Rahvuskonservatiivne uudiste- ja arvamusportaal
Saada vihje: info@uueduudised.ee

Austria kantsler Sebastian Kurz kritiseeris Prantsusmaad ja Saksamaad liigse upsakuse eest

-
29.05.2018
Sebastian Kurz
© Reuters/Scanpix

Intervjuus ajalehel Welt am Sonntag kritiseerib Austria kantsler Sebastian Kurz taaskord Eurooopa Liidu veidrat migratsioonipoliitikat ja hoiatab suuri liikmesriike liigse upsakuse eest.

Kurz leiab, et suured liikmesriigid nagu Saksamaa ja Prantsusmaa peaksid siiski pidama meeles, et ka väiksemad liikmesriigid soovivad olla aktiivsed ning kasutada oma hääleõigust. „Euroopa Liidus on juba piisavalt juhuseid, kus mõned liikmesriigid nn ühiste otsustega ei nõustu ja sageli võib see anda ka positiivseid impulsse. Kuid kui 25 liikmeriigile jääb pidevalt tunne, et neil puudub igasugune võimalus kaasarääkimiseks, võib asi kiiresti kiiva kiskuda,“ ütleb Kurz. „Lääs sõimab ida, põhi kaebab lõuna peale ja vastupidi. EL-is on alati keegi, kes tunneb moraalset üleolekut ja arvab, et teisi tuleb õpetada,“ arvab Kurz.

Juunis plaanib Euroopa Komisjon tulla välja ühiste asüülireeglitega, mis ühtlasi peaks tähendama ka migrantide automaatset jaotamist kvootide alusel. Kurz suhtub sellisesse plaani väga kriitiliselt. „Ühine seisukoht põgenike jaotamiseks kvootide alusel ei ole minu arvates realistlik. Ja sellega ei ole võimalik migratsioonikriisi ka pikemas perspektiivis lahendada,“ ütleb Kurz.

Ta lisas, et Austria ei toeta põgenikekvoote, seda enam, et kvootide puhul ei võeta üldse arvesse juba saabunud migrantide arvu. „Austrias on viimase kolme aasta jooksul esitatud 150 000 asüülitaotlust. Ühe toimiva riigi aluseks on aga ikkagi see, et riik otsustab ise, milliseid inimesi, ja kui palju, riiki sisse lastakse,“ on Kurz veendunud. Tema meelest on tüli kvootide üle tekitanud Euroopa Liidus väga suuri pingeid ega ole aidanud kaasa mingite lahenduste leidmisele. „Me peame selle tüli ükskord lõpetama ja keskenduma sellele, mis on tõeliselt oluline: EL-i välispiiride kaitsmisele,“ ütleb Kurz.

Kurz toetab põhimõtteliselt Euroopa piiri- ja rannikuvalve mehitamist, kuid praegu paika pandud tähtaeg – 2027 – on liiga pikk. „Siis on juba hilja. Kui tahame illegaalset migratsiooni tõhusalt takistada, tuleb tegutseda palju kiiremini. Ja seepärast vajab Frontex (Euroopa Piiri- ja Rannikuvalve Amet) selget poliitilist mandaati, millega antakse luba efektiivseks tegutsemiseks illegaalsete migrantide vastu,“ on Kurz konkreetne.

See tähendab, et migrandid tuleb peatada juba EL-i välispiiril, nendega tuleb tegeleda seal ja ideaaljuhul tuleks nad kohe ka piirilt tagasi saata. „Uus poliitiline mandaat peaks võimaldama Frontexil tegutseda kolmandates riikides ilma sealse valitsuse loata, eesmärgiga lõpetada räpane inimsmugeldajate äri ja takistada ohtlike paatide pääsemist Vahemerele,“ ütleb Kurz.

Juunist on Austria EL-i eesistujariik. Kurzi sõnul plaanitakse keskenduda EL-i sisepingete lahendamisele. „Kõige olulisema tähtsusega teemadeks on EL-i välispiiride kaitsmine, siseturvalisus ja võitlus terrorismi ning radikaliseerumisega,“ selgitab Kurz

Allikas: Die Welt 

Refereeris Triin van Doorslaer