Rahvuskonservatiivne uudiste- ja arvamusportaal
Saada vihje: info@uueduudised.ee

Gaasijuhe Nord Stream 2 saab Euroopast üha uusi lubasid — kes on siin Kremli käepikenduseks?

-
08.06.2018
Nord Stream 2 gaasijuhtme taga on skandaalne Gazprom.
© TASS/Scanpix

Samal ajal kui vasakliberaalne Euroopa sõimab Ungarit, Austriat, Poolat ja nüüd ka Itaaliat Kremli mõjuagentideks, käib tegelikult nende endi leeris varjatud koostöö taastamine Venemaaga ja selles on esikohal nii Saksamaa, Prantsusmaa kui ka mitmed teised Lääne-Euroopa riigid.

Selles osas on hea näide gaasijuhe Nord Stream 2, mille vastu on paljud Venemaad ohuks pidavad Ida-Euroopa riigid, kuid majanduslikest huvidest lähtuv Lääne-Euroopa vilgutab sellele kannatamatult rohelist tuld. Samas on ka Euroopa Komisjon seisukohal, et Nord Stream 2 pole kooskõlas Euroopa energialiidu eesmärkidega ja ei aita mitmekesistada tarneallikaid.

Paraku andis juba ka Rootsi valitsus vastuolulisele gaasijuhtmeprojektile Nord Stream 2 ehitusloa, nagu teatas neljapäeval ettevõtlus- ja innovatsiooniminister Mikael Damberg. Venemaalt Saksamaale kulgeva gaasijuhtme ehitamiseks olid juba varem loa andnud Saksamaa ja Soome, ehitusluba oodatakse veel Venemaalt ja Taanilt, vahendab BNS. Kuna Venemaa gaasieksport ongi juhtme loomise eesmärgiks, siis Kremli vastuseis oleks mõeldamatu.

Nord Stream 2 hakkab toimetama maagaasi Venemaalt Kesk-Euroopasse. Gaasijuhtme pikkus on 1230 kilomeetrit ja see jookseb piki 2012. aastal valminud esimese Nord Streami gaasitoru trassi. Gaasitorude võimsus on 55 miljardit kuupmeetrit maagaasi aastas. Kui kõik load kätte saadakse, algab gaasitrassi merepõhja paigutamine juba sel aastal ja juhe peaks kasutusvalmis olema 2020. aasta algul.

Siit on selgelt nähtav kahetine suhtumine — sõnades mõistetakse Venemaa hukka, tegudes aga toetatakse temaga suhete taastamist. Soov selleks on eriti tugev Saksamaal, kus tahetakse Kremli-vastaste sanktsioonide leevendamist. Samas aga kasutab Lääne-Euroopa propagandamasin Brüsselile vastanduvate liikmesriikide häbistamisel täie rauaga Putini mõjuagentidena sildistamist.

Lõpetuseks tasub meenutada, et Skripalite mürgitamise juhtumi puhul tõstatati Euroopas ühe sanktsioonide variandina üles Nord Stream gaasijuhtme lubade andmise seostamine Kremli survestamisega, kuid Lääs otsustas minna kosmeetilise diplomaatide väljasaatmise teed.