Rahvuskonservatiivne uudiste- ja arvamusportaal
Saada vihje: info@uueduudised.ee

Tallinki suuromanik: kogemusteta valitsus peab ainult monoloogi

-
17.06.2017
Laadime sisu...

Skandinaavia kõige suurema laevanduskontserni Tallink omanikfirma Infortari suuromanik Ain Hanschmidt rääkis Eesti Päevalehes, et poliitikutel tuleks teha kõik selleks, et toetada kohalikku majandust. “Praeguste (võimu)poliitikute probleem on see, et ei laskuta debatti,” oletab Hanschmidt.

“Kui Infortar ostis Eesti Gaasi, siis enne hindasime ja tegime põhjaliku analüüsi Venemaa poliitilise riski kohta. Saimegi Eesti Gaasi kätte suhteliselt hea hinnaga. Seda tänu sellele, et lääne investeerimisfondid ei julgenud ostma tulla. Kõik ehmusid Venemaa riski hinnates ära. Eesti Gaasil polnud paar kuud Vene Gazpromiga gaasilepingut, peale selle oli hulk teisi murekohti. Meie suutsime kõik Venemaaga seotud riskid ära lahendada, saavutasime head suhted Gazpromiga (Venemaa riiklik gaasikontsern, mis müüb Eesti Gaasile maagaasi – toim). Fantastiline! Keegi ei julgenud sellist riski võtta. Meie julgesime, sest uskusime, et maandame need riskid,” meenutas Hanschmidt.

Venemaa-riskid suutis Infortar maandada, aga nad ei oodanud, et tegeleda tuleb kodumaise valitsuse poliitilise riskiga. “Me ostsime Eesti Gaasi novembris, detsembris tuli valitsuselt teade, et maagaasi aktsiisi tõstetakse 3,4 korda. See on 15 korda rohkem kui lähiriikides ja viis korda rohkem kui kivisöel,” on ettevõtja nördinud.

Eesti ettevõtetel pole teab mis palju jõukust või n-ö rasvakihti. Kui tahad äri teha, siis pead pangast laenu saama. Kui võtad palju laenu, on suur vastutus, kohustus, et äriplaan, mille peale laenu võtad, töötaks. Kas seitse aastat või kümme aastat või kui tahes pikalt. Äriplaani puhul on ääretult oluline, et majanduskeskkond püsiks stabiilne. Oluline on ka see, millised ja kui kõrged on maksud.

“Kui oled lõpuks suure laenu kätte saanud, oled investeerinud, siis, nagu meie puhul juhtus, annab valitsus pooleteise kuu pärast teada, et maagaasi maksustatakse 3,4 korda… Sellist rünnakut ei oska omadelt poliitikutelt oodata. Pigem mõtled, et kõik, kaasa arvatud poliitikud, on huvitatud sellest, et Eesti majandus kasvaks. Sest kui majandus kasvab, saab rohkem inimesi tööd, jõukus suureneb ja elu riigis on parem,” on Hanschmidt veendunud. “Eesti majanduspoliitikast rääkides – poliitikutel tuleb kõik teha selleks, et kohalikku majandust toetada. Ja vähemalt kuulata ettevõtjaid,” lisas reeder.

Maagaasi aktsiisi asjus olete proovinud ministrite jutule pääseda?

“Seni on see olnud ühepoolne rääkimine. See pole olnud debatt. Praeguste (võimu)poliitikute probleem on see – ju on põhjus selles, et pole pikka aega võimul oldud ega ole kogemusi –, et ei laskuta debatti. On ainult ühepoolne jutt. Igal esmaspäeval teatatakse meile, et kehtestatakse uus maks, ja reedel räägitakse, et võib-olla siiski ei kehtestata. Ei imesta, kui selle kohta öeldakse tõmblemine. Meie bisnis on rahvusvaheline. Suhtleme soomlaste ja rootslastega väga tihedalt. Kui nemad seal otsustama hakkavad, siis näen, kui sügavalt ja sügavuti kõik viimse detailini läbi mõeldakse,” rääkis Hanschmidt.

“Inimesed väsivad pikalt võimul olnutest ja tahavad muudatusi. Uusi tulijaid ja uusi ettevõtmisi toetatakse alati. Uue valitsusega läks olukord kohe jube närviliseks. Arvatavasti tuleb see kogemuse puudumisest, vahest paari aasta pärast hakatakse riiki paremini juhtima,” loodab ettevõtja.

EPL/UU