Rahvuskonservatiivne uudiste- ja arvamusportaal
Saada vihje: info@uueduudised.ee

Kas Mutti Merkeli päevad on loetud?

-
21.11.2017
AFP_UG6EB

Saksamaa koalitsioonikõnelused lõppesid eile tulemusteta ja nn Jamaika koalitsioon – Angela Merkeli juhitud kristlikud demokraadid (CDU/CSU), rohelised ja liberaaldemokraadid (FDP) – jääb pärast FDP läbirääkimistelt lahkumist moodustamata.

Nüüd on laual kolm võimalust: laiapõhjaline koalitsioon, vähemusvalitsus (kas CDU/CSU ja rohelised või CDU/CSU ja FDP) või uued valimised. Sotsiaaldemokraatide (SPD) juht Martin Schulz on laiapõhjalises koalitsioonis osalemise põhimõtteliselt mitmeid kordi välistanud. Ta on korduvalt kinnitanud, et valija ei ole andnud SPD-le selleks mandaati. CDU sees kostub siiski hääli, kes leiavad, et uued läbirääkimised koalitsiooni teemal on SPD-ga võimalikud, kuna partei sees on olnud algusest peale ka neid, kes laiapõhjalist koalitsiooni toetavad.

Samas ei ole ka erakorralised valimised väga selge valik. Uusi valimisi soovib näiteks iga hinna eest vältida Saksamaa president Frank-Walter Steinmeier.

FDP teatas, et nemad ei pelga ei uusi valimisi ega ka opositsiooni minekut. „Sel juhul moodustaksime äärmiselt ärksa opositsiooni,“ kinnitas partei peasekretär Nicola Beer telekanalile ZDF.

Vasakpartei Linken esimees Katja Kipping toetab erakorralisi valimisi. Tema meelest ei oleks laiapõhjaline koalitsiooni tegelikult kellegi huvides ja uued valimised oleksid demokraatlikult õige valik. „Ja need valimised näitaksid ära, et Merkeli süsteemil ei ole enam enamuse toetust,“ ütles Kipping.

Rohelised on pettunud, et senisaavutatud kokkulepped kliimakaitse teemadel nüüd kõik vett vedama lähevad. Mõned roheliste partei poliitikud on süüdistanud FDP-d oma loobumise taktikalises planeerimises. FDP vastutustundetu käitumine halvavat roheliste sõnul nii Saksamaa kui ka Euroopa Liidu.

Ka CSU endine esimees Erwin Huber leiab, et koalitsioonikõneluste ebaõnnestumine on Saksamaale väga halb, kuna Saksamaa ei ole enam Euroopat stabiliseeriv jõud

Merkel ise on teatanud, et uute valimiste korral on ta valmis taaskord kandideerima, ehkki pind tema jalge all kõigub ja ei ole sugugi kindel, et tal oma partei sees sellist toetust enam on. Ja kes võtaks sel juhul üle liidrirolli?

RTL Nexti sõnul on koalitsioonikõneluste ebaõnnestumine Merkeli seni suurim kriis ja väga suur tagasilöök just CDU jaoks. Pühapäeva õhtul kaamerate ees seistes paistis Angela Merkel silmnähtavalt nõutu. Kõlas vaid lühike kommentaar ja lubadus teha kõik, et Saksamaa neist rasketest aegadest läbi vedada.

Samas usub SPD aseesimees Ralf Stegner (ja ta ei ole kaugeltki ainuke), et Jamaika koalitsioonikõneluste ebaõnnestumisega on Merkeli aeg lõpuks läbi saanud ja ka The Times leiab, et sellega on Merkeli päevad loetud. Septembrikuistel valimistel sai Merkeli juhitud partei napi valimisvõidu, kuid siis usuti veel, et tal õnnestub koalitsioonikõnelused edukalt lõpule viia. The Times toob veel kord välja tõsiasja, et Prantsusmaa president Macroni Euroopa Liidu reformimise plaanid on teostatavad ainult koos stabiilse partneriga, mida Saksamaa hetkel kohe kindlasti ei ole. Ilma Merkelita on Macron üksi, sest sisemised ebakõlad nii Hispaanias kui ka Itaalias takistavad Prantsusmaale partneriks olemist, Kesk- ja Ida-Euroopas kasvab aga euroskeptitsism. The Times leiab, et Merkel on oma varasemate vigade vang ning ta ei ole enam Euroopa kõigutamatu valitsejanna.

The Guardian aga ennustab raskete aegade saabumist. Praegune ettearvamatu olukord Saksamaal tähendab The Guardiani sõnul seda, et EL on veelgi enam oma praeguste probleemidega hädas. Merkeli roll probleemide lahendajana on siiani olnud äärmiselt määrav.

Allikad: Die Zeit, Die Welt, RTL Next