7 hukkunut ja ligi 50 vigastatut: Londonis sõitsid islamiterroristid autoga rahva sekka ja pussitasid inimesi

Suurbritannia pealinna Londoni kesklinnas laupäeva õhtul aset leidnud terrorirünnakus tapeti kuus inimest ja vigastustega toimetati haiglasse vähemalt 48, ütlesid politsei ja meedikud.

Ründajaid oli kolm ja sõitsid London Bridge’i baaride piirkonnas pakiautoga rahva sekka, tulid siis autost välja ja hakkasid inimesi pussitama.

Kolmikul olid seljas lõhkeianevesti meenutavad rõivad, mis ei osutunud ehtsaks, ütles politsei terroritõrjeüksuse juht Mark Rowley.

“Surma sai kuus inimest lisaks kolmele ründajale, kelle politsei maha lasi,” ütles Rowley ja lisas, et juhtumit käsitletakse terrorismina.

Londoni kiirabi teatel toimetati viide ümbruskonna haiglasse 48 inimest ja paljudele anti abi sündmuspaigal.

Rünnak leidis aset viis päeva enne parlamendivalimisi ja vaid mõni minut pärast Meistrite Liiga finaalmängu Madridi Reali ja Torino Juventuse vahel. Rünnakukoht oli laupäevaõhtuselt rahvarohke piirkond, kus jalgpalli vaadanud inimesed parajasti baaridest välja valgusid.

“Nad pussitasid kõiki. Nad jooksid ja karjusid “See on allahi eest”,” rääkis Geraldi-nimeline mees BBC-le.

Teine pealtnägija rääkis, et nägi kolme meest inimestele otsa sõitnud valgest kaubikust välja tulemas ja arvas, et nad lähevad kannatanutele appi. Selle asemel hakkasid nad neid jalgadega peksma ja võtsid noad välja, jutustas ta.

Londoni silla lähedal asuvas kõrtsis tüdruksõbraga aega veetnud Alex Shellum ütles, et kella kümne ajal tuli baari abi otsima raskelt vigastatud naine.

“Naine oli üleni verine. Ilmselt oli tema kõri läbi lõigatud. Inimesed tormasid appi ja kõrts suleti,” kirjeldas Shellum. Samal ajal anti baari lähedal esmaabi teistele vigastatutele.

Shellumi kinnitusel soovitas politsei külastajatel köögis varjuda, kuni saabuvad relvastatud korrakaitsjad ja nad ohutusse kohta toimetavad.

Pealtnägija Kumi de Costa viibis kahe sõbraga samal ajal aega Borough Marketi turupiirkonnas, kus politsei andmetel samuti inimesi pussitati.

“Taksojuht keeras turupiirkonda ja sattusime keset tulevahetust. Olime ühesuunalisel teel ega saanud tagasi pöörata,” rääkis Costa rahvusringhäälingule BBC.

“Seal kõlasid ikka mitmed lasud. Kaks inimest lamas kiriku kõrval maas ja kolm olid nende ümber,” jätkas Costa.

Mehe kinnitusel sihtis neid vahepeal relvadega umbes 50 politseiametnikku. Lõpuks soovitas politsei neile, kuhu varju minna.

“Paar korda pidime taksopõrandale pikali viskuma ümberringi toimuva tulistamise pärast,” rääkis Costa.

Mees lisas, et nägi turul asuvast restoranist väljumas meest, kes hoidis taskurätti kõrihaaval, millest voolas verd. Peale selle nägi Costa meest, kes vedeles liikumatult maas.

“Ma ei oska öelda, kas ta oli surnud või otsis lihtsalt varju,” kirjeldas Costa.

Politsei ütles, et mehed lasti maha kaheksa minutit pärast esimest väljakutset kell 22.08.

Suurbritannias kehtib terrorihäire 22. mai Manchesteri enesetapuplahvatuse tõttu, milles hukkus 22 inimest.

Briti peaminister Theresa May ütles, et Londoni sündmusi uuritakse võimaliku terrorirünnakuna. May sõnul on pühapäeva hommikuks kokku kutsutud valitsuse kriisikomitee COBRA.

BNS – UU

Foto: AP/Scanpix

Kommentaarid