Rahvuskonservatiivne uudiste- ja arvamusportaal
Saada vihje: info@uueduudised.ee

Ratas vingerdas kõrvale küsimusest, mida arvab korruptandi värbamisest

-
25.10.2017
Andres Anvelt, Jüri Ratas
© Eero Vabamägi/Postimees

Avaliku teenistuse seadus välistab tahtlikult toimepandud kuriteo eest karistatud isiku avalikku teenistusse võtmise teatud juhtudel. Riigikogu infotunnis päris vabaerakondlane Andres Herkel peaminister Jüri Rataselt, kas Keskerakonna esimees on kontrollinud, kas korruptsioonikuriteos süüdi mõistetud Alar Nääme töölevõtmine Sõle spordikeskusesse läheb avaliku teenistuse seaduses nimetatud piirangute alla või mitte. “Kas te olete valmis andma Alar Nääme värbamisele nii õigusliku kui moraalse hinnangu?” küsis Herkel.

“Ma ütlen nii, et tõesti, Eesti Vabariigi peaministrina ma ei tegele sellega, kes ühes, teises või kolmandas omavalitsuses on areenimeister või treener, kes on ühes, teises või kolmandas koolis töötav persoon. See on ikkagi omavalitsuste pädevus, omavalitsuste hinnata. Kui te küsite, kas ma olen kontrollinud, kas see töölevõtmine vastab vastavale paragrahvile, ma olen enam kui kindel, ma väga loodan, et kõik kohalikud omavalitsused lähtuvad siin seadusesilmast, aga mitte ainult seadusesilmast, vaid ka õigluse põhimõttest,” märkis peaministrist Keskerakonna esimees.

Tallinna kesklinna linnaosavanem Alar Nääme jäi tänavu jaanuaris lõplikult omastamises süüdi, sest riigikohus keeldus tema süüdimõistva otsuse edasikaebust menetlusse võtmast. Mullu juunis tunnistas Harju maakohus Alar Nääme omastamises süüdi ja karistas teda 6300eurose rahalise karistusega.

Riigiprokuratuur süüdistas Näämet ametiisikuna ebaseaduslikult Tallinna linna eelarveliste vahendite kasutamises ligi 2800 euro ulatuses. Selle raha eest korraldas Nääme enne riigikogu valimisi Valgas üritusi. Nääme oli ka ise Valgamaal kandidaat.

Tänavu jaanuaris lootis Tallinna linnavolikogu sotsialistist liige Hanno Matto Matto, et Jüri Ratase juhitud Keskerakond ei leia Näämele kohe uut ja sooja ametikohta maksumaksja raha eest nagu tehti seda Ester Tuiksoo või Lauri Laasiga.

Sotsialisti lootus ei täitunud. Linna raha omastamises selle aasta algul süüdi mõistetud keskerakondlane Alar Nääme ja altkäemaksu võtmises süüdistatav Tallinna Sadama endine juhatuse liige Allan Kiil said mõlemad vastavatud Sõle spordikeskuses Tallinna linna palgale.

Alar Nääme on Sõle spordikeskuse arendusjuht ja Tallinna Sadama endine juhatuse liige ja õige pea altkäemaksu võtmise süüdistusega kohtu ette astuv Allan Kiil areenimeister. Riigiprokuratuur saatis tänavu septembri lõpus kohtusse Tallinna Sadama endiste juhtide Allan Kiili ja Ain Kaljuranna kriminaalasja. Ligi kolm aastat kestnud kriminaalmenetluse käigus kogutud tõenditele tuginedes süüdistab riigiprokuratuur Kiili ja Kaljuranda 2005.-2015. aastani suures ulatuses altkäemaksu võtmises ja rahapesus.

Süüdistuse järgi nõustusid Kiil ja Kaljurand võtma altkäemaksu mitmelt ettevõtetelt selle eest, et nende lepingulised suhted ASiga Tallinna Sadam sujuksid võimalikult soodsalt. Allan Kiil võttis süüdistuse järgi altkäemaksu üle kolme ja poole miljoni euro. Kiilini jõudis lubatud altkäemaksust ligi kaks miljonit eurot ja ülejäänu jäi tema poolt kätte saamata, kuna ta peeti kuriteos kahtlustatavana kinni.

Kriminaalmenetlust juhtinud riigiprokurör Laura Feldmanis selgitas, et Kiil ja Kaljurand võtsid altkäemaksu omakasu eesmärgil. „Süüdistuse järgi on alust ette heita, et Kiil ja Kaljurand mõlemad võtsid altkäemaksu järjepidevalt aastate vältel. Saadud altkäemaksu kuritegelikku päritolu ja tegeliku omaniku varjamiseks kasutati erinevaid juriidilisi ja füüsilisi isikuid. Nende poolt altkäemaksuga võetud summade osas on kriminaalmenetluse käigus kohaldatud varade arestimist,“ lisas riigiprokurör.