Rahvuskonservatiivne uudiste- ja arvamusportaal
Saada vihje: info@uueduudised.ee

Värske poliitliikumine erakondade populaarsuse uuringutabelites – mis on selle taga?

-
19.05.2018
Eesti 200 esindusnäod: multikulti edendaja Kristina Kallas ning odava tööjõu ja riigihangete jahil olev IT-ärimees Priit Alamäe
© Erik Prozes/Eesti Meedia/Scanpix

Poliitikamaastikul on äratanud kahtlust see, et Kantar Emor kandis Postimehe tellitud erakondade populaarsusuuringusse poliitilise liikumise Eesti 200.

Ühelt poolt võib seda selgitada sooviga näha nende võimalikku toetuspinda, kui algatus peaks erakonna loomiseni viima, kuid tõenäolisem on uustulnukate upitamine – on ju teada, et populaarsusuuringud on tegelikkuses enne valimisi kasutatav vahend kellegi toetamiseks, keda näidatakse mingil moel võimsana. Teada fakt on ka, et eelistuseta valijad annavad lõpuks oma hääle edukamatele, et see kaotsi ei läheks.

Turu-uuringute AS-i uuringujuht Juhan Kivirähk asetab erinevalt Emorist Eesti 200 poliitaktivistid ühte kategooriasse üksikkandidaatidega.

Kivirähk arutles ERR-i veebisaates koos ajakirjanike Urmet Koogi ja Toomas Sildamiga maikuu erakondade toetusnumbrite üle ja pidas üllatavaks asjaolu, et küsitlus on suhteliselt identne eelmiste küsitlustega, aga küsitluse algusega samal päeval tuli välja Eesti 200 oma manifestiga.

Ta pidas ebatavaliseks ka seda, et Postimehe tellitud Emori küsitlusse oli Eesti 200 sisse pandud. Turu-uuringute küsitlusest jäi Eesti 200 välja, sest see ei ole veel registreeritud erakond. Emori küsitluses sai Eesti 200 kuus protsenti toetust.

Kivirähk pani Eesti 200 ühte patta üksikkandidaatidega. See kategooria sai ERR-i tellitud Turu uuringute AS-i küsitluses seitsmeprotsendilise toetuse.

“Erakondade ritta on teda praegu ennatlik panna, kuigi ta midagi indikeerib ja Emor on pidevalt öelnud, et üksikkandidaadi kategooriat ta ei esita. Aga üksikkandidaat saab ju Riigikogu valimistel kandideerida,” rääkis Kivirähk. “Ma arvan, et elektoraadi seisukohalt on neil sarnane kategooria. Need, kes ei leia endale eelistust olemasolevates erakondades, valivad üksikkandidaati või Eesti 200.”

Kummaline on muide ka see, et Eesti 200 manifesti avaldas esimesena seesama Postimees, mis annab aluse oletuseks, et nii nende tellitud Emori uuring kui ka uue poliitseltskonna tulemuse ülistamine on osake süvariiklikust ettevõtmisest, mille eesmärgiks on tuua pildile alternatiiv praegustele erakondadele, eriti aga kartelliseltskonda hirmutavale EKRE-le.