Urmas Espenberg: “Mina jään” oli ülev ja saatis maailmale väga tugeva sõnumi eestluse elujõulisuse ja kestvuse kohta

Eesti inimesed

XII Noorte laulu- ja tantsupidu jättis hinge vägeva ülevuse tunde ning saatis maailmale selge sõnumi eesti kultuuri tugevusest ning meie riigi vaimusuurusest ja jätkusuutlikusest, arvas Eesti Konservatiivse Rahvaerkonna juhatuse liige ja kirjanik Urmas Espenberg, kellel endalgi osales koorides kaks last.

“Meie noored ja lapsed olid väga tublid ja tugevad, nende peotuju ei suutnud rikkuda ei vastik vihm, niiske jahedus ega vinge tuul. Kogesime seda nii laulupeol kui ka kahel eelneval tantsupeopäeval. See annab head lootust Eesti kindlaks tulevikuks!” ütles Espenberg

Pühapäeval 2. juulil toimus lauluväljakul XII noorte laulupeo kontsert “Mina jään”, kus valdavalt vabas Eestis sündinud noor põlvkond jätkas varasemate põlvede edasiantut ja lõi ka enda traditsioone.

Laulupeole eelnes muljetavaldav rongkäik, kus marssis ligi 40 000 last, noort ja täiskasvanut. Rongkäik koosnes 15 maakonna, kolme linna ja rongkäigu pea allkolonnist. Rongkäigu alguses oli Hiiumaa lauljad ja lõpus Harjumaa ning Tallinn. Tallinna kolonn oli kõige pikem, kokku ligi kaks kilomeetrit. Harjumaa kolonni pikkuseks mõõdeti 900 meetrit, Tartu kolonni pikkus oli 800 meetrit. Kolonni kogupikkus oli ligikaudu kaheksa kilomeetrit.

Laulopeo tuli süttis, kui ühendkooride esitluses kõlas Mihkel Lüdigi “Koit”. Laulupeotule süütasid tuletornis laulupeo peadirigent Heli Jürgenson ja laulupeo ideekavandi autor, helilooja ja dirigent Rasmus Puur. Sellele järgnesid Eesti hümn ja lipulaul. Ühendkooride esimese bloki lõpetaski Puuri värske heliteos “Meie”, kus ta tegi ka oma dirigendidebüüdi laulupeol.

Avaühendkooride järel tulid lavale lastekoorid, siis puhkpilliorkestrid, mudilaskoorid, poistekoorid, noormeestekoorid, neidudekoorid, sümfooniaorkestrid ja koondorkestrid ning segakoorid. Peo lõpetasid taas ühendkoorid ja nagu ikka lauldi lõpus veel pikalt isamaalisi laule.

Kontserdi vahetekste luges Draamateatri näitleja Christopher Rajaveer. Heli Jürgensoni sõnul tahavad peo loojad panna inimesi kontserdi vaheosadega laulude kõrval kaasa mõtlema ka peo sõnumile “mina jään”. Sestap kõlasid peo ajal lauluväljakul noorte endi liigutavad mõtted Eestist.

UU (BNS)

Kommentaarid