Rahvuskonservatiivne uudiste- ja arvamusportaal
Saada vihje: info@uueduudised.ee

Antropoloog: Saudi Araabia eesmärk on teha Rootsist islamiriik

-
25.05.2015
islam

Malmö ülikooli sotsiaalantropoloogia professor Aje Carlbom kirjutab ajalehes Dagens Samhälle, et islami levikut Rootsi ühiskonnas toetab aktiivselt Saudi Araabia. Islamistid kasutavad ära Rootsi avatud immigratsioonipoliitikat, et levitada oma religiooni.

Saudi Araabia on oma fundamentalistlikke usuideoloogiaid, salafismi ja vahhabismi, levitanud üle maailma alates 1970ndatest. Tegu on kõige tähttähelisemate sunniitliku islami vooludega, mis tänapäeval mõjutavad paljude noorte muslimite mõtlemist.

Saudid viivad oma poliitikat ellu Islami Maailmaliiga kaudu. See on üks maailma suurimaid mittetulundusühinguid kolmekümne osakonnaga viiel mandril. Nende põhiülesanne on aidata kaasa islami levikule üle maailma. Saudid rahastasid osaliselt viimatist Koraani rootsikeelset tõlget.

Samuti on misjoni juures väga tähtis mošeede ehituse toetus ja rahastamine. 1980ndate algul Malmösse ehitatud suurt mošeed rahastas Saudi Araabia koos Liibüaga.

Rootsis ja mujal Euroopas elavate noorte muslimite seas on saudide sõnum leidnud suurt kõlapinda. Paljud neist otsivad islamistlikke gruppe ja võrgustikke, et siduda end teiste muslimite kogukonnaga. Hiljuti on noorte seas hakanud rohkem levima just salafism.

Salafistid jagunevad erinevateks gruppideks, kellest osa pooldab vägivalda ja osa mitte. Kuid ka rahumeelsed salafistide grupid takistavad noortel muslimitel oma elukohariigis integreeruda. Salafistid väldivad kontakte inimestega, kes ei jaga nende maailmavaadet.

Paljud tavapärased tegevused on salafistidele keelatud. Salafismi edu lähtub ka sellest, et Saudi Araabia ning Jeemen pakuvad tasuta usuharidust. Pärast eksameid rändavad üliõpilased maailmas ringi, kaasas sõnum, kuidas tegelikult islamit tõlgendada. Teised muslimid austavad üldiselt salafiste, kuna viimased on oma usus põhimõttelised ja kompromissitud.

Globaliseerumine tähendab, et islamism on sekulaarsetes rahvusriikides saanud igapäevaseks. Rahvusvahelised ja kohalikud organisatsioonid võistlevad selle nimel, kes suudab koguda rohkem mõjuvõimu levitades oma ideid nii muslimite kui ka mittemuslimite seas. Sellele aitab kaasa islamile positiivse kuvandi loomise kampaania, kuhu on segatud nii akadeemikuid, ajakirjanikke kui ka poliitikuid.