Islamiterroristid ründasid Prantsusmaal sõjaväelasi

AFP_PB5O5 (1)

Prantsuse võimud tulistasid 9. augustil Põhja-Prantsusmaal kahtlustatavat, vahistasid ta ja uurivad tema seotust varem korraldatud autorünnakuga sõdurite vastu, kinnitas valitsus julgeolekuallikate teateid.

Kolmekümnendates eluaastates mees vahistati kiirteel sõiduautos BMW, millega ta varem sõdurite sekka sõitis, ütlesid allikad AFP-le.

“Vahistatud isik, sündinud 1980. aastal, arvatakse olevat süüdlane” hommikuses rünnakus, sõnas õigusallikas. “Ta juhtis tagaotsitavat sõidukit ja püüdis põgeneda,” ütles ta ja lisas, et korrakaitsjad avasid tule. Kahtlustatav sai allika sõnul tulevahetuses korrakaitsjatega haavata.

Prantsuse peaminister Edouard Philippe kinnitas parlamendis peamise kahtlusaluse tabamist. Mees saadi kätte Põhja-Prantsusmaal Boulogne’i lähedal kiirteel.

Pariisi lähistel sõitis kolmapäeva hommikul sõdurite sekka auto, kuus sõjaväelast sai viga ning politsei asus taga otsima sündmuskohalt pagenud autot ja selle juhti. Võimud teatasid varem, et kolm sõdurit sai raskelt viga, ent täpsustasid hiljem, et ükski sõjaväelane raskelt viga siiski ei saanud.

Otsasõit leidis aset hommikul kella kaheksa paiku Hauts-de-Seine’i departemangus Levallois-Perret’ kommuunis Verduni platsi lähistel, ütles departemangu politsei.

Rünnatud sõdurid kuuluvad üksusesse Sentinelle, mis loodi pärast islamiäärmuslaste rünnakuid 2015. aastal. Prantsusmaal on alates 2015. aasta algusest saanud islamiäärmuslaste rünnakutes surma 239 inimest. Suurima ohvrite arvuga – 130 – olid 13. novembril 2015 Pariisis korraldatud terrorirünnakud. Sest saati kehtib riigis ka erakorraline olukord.

Terroritõrjevõimud algatasid juhtunu uurimise. Tegemist on mitmenda rünnakuga riigi julgeolekut tagavatele jõududele. Kui eelmiste puhul olid sihtmärgiks tuntud objektid nagu Eiffeli torn, siis kolmapäevane ründaja tegutses suhteliselt jõukas ja rohelises eeslinnas, millest on saanud Prantsuse luureteenistuse DGSI kodu.

Pealtnägijate sõnul ootas BMW, sees vaid autojuht, Sentinelle’i käsutuses oleva hoone lähedal umbtänavas ja sööstis sealt välja hetkel, mil vahetust alustavad sõdurid hoonest välja astusid, et autodesse istuda.

Siseministger Gérard Collombi sõnul näitab rünnak, kui tähtis on vastu võtta uues terrorismivastane seadus, mis põlistab mõned alates 2015. aasta novembrist Prantsusmaal kehtiva ja novembris tühistatava eriolukorra aspektid.

Philippe ütles, et valitsus on otsustanud tõsistest ohtudest hoolimata jääda kindlaks plaanile tühistada 21 kuud kestnud eriolukord, mis kehtestati pärast 2015. aasta novembri terrorirünnakuid Pariisis.

Peaministri sõnul peaks uue valitsuse alaliste terrorivastaste meetmete paketist ohu tõrjumiseks piisama. Eelnõu on praegu parlamendis ja loodetakse vastu võtta enne eriolukorra kehtivuse lõppu 1. novembril.

AP – AFP – BNS- UU

FOTO: AFO/Scanpix

Kommentaarid