Rahvuskonservatiivne uudiste- ja arvamusportaal
Saada vihje: info@uueduudised.ee

“Otse kümnesse”: “süvariigi-Eestis” on kausta tellimine ja inimese maine hävitamine lihtne

-
07.02.2018
Kapo aastaraamat
© Erik Prozes / Postimees

Teisipäevases “Otse kümnesse” saates tunnustas saatejuht Jakko Väli ühe saatekülalise, Martin Helme kaudu EKRE-t selle eest, et erakond tõi poliitikasse mõiste “süvariik.”

Martin Helme selgitas, et “süvariik” tähendab tsiviilkontrolli alt väljunud ja oma agendat ajavat luure- või julgeolekuasutust, mis on demokraatlikule riigikorrale suureks ohuks, mistõttu ka Eesti ühiskond peaks väga valvel olema. Koos süvariigiga on kasutusel ka mõiste “püsiriik”, mis tähendab ametnikkonda.

Helme tõi süvariigi näiteks USA viimased presidendivalimised, kus Hillary Clinton meeskond pani venelastelt saadud infoga kokku kausta, mis sokutati FBI-le, et see alustaks Trumpi valimiskampaania pealtkuulamist. Tema sõnul on tegu hullema skandaaliga kui oli Watergate, sest Nixon palkas eradetektiivid, Clinton aga julgeolekuteenistuse. Teine saatekülaline Kristiina Ojuland täpsustas, et president Obama oli võimul 8 aastat, ta suutis FBI-sse suruda oma inimesed ja seetõttu olid Hillary Clintonil seal omad inimesed ees. Seetõttu üritabki Trump FBI tegevust läbipaistvaks muuta.

Eesti kontekstis nimetasid saates osalejad mustaks plekiks hästi toiminud sõjaväeluure hävitamist Jürgen Ligi poolt ja Martin Helme täpsustas, et sõjaväeluure sattus peale teistes liitlasluuretes olevatele topeltagentidele, mille tõttu tehti Eesti valitsusele poliitiline tellimus tema tasalülitamiseks.
“Meil on kaustakoostajaid kerge tellida, olgu see kapo või keegi teine, info leitakse CIA või KGB kaustadest ja nii kui marker tuleb, nii vajutatakse triklile ja kaustad käiakse välja,” nentis kolmas saatekülaline Märt Sults. “Eesti-suguses pisikeses lombis on inimese maine hävitamine miljoneid kordi lihtsam ja odavam kui suurriikides.”

Võttes jutuks kapo ja PPA juhtide tulevikku nentis Martin Helme, et sinna oleks kindlasti tarvis uusi inimesi. Kapo peadirektor Arnold Sinisalu tulnuks tema sõnul maha võtta juba pärast Kohveri juhtumit ning PPA juht Elmar Vaher kasvõi saapaostu tõttu, sest sellise suhtumise kaudu tulevadki ka sellised möödapanekud nagu idapiiri valesti hinnatud maksumus — Martini arvates tuleb inimesed vastutama panna.

Seoses Trumpiga tuli jutuks peavoolumeedia, sealhulgas ERR-i kallutatus, kes Kristiina Ojulandi sõnul kajastab USA presidendi teemat alati negatiivsest aspektist, eriti kui selleks tuleb signaal Brüsselist. Saates osalejad leidsid, et Trump on teinud ka palju positiivset, näiteks alandanud ettevõtete tulumaksu 35 protsendilt 21-le ning Martin Helme täpsustas, et just see ei meeldigi Euroopale, sest see samm elavdas USA majandust.

Saatekülaline Leo Kunnas nentis, et kui peavoolumeedias on jutuks kurdid, siis tundub, nagu räägiks sellest Türgi riigimeedia; kui jutuks on Kataloonia, siis Hispaania ametlikud kanalid — sedavõrd üheselt võetakse valmis uudised üle.

Martin Helme nimetas Postimeest kallutatud Liberalskajaks Pravdaks ja leidis, et Eesti meedias teevad ilma ajakirjanikud, kes kujundavad ühiskondlikku arvamust suureks mulliks — kahjuks on just Ahto Lobjakase sugused arvamuste kujundajaks kergitatud. Martin Helme lisas: “Vasakpoolsed ajakirjanikud elavad oma mullis ja kui nad astuvad toimetuse uksest välja, leiavad nad ennast teisest maailmast, ja imestavad, et miks inimesed ei taha Süüria pagulasi ja geiparaade.”

Jakko Väli tõi meediakajastustest esile selle, kuidas Tallinna Sadama afäärist räägitakse vähe ja üritatakse näidata, nagu oleks raha kadumine kahe juhtivtöötaja süü, samas kui haige Savisaare kohtuasjas on riigiprokurör ja meedia nagu raisakullid, kes ei taha saagist kuidagi lahti lasta. Kristiina Ojuland lisas, et peavoolumeedia on irdunud reaalsest elust ning juurde oleks vaja ausat meediat, kes käsitleks ühiskonnas toimuvat reaalsemalt. Asja võttis kokku Jakko Väli sõnadega: “PBK pole meil sugugi suurim probleem!”