Rahvuskonservatiivne uudiste- ja arvamusportaal
Saada vihje: info@uueduudised.ee

TÄIENDATUD!!! Briti peaminister: ajalooline referendum Suurbritannia Euroopa Liidu liikmesuse küsimuses tuleb 23. juunil

-
20.02.2016
TOPSHOT-BELGIUM-EU-SUMMIT-CAMERON

Briti peaminister David Cameron tegi laupäeval teatavaks, et ajalooline referendum Suurbritannia Euroopa Liidu liikmesuse üle peetakse 23. juunil. Reedel Brüsselis EL-i liidritelt oma reformiplaanidele toetuse saanud Cameron ütles laupäeval pärast kaks tundi kestnud valitsusistungit, et ministrid toetavad tema eesmärki hoida Ühendkuningriik EL-is. Reformitud EL-is on Suurbritannia turvalisem, tugevam ja võib end kindlamana tunda, kinnitas ta. Peaminister lisas, et nüüd on Suurbritannia saatus rahva käes. Tema ise on lubanud võidelda EL-i jäämise eest.

“Me läheneme ühele suuremale otsusele, millega see riik meie eluajal silmitsi seisab,” lausus oma residentsi ees Downing Streetil kõnelnud Cameron. “Tuleb langetada valik, milline riik me tahame olla,” ütles ta, hoiatades, et lahkumise pooldajad pakuvad “riski ebakindluse ajastul, hüpet tundmatusse”.

Referendumikampaania pikkade euroskepsise traditsioonidega riigis tõotab tulla väga pingeline. Viimaste küsitlustulemuste kohaselt on EL-i pooldavaid ja vastustavaid britte pea võrdselt. “Stardipauk on antud,” on öeldud Ühendkuningriigi Iseseisvuspartei (UKIP) avalduses. “23. on meie kuldne võimalus, astugem lahingusse,” ütles erakonna liider Nigel Farage, nimetades EL-iga saavutatud kompromisslepet “haledaks”.

EL-i osas on lõhestunud ka Cameroni enda konservatiivid. Kabineti 22 ministrist viis on lubanud teha kihutustööd ühendusse jäämise vastu. Teiste seas ka justiitsminister Michael Cove, kelle sõnul ei pruugi sellist võimalust “meie eluajal” enam tulla.

Londoni konservatiivist meer Boris Johnson teatas pühapäeval, et asub toetama Suurbritannia lahkumist Euroopa Liidust, mille üle rahvas hääletab 23. juunil. “Asun toetama lahkumise poolt hääletamist,” ütles Johnson. See on Cameronile suur löök, sest just Johnsoni peetakse Cameroni mantlipärijaks Konservatiivide partei esimehe ja miks mitte ka peaministri postile.

Cameron teatas referendumiplaanist kolme aasta eest, olles konservatiividest euroskeptikute ja UKIP-i tõusust tingituna suure surve all. Ta on öelnud, et nõustub EL-i jäämise nimel kampaaniat tegema vaid juhul, kui suudab tagada reformid, mis lahendaks mured rände, suveräänsuse kaotuse, konkurentsivõime ja euroalasse mittekuuluva Briti finantssektori kaitse osas.

Tegemist on Suurbritannias teise sarnase rahvahääletusega veidi rohkem kui 40 aasta jooksul. Juunis 1975 toetasid liikmesust Euroopa Majandusühenduses (EEC) veidi üle 67 protsendi hääletanutest.

23. juunil esitatav küsimus kõlab: “Kas Ühendkuningriik peaks jääma Euroopa Liidu liikmeks või Euroopa Liidust lahkuma?” Referendumi kuupäeva, mis jääb Glastonbury festivali, EL-i tippkohtumise ja jalgpalli EM-i finaalturniiri ajale, peab heaks kiitma veel parlamendi alamkoda, kus Cameron esineb kõnega esmaspäeval. Euroopa Ülemkogu järel kiitis Cameron, et on taganud Suurbritanniale EL-is eristaatuse.

“Brexit is on!” kommenteeris Eesti Konservatiivse Rahvaerakonna aseesimees Martin Helme teemat sotsiaalmeedias, viidates Ühendkuningriigi EL-ist välja astumise kampaaniale “British exit”.

“Britid hääletavad oma iseseisvuse üle 23. juunil ja saab ainult jõudu soovida neile, kes soovivad teha oma riigi Brüsselist jälle sõltumatuks,” kirjutas Helme, kelle hinnangul on umbes kolmandik Briti valitsusest EL-ist välja astumise poolt. Samuti on seda parlamendi spiiker ja suur osa meediast.

“See, miks ma olen täiehingeline Brexiti pooldaja vajab ilmselt pisut pikemat lahti kirjutamist, aga lühidalt ütleks nii: kui Suurbritannia lahkub, muutub euroliit täielikult ja varjamatult Saksa ürituseks ja sakslased teatavasti on suutnud kõik asjad alati parandamatult tuksi keerata,” selgitas Helme enda Facebooki postituses.

UU/BNS

Foto: AFP