Rahvuskonservatiivne uudiste- ja arvamusportaal
Saada vihje: info@uueduudised.ee

Soome tahab tuhandeid varjupaigataotlejaid lennukile panna, kuid see pole enam lihtne

-
26.01.2018
Iraaklased saadetakse Soomest koju
© Reuters

Soomes on oodata suuremat varjupaigataotlejate väljasaatmist, mis aga on nüüdseks juba kõvasti raskem, kui oli nende sissevedu.

Pärast esmast vasikavaimustust väidetavate sõjapõgenike heatahtliku abistamise üle on mitmed Euroopa riigid, sealhulgas ka Soome, aru saamas, et mitte kõik varjupaigataotlejad pole oma selgitustes ausad olnud ja nende maksumaksja kulul ülalpidamiseks pole vähimatki põhjust.

Nende kodumaale tagasisaatmine aga on nüüdseks teatud määral juba õnnemäng. Paljud kaebavad otsuse kohtusse ja venitavad väljasaatmisega, teised korraldavad protestilaagreid ja näljastreike, et mängida vasakliberaalide härdale südamele, kolmandad, kes riiki jäämiseks suurt lootust ei näe, kaovad põranda alla. Illegaalid aga on igale riigile suur turvalisus- ja julgeolekurisk.

Soomes tehakse järgmise poole aasta jooksul  hulgaliselt varjupaigaga seotud otsuseid, mistõttu saavad tuhanded inimesed väljasaatmisotsuse ja nende jaoks lisatakse kohti väljasaatmiskeskustes. Praegu ootab vastust kaebusele ligi 8000 varem negatiivse otsuse saanud varjupaigataotlejat. Kui need otsused tulevad, läheb Soomes suuremaks väljasaatmiseks, vahendab eestinen.fi ajalehte Yle.

Kõigis Soome väljasaatmiskeskustes on kokku 108 kohta. Lappeenrantas asuvasse Konnunsuo väljasaatmiskeskusesse tehakse olemasolevale 40 kohale lisaks veel 28 kohta. Uued ruumid tehakse ümber endistest Konnunsuo vangla kambritest, mida on juba varem väljasaatmiseks kasutatud. Nüüd võetakse kasutusele kolm lisakorrust. Et ruume vanglast eristada, riputatakse seintele kunstikooli õpilaste maale ning hoovi tuleb jalgpalliväljak.

Viimasel ajal on väljasaatmiskeskused olnud üle Soome kõik täis. Olude sunnil on kasutatud ka politsei arestimaju. Lähiajal võib aga olukord muutuda veelgi pingelisemaks. Juba praegu on vastuvõtukeskustes suur hulk inimesi, kelle õigus Soomes viibida lõppeb lähiajal. Selliseid inimesi on paar tuhat. Need inimesed peavad vastuvõtukeskustest lahkuma 30 päeva jooksul. Kõik arvatavasti ei lahku Soomest ja jäävad maale edasi illegaalidena.

Varjupaigataotlejate küsimus on Soomes kõvasti pingeid üles kütnud. Immigrandid korraldasid eelmise aasta lõpus Helsingis vasakpoolsete toel mitmeid protestilaagreid, mis tõi omakorda vastuaktsioonidele pagulasvastased inimesed ning politseil oli tegu korra tagamisega. Väärib tähelepanu, et muidu immigrante kaitsnud Soome politsei keeras pärast mullu augustis Turus toimunud noarünnakut suuresti pigem nende vastu.

Reutersi foto: Soomest kodumaale tagasi saadetud iraaklased Bagdadi lennujaamas.