Rahvuskonservatiivne uudiste- ja arvamusportaal
Saada vihje: info@uueduudised.ee

Ossinovski arupärijale: Ravijärjekorrad on olemas igal pool maailmas

-
15.11.2016
Laadime sisu...

Ravijärjekorrad on olemas igal pool maailmas, vastas töö- ja tervishoiuminister Jevgeni Ossinovski Konservatiivse Rahvaerakonna saadiku Raivo Põldaru arupärimisele teemal “Kuidas pikki ravijärjekordi lühendada?”

“Esimene kontekst on kahtlemata see, et ravijärjekorrad on olemas kõikides maailma riikides, sealhulgas ka nendes riikides, mis on meist oluliselt jõukamad ja kulutavad tervishoiule suhteliselt enam oma rahvuslikkust rikkusest, kui seda teeb Eesti. Nii et tervishoiule kulutatud summade ja ravijärjekordade pikkuse vahel otsest seost ei ole, aga loomulikult on see üks seda mõjutavatest asjaoludest,” ütles minister.

Siiski nentis Eesti tervishoiu eest vastutav minister, et lisaks rahale mõjutavad ravijärjekordasid tervishoiukorralduslikud aspektid, ehk see, mismoodi on tervishoid korraldatud, “Loomulikult mõjutab arstijärjekordasid ka demograafia.”

Eesti elanikkond vananeb ja vanematel inimestel on ministri sõnul palju kroonilisi haigusi, mis nõuavad täiendavaid ressursse. Kuna suurem osa eriarstiabi ressursist läheb krooniliste haigete jälgimiseks, siis on Ossinovski väitel vähem aega tegeleda ka järjekorras ootavate esmahaigestunutega. “See kindlasti on üks selline süsteemne tervishoiukorralduslik teema, millega näeme vajadust tegeleda.”

Ossinovski sõnul Eesti inimesed väga eriarstiusku. “Enamiku inimeste vaevuste puhul saab abi pakkuda perearst, kes omab selleks vajalikku pädevust, kompetentsi, ja tervishoiuteenuse kättesaadavus esmatasandil on oluliselt parem kui haiglates. Kuna meie inimesed on eriarstiusku, siis paraku tihti pöördutakse kas otse arsti juurde haiglasse nendel erialadel, kus saatekirja nõuet ei ole, või külastatakse perearsti puhtformaalselt.”

Küsimusele, kuidas plaanib riik parandada meditsiini rahastamise jätkusuutlikkust, vastas Ossinovski: Tänase demograafilise struktuuri juures haigekassa välja ei vea. Lähiaastatel on reservid piisavad, aga pikemas vaates enam mitte. Küsimus on olnud selles, missuguse mudeli järgi seda täpselt teha, kuidas haigekassale lisaraha anda ja millisel aastal ja millistest allikatest seda teha?”

Loe lisaks SIIT

UU