Makedoonia president ei arvesta põgenikeküsimuses enam Euroopa Liiduga

Kreeka-Makedoonia piiril Idomenis valitsevast olukorrast on palju räägitud. Ajakiri Bild käis külas Makedoonia presidendil Gjorge Ivanovil, kes leiab, et Euroopa Liit on reetnud tema riigi ja jätnud probleemidega üksi.

Makedoonia sulges oma piiri põgenikele, kuna teist võimalust riik ei näinud. President Ivanov leiab, et Makedoonia teeb praegu Euroopa Liidu eest musta tööd, kuid mingit abi selle jaoks ei saa. Türgile eraldab EL 6 miljardit eurot, kuid Makedoonia on juba praeguseks kulutanud Euroopa Liidu vigade parandamiseks 25 miljonit oma maksumaksjate raha. Makedoonia ei ole Schengeni, Euroopa Liidu ega NATO liige ja ometi kaitseb riik Euroopat teise Euroopa Liidu riigi eest, kust puudulikult kontrollitud sisserändajad lihtsalt rahumeeli edasi saadetakse.

President kinnitab, et tema riigi jaoks ei ole siiski peamiseks probleemiks kulutused ja ressursid vaid kogu kontinendi turvalisus. Ja turvalisusele on praeguse kriisi puhul täielikult vilistatud. Nn põgenikud reisivad valedokumentidega läbi kogu Euroopa. Juba ammu on kinnitust leidnud fakt, et paljud neist on radikaliseerunud moslemid ja džihadistid.

Ivanov, nagu paljud teised, leiab, et põgenikeriis eskaleerus Saksamaa kantsler Angela Merkeli humanitaarse žesti peale. See žest oli viga, kuid nüüd ei ole kellelgi julgust tunnistada, mis meid veel ees võib oodata. „Ainuüksi Sudaani ja Egiptuse aladel on 20 miljonit migranti, kes tahavad Euroopasse jõuda. Sotsiaalmeedia kaudu on nad kõik suurepäraselt informeeritud. Kuid Euroopal võtab ainuüksi ühe tippkohtumise organiseerimine aega kuus kuud. Vahepeal on siia jõudnud miljon uut migranti,“ räägib Ivanov.

Makedoonia president leiab, et Euroopa ei suuda kriisiolukorras tegutseda. Otsuste langetamine võtab liiga pikalt aega. Seepärast tegutsesidki paljud Balkani riigid kiiresti ja iseseisvalt. „Tulevikus hakkab üha enam riike oma otsuseid ise langetama. Ka Merkel otsustas ju iseseisvalt võtta endale Euroopa päästeingli rolli ja oma seniste otsustega on Merkel surunud Euroopat jätkuvalt ühes kindlas suunas. Nüüd tegutseb ta samamoodi Türgiga läbirääkimisi pidades. Eks tulevik näitab, aga mina olen selles osas väga skeptiline,“ ütleb Ivanov.

Küsimusele, kas olukorra eskaleerumisel Idomenis antaks Makedoonia sõduritele vajadusel ka käsk tulistada, vastab Ivanov: „Me ei ole mingid loomad, et hakkame põgenikke tulistama!“ Ta leiab, et selles osas tuleb ikkagi ka Kreeka poole vaadata. Kreeka poolel seisavad piiril ELi politseinikud, kes peaksid hoidma olukorda kontrolli all. Ivanovi meelest ei ole nad siiani sellega kuigi hästi hakkama saanud.

Mis saab Kreekast, kui Makedoonia oma piiri suletuna hoiab? Ivanov leiab, et seda tuleks küsida Kreekalt. „Kreeka saab juba jälle ELilt 700 miljonit eurot, Kreeka saab kõik, mida ta tahab. Küsimus on, mida Kreeka selle rahaga peale hakkab?“

Makedoonia presidendi sõnul seisab tema nüüdsest ainult oma riigi ja rahva huvide eest.

 Allikas: Bild (tõlkinud Triin van Doorslaer)

FOTO: AFP/Scanpix

Kommentaarid