõupoliitika — kas maksimaalselt umbkeelsust?

-
12.06.2018
Maxima Eesti peadirektor Vygintas Šapokas.
© Eero Vabamägi/Postimees

Kui Maxima kett räägib tööjõust, siis tasub alati valvsaks muutuda, sest Maxima tähendab üldjuhul maksimaalselt mitte-eestlust.

Eesti Töötukassa juhatuse esimees Meelis Paavel  ja Maxima Eesti tegevdirektor Vygintas Šapokas allkirjastasid teisipäeval koostööleppe. “Koostöös aitame leida eneseteostust neile, kes vajavad tuge. Olgu nendeks kõrge töötusega piirkondade, vähenenud töövõimega või päris nullist alustavad tööotsijad,” sõnas Šapokas.

Kõigi nende inimeste tööturule toomine on kahtlemata tervitatav, kuid sama teretulnud oleks samasuguse koostöölepingu sõlmimine näiteks Keeleinspektsiooniga, sest just Maxima poed paistavad silma umbkeelsusega — näiteks Tallinnas Keskturu juures asuvas poes kuulatama jäädes pole raske aru saada, et töökeskkond on täiesti venekeelne ning kassanaised ei viitsi isegi tervitada, ostjale otsa vaatamisest rääkimata.

Keeleinspektsioonile on esitatud mullu septembrist tänavu märtsini Maxima kaupluste töötajate olematu eesti keele oskuse ja väga kehva teeninduskultuuri peale kokku 26 kaebust. Kontrollitud on 213 töötaja keeleoskust, neist 199-le on tehtud ettekirjutus, teatas Postimees alles 16. aprillil.

“Samuti toome inimesi Lätist ning oleme huvitatud töötajate toomisest Ukrainast. Me juba räägime ettevõtetega, kel on plaanis sealt töötajaid tuua,” rääkis seesama Vygintas Šapokas aasta aega tagasi ERR-ile antud intervjuus. “Teistest riikidest tulijatele peaks reegleid pisut pehmendama, rohkem võimaldama lühiajalist töötamist ja tegema selle paindlikumaks – näiteks võimaldama kolme- või kuuekuulisi tööviisasid ilma eriliste täiendavate nõudmisteta,” soovitas ta Eesti valitsusele.

Seega on leedukast tegevjuht just see inimene, kellesuguste eest on EKRE pidevalt hoiatanud — odav tööjõud on neile ülemuslik mistahes rahvuspoliitikast, nagu ikka internatsionaalses ettevõtluses.

Praegu tundub, et rahvusvahelises Maxima ketis pole keeleoskus prioriteetide seas, aga eks siin ole suur mõju ka keskerakondliku taustaga Eesti valitsusel, kes pigistab võõrtööjõu sisseveo osas silma kinni või lausa soodustab seda. Kõik tööturukokkulepped Maximaga peavad algama töötajate keeleoskuse nõuetest!