Rahvuskonservatiivne uudiste- ja arvamusportaal
Saada vihje: info@uueduudised.ee

Poliitikute Aafrika-reisid: kas poliitturism eksootilistesse maadesse e-riigi tutvustamise sildi all?

-
08.05.2018
Marianne Mikko külalisega Indiast.
© Toomas Huik/Postimees

Eesti võimuringkondades on edukalt arenemas poliitturism, mille käigus tormavad poliitikud ringi mööda eksootilisi maid.

Mis võiks oma puhkusereisi põhjendamiseks veel parem mõte olla, kui e-Eesti tutvustamine — seda ka Aafrika riikides, kus elektrienergia on kättesaadav vaid 11% elanikest ja pealinnaski antakse elektrit vaid loetud õhtutundidel.

Eesti info- ja kommunikatsioonitehnoloogia (IKT) ettevõtjad ning Riigikogu liige Eerik-Niiles Kross külastavad sel nädalal Aafrika riiki Rwandat. Eesti IKT-ettevõtjad on Rwandas ja Ugandas tutvustamas sealsetele ettevõtjatele ja ametnikele e-Eesti lahendusi. Visiidi käigus võetakse osa ka Transform Africa tippkohtumisest, mille raames on Eesti ettevõtjad väljas e-Eesti lahendusi tutvustava paviljoniga, vahendab Delfi. Üks sotsiaalmeedia kommentaar aga kõlab: “Eesti IT tulevik saab olema must!”

Visiit korraldatakse välisministeeriumi arengu- ja humanitaarabi vahenditest rahastatava arengukoostöö projekti raames. e-Estonia paviljoni Transform Africa Summitil toetab klastriprojektide raames Euroopa Liit ja Euroopa Regionaalarengu Fond. Seega siis ulatub selliste sõitude rahastus riiklikest vahenditest kuni eurorahadeni ja ilmselt kasutavad lisaks poliitikutele ka ettevõtjad just seda ära.

Eerik-Niiles Kross on kuni 17. maini Eesti ÜRO Julgeolekunõukogu liikmeks kandideerimise kampaania raames visiidil kolmes Aafrika riigis – Malawis, Rwandas ja Zambias, mis iseenesest on toetatav, iseasi on aga see, kas väike Eesti saab täiesti teistsuguste muredega Aafrikat mingilgi moel mõjutada. Riigikogu Eesti-Rwanda parlamendirühma esimees Marianne Mikko ja liige Terje Trei aga olid eelmisel nädalal Rwandas parlamendirühma visiidil, et tutvuda Aafrika Liidu eesistujamaa tegevusega eelkõige soolise võrdõiguslikkuse ja keskkonnahoiu vallas.

Läinud aasta novembris külastas Rwandat ka president Kersti Kaljulaid, välisminister Sven Mikser aga käis tänavu jaanuaris Etioopias — ilmselt huvitab Eesti ülikoolide kaudu juba Tallinna tänavapilti jõudnud Aafrika globalistidest tipp-poliitikuid rahvastiku väljavahetamise kontekstis väga, et uute kontaktide abil neegritest “üliõpilaste” siiajõudmist korraldada.

Selline võimupoliitikute ringikolamine eeldaks ka küsimust— kas sellest Eestile ka tulu tõuseb? Enamiku Aafrika riikide kehvapoolse arengutaseme ja ääretult ebastabiilse siseolukorra tõttu võib eeldada, et e-riike neist niipea küll ei saa, ja Eesti ametnikud on leidnud lihtsalt endale hea puhkusevariandi. Eriti paljuütlev on Marianne Mikko soolise võrdõiguslikkuse levitamise projekt — see on nüüd küll viimane asi, mida Aafrikas juurutama hakata. Need riigid vaevlevad kordi hullemate hädade käes — Kongo DV, Lõuna-Sudaan, Kesk-Aafrika Vabariik, Mali, Nigeeria ja paljud teised sõdivad juba aastaid ja aastakümneid.

Riigikogu liikmed Viktoria Ladõnskaja-Kubits ja Mart Nutt moodustasid 18. aprillil Eesti-Fidži parlamendirühma. Parlamendirühma esimehe Ladõnskaja-Kubitsa sõnul on soov aidata kaasa Eesti ja Fidži vaheliste suhete arendamisele ning jagada parlamentaarset kogemust. „Konkreetsem eesmärk on tuua veel üks Vaikse ookeani riik meie fookusesse ja antud juhul saada osa Fidži kogemusest kliimamuudatuste teemadel,“ ütles Ladõnskaja-Kubits. Tõenäoliselt eeldab see peatset Fidžile sõitu.

Mingil juhul ei saa väita, et kõik need reisid on tarbetud ja maksumaksja raha raiskamine, kuid sama kindlalt võib väita, et paljud visiidid tähendavad pigem päikesest tõmmumaks muutunud ja välja puhanud võimupoliitikuid.