Barcelona terrorirünnakuid koordineerinud radikaalne imaam oleks pidanud ammu maalt välja saadetama

The Telegraph kirjutab, et 17. augustil Barcelonas toime pandud terrorirünnaku kavandamise taga seisnud imaam Abdelbaki Es Satty oleks pidanud olema maalt välja saadetud pärast narkootikumidega kaubitsemise eest kantud vanglakaristuse lõppu 2014. aastal. Maalt väljasaatmisotsus võeti aga tagasi argumendiga, et see rikuks imaami inimõigusi.

Otsuse teinud kohtuniku sõnul nõustus ta, et maalt välja saatmine rikuks Es Satty rahvusvahelisi õigusi. Seejärel esitas imaam asüülitaotluse, mis rahuldati ja tänu millele sai imaam õiguse liikuda vabalt ringi Schengeni ruumis.

Es Satty mõisteti 2010. aastal neljaks aastaks vangi hašise smugeldamise eest Marokost Hispaaniasse. Vanglas tutvus imaam ühega 2004. aasta Madridi pommirünnaku korraldajatest. Arvatakse, et just vanglas toimuski Es Satty radikaliseerumine ning vanglast vabanedes sai temast Ripoli linnas asuvaa mošee imaam. Sealt organiseeritigi 17. augusti Barcelona terrorirünnak. Politsei sõnul hukkus Es Satty Alcanari linnakeses toimunud pommiplahvatuses.

Hispaania võimud ei ole reageerinud küsimustele, mis kerkisid üles seoses Es Satty väljasaatmisotsusega. Hispaania seaduste kohaselt ootab välisriigis sündinud isikut, kellele on mõistetud enam kui aasta pikkune vanglakaristus, pärast vanglast vabanemist maalt väljasaatmine.

Es Satty riiki jäämise otsuse võttis vastu Castelloni linna kohus.

Lisaks kaubikurünnakutele planeeris radikaalne islamistide rühmitus, mille taga seisis radikaliseerunud usukuulutaja, õhku lasta nii Sagrada Familiat kui ka teisi Hispaania ja Euroopa jaoks märgilisi objekte.

Allikas: The Telegraph

Refereeris Triin van Doorslaer

FOTO: Reuters/Scanpix

 

Kommentaarid