Rahvuskonservatiivne uudiste- ja arvamusportaal
Saada vihje: info@uueduudised.ee

„Räägime asjast“ I: minister Kadri Simsoni umbusaldamise aegu oli õhus paanikat tunda

-
14.01.2018
Mart Helme kinnitab, et EKRE võimule tulles saavad eestlased oma riigi tagasi.
© Kalev Lilleorg

Tre ja Pereraadio saates “Räägime asjast” olid taas koos Eesti Konservatiivse Rahvaerakonna (EKRE) esimees Mart Helme ja EKRE riigikogu fraktsiooni esimees Martin Helme ning jutuks  võeti nädala sündmused ja tulevik, teemadeks aga minister Kadri Simsoni umbusaldamine, pensionäride nöökimine tulumaksureformiga ja valitsuse otsus tuua Türgist Eestisse 80 uut immigranti.

Rääkides Kadri Simsoni umbusaldamisest ütles Martin Helme, et sellised asjad üldjuhul kukuvadki läbi, sest koalitsioonil on peaaegu alati rohkem hääli kui opositsioonil, kuid seekord tuli võimuliidul inimesi tavapärasest vähem kokku, opositsioon aga oli peaaegu üksmeelselt kohal (puudu oli vaid üks saadik) ja hääletas umbusalduse poolt. Küll aga sai nädal aega pildil hoitud Ratase valitsuse ja konkreetse ministri möödalaskmisi, mistõttu oli enne hääletamist koalitsiooni poolelt õhus paanikat tunda. „Selle umbusaldamisega näitasime, et valitsuse usalduskrediit on täielikult ammendunud,“ seletas Martin Helme, lisades, et tegu oli osaga Ratase valitsuse kukutamise plaanist ja see oli psühholoogiline murdepunkt. „Fookuses oli ministri teod, mis näitavad kogu valitsuse käpardlikkust ja hoolimatust.“

Mart Helme sõnul on Keskerakond süüdistanud EKRE-t väidetavas reetmises, sest varasema koostöö asemel ühise opositsioonipõlve aegu olevat rahvuskonservatiivid muutunud RE puudliks. „Umbusaldus põhines sellel, et KE on oma valijaid ja kunagisi opositsioonipartnereid petnud, ja on teinud kannapöörde kõigis küsimustes, milles olime ühisel meelel,“ selgitas Helme, märkides ära Rail Balticu, haldusreformi, presidendi otsevalimised ja palju muud, mille keskid on prügikasti visanud, ning ta lisas eraldi vastuvõetamatute tegudena aktsiisitõusud ja RE-lt üle võetud kobareelnõud. „Loomulikult ei saa me sellise reeturlikkusega nõustuda ega ka selliseid poliitikuid toetada!“

Martin Helme lisas, et poliitikas pole sõpru, vaid on liitlased, kellega poliitilised huvid kattuvad, kuid Keskerakond jättis valitsusse minnes EKRE kõrvale ning valis IRL-i ja sotsid, ning on seejärel asunud töötama rahvuskonservatiivide poliitilise agenda vastu. Koostöö teiste opositsioonijõududega aga on loomulik, kui leitakse ühisosad.

Mart Helme tõi välja ka kuluaarides äranähtud sotside hapud näod Simsoni toetamise vajaduse tõttu, sest tegelikult tahaksid nood enne valimisi opositsiooni kolida, tagamaks endalt vastutuse võtmist vasakpoolse valitsuse tegude eest ning tõstmaks võimult eemal olles oma reitingut, taustaks ka solvumus enda väljajätmise pärast Tallinna võimukambast.  Distantseerumise märke Ratase juurest on näha ka IRL-i puhul, kes sooviks taandumiseks koalitsioonis tüli üles kiskuda, kuid enne soovitakse ilmselt Reformierakonnaga edaspidises kokku leppida. „Valimiste lähenemine vajutab pitseri ka poliitika tegemisele ja enese positsioneerimisele,“ sõnas Mart Helme.

„Me ei võlgne kellelegi midagi, peale enda valijate,“ kinnitas Martin Helme. „Valitsus on ise endale ränga koorma kaela tõmmanud, ja opositsiooni mõtteviis ütleb, et laseme neil selle koormaga valimistele vastu minna, nad kannatavad kahju nagunii. Näis, kellele koalitsioonipartneritest see süü veereb, või jaguneb see ühtlaselt. Kahju, mida praeguse valitsemisega tehakse, on väga pika plaaniga.“ Tema sõnul jätkub opositsiooni koostöö, kõrvaldamaks võimulolevat valitsust, kuid enne on vaja kokku leppida tervet hulka tagasipööramisi, sealhulgas ka tulumaksureformi osas, millega peteti paljude inimeste lootust, et nad hakkavad rohkem raha saama.

Mart Helme lisas, et valitsuse kukutamise näol pole tegu mitte niinimetatud poliitilise kabetamisega, vaid murega kõige selle halva pärast, mida on valitsus lühikese võimulolekuaja jooksul teinud, kuigi ootused uuele valitsusele olid suured. Martin Helme sõnul on Jüri Ratase kabinet teinud kaks otsust, mis väidetavalt löövad poliitilise gravitatsiooni paigast – ta on tõstnud õllehinda ja läinud pensionäride rahakoti kallale.

Foto: Kalev Lilleorg