Rahvuskonservatiivne uudiste- ja arvamusportaal
Saada vihje: info@uueduudised.ee

Eksperdid eksisid: aktsiaturud on löönud Trumpi presidendiks saamise järel uusi rekordeid

-
10.11.2017
President Trump
© AP/Scanpix

Aasta on möödas Donald Trumpi valimisvõidust Hillary Clintoni üle ja selle aasta jooksul on USA turud löönud uskumatuid rekordeid. Alates Franklin Delano Roosevelti presidendiks valimisest 1932. aastal ei ole mitte ühegi teise USA presidendi esimese ametiaja alguses turud teinud käbi selliseid tõuse.

Ent nn Trumpi-aktsiatururallist veelgi tähelepanuväärsem on see, kui väga eksisid kõik need arvamusliidrid, Wall Streeti analüütikud ja majandusteadlased, kes enne valimisi olid ennustanud, et Trumpi võit annab turgudele valusa löögi, mõjub kahjulikult majandusele ning toob kaasa terve rea hirmsaid tagajärgi finantssektorile. Suure tõenäosusega oli hädakraaksujate hoiatuste puhul tegu kombinatsiooniga solipsismist (neile ei meeldinud Trump, seega arvasid nad, et ka turgudele ei meeldi Trump), majanduslikust ideoloogiast (vabakaubanduse pooldajad arvavad alati, et ilma nendepoolse suunamiseta kukuvad turud kokku) ja eelarvamustest (nad kuulsid, kuidas tavalised inimesed laulsid kurjade meeste laule ning hakkasid muretsema, et inimesed ei olegi enam nende orjad).

Paljud leidsid siiski juba enne valimisi, et maailmalõpuennustused on üsna korralikult üle pingutatud. Trumpi valimisvõit tähendanuks ju seda, et üsna arvestatav hulk ameeriklasi uskus võimalusse muuta Ameerika tõepoolest jälle suureks. Küllap piisanukski ainuüksi sellest, et äratada huvi investorites, ergutada tarbimist ja ettevõtlust ning muidugi panna tõusma aktsiaturud, mis on kõigi nende aspektide objektiivseks mõõdupuuks.

Ennustatud turgude langemine ei püsinud aga päevagi. Valimispäeva järgsel ööl, mil oli selge, et Trump on võitnud, alustasid turud tõusmist. Kõik kolm tähtsaimat indeksit – Dow Jones Industrial Average, S&P 500 ja Nasdaq – tegid 9. novembril 2016 läbi tõusu. Ja sellest hetkest alates on turud löönud rekordeid. Dow on tõusnud ligi 29%, S&P 500 veidi üle 30% ja Nasdaq 21%.

Valimistele eelnenud nn arvamusliidrite vigu on oluline meeles pidada ja ei tohi unustada, kui paljud neist isehakanud tarkpeadest eksisid ühe meie aja kõige olulisema muutuse osas. Sest enamik neist tegutseb endiselt edasi, rääkides endiselt, kuidas Trumpi poliitika tagajärjel saabuvat häda ja viletsus. Juurde võib veel lisada, et enam-vähem seesama seltskond ennustas ja ennustab pidevat hävingut ka seoses Brexitiga.

Toome ära vaid mõned väljavõtted enne USA presidendivalimisi tehtud ettekuulutustest:

Mark Cuban (CNN-ile): „Võin 100% kindlusega öelda, et tulemas on väga-väga suured korrigeerimised. See ebakindlus, mis puudutab USA presidenti, see on viimane asi, mida Walls Street kuulda tahab.“

Justin Wolfers ja Eric Zitzewitz (raport, mille kaks Michigani ülikooli professorit kirjutasid analüüsimaks teaduslikult turgudel juhtuvat Trumpi võidu korral): „Võttes arvesse hinnaliikumiste suurusjärku, võib arvata, et turul tegutsejad ennustavad S&P väärtuse langemist Suurbritannia ja Aasia aktsiaturgudel 10-15%.“

Andrew Ross Sorkin, The New York Times’i kolumnist ja CNBC uudisteankur:„Suure tõenäosusega viib Trumpi võit aktsiaturgudel kiire müügilaineni. Paljud investorid eelistavad kõigepealt müüa ja alles seejärel analüüsida.“ Sorkini õigustuseks tuleb öelda, et ta täpsustas: „Tegelikult on muidugi võimatu ennustada, kuidas reageerivad turud Trumpi presidendiks saamisele, seda hoolimata kõikidest liikvel olevatest spekulatsioonidest. Suure tõenäosusega kulub veidi aega, enne kui investorid täpsemalt aru saavad ja välja arvutavad, kuidas tema poliitika majandust mõjutama hakkab.“

Ian Winer, väärtpaberifirma Wedbush direktor ennustas Trumpi võidu puhul kõikide turgude langemist 50%.
Bridgewater Associates (Fortune’is): „Teisipäeval saatis Bridgewater Associates oma klientidele noodi, milles ennustab, et Dow Jones Industrial Average võib Trumpi valimisvõidu puhul kukkuda ühe päevaga ligi 2000 punkti. Sel juhul oleks tegemist aktsiaturgude ajaloo suurima kukkumisega ühe päeva jooksul, ületades peaaegu poole võrra 29. oktoobril 2008 finantskriisi paanikast põhjustatud kukkumist (777 punti).

Allikas: Breitbart

Refereeris Triin Van Doorslaer

Foto: Scanpix