Rahvuskonservatiivne uudiste- ja arvamusportaal
Saada vihje: info@uueduudised.ee

USA demokraatide partei serveritesse häkkimine venelaste poolt osutus libauudiseks ja provokatsiooniks

-
14.08.2017
US President-elect Donald Trump Holds Weekend Meetings

Ligi aasta tagasi aset leidnud väidetav USA demokraatide rahvuskomitee (DNC) meiliserveri häkkimise juhtum on hiljutise raporti kohaselt seatud kahtluse alla. Eksperdid väidavad, et tegemist ei olnud mitte häkkimisega, vaid hoopis kellegi poolt korraldatud lekkega. Ilmselt oli tegemist sisekuriteoga, mille pani toime keegi, kellel oli juurdepääs DNC serverile.

Aastataguse häkkimisega seoses süüdistati president Donald Trumpi, tema perekonnaliikmeid ja tervet hulka teisi presidendile lähedal seisvaid isikuid korruptsioonis ning kokkumängus Venemaaga. Ühtlasi väideti, et venelased tegutsesid eesmärgiga aidata kaasa Trumpi valimisvõidule. Avaliku arvamuse kujunemise jada nägi välja umbes selline: võimalusest kasvas välja süüdistus, mis omakorda muutus väidetavaks tõenäosuseks. Tõenäosusest sai veendumus, millest sai lõpuks üleüldine tõde. Kõik see toimus peavoolumeedia manipulatsioonide ja lakkamatute korrutamiste abiga.

Vahepealse aasta jooksul vallutas Ameerika hüsteerialaine ja pikka aega ei tegelenud keegi usutavate tõendite kogumisega, et uurida, mis möödunud aastal tegelikult juhtus ja kes on juhtunu eest vastutav. Ent viimaste nädalate jooksul on uurimises toimunud siiski oluline pööre ja suurte kogemustega kriminalistid, luureanalüütikud, arvutiteadlased ja programmeerijad on leidnud tõendeid, mis lükkavad esialgse ametliku versiooni juhtunust ümber.

Esialgu võib tuua välja kaks olulist tõendit: 1) 5. juulil 2016. aastal ei pandud DNC serveris toime häkkimist; ei venelaste ega kellegi teise poolt. Täppisteaduse abil on kogutud kindlaid tõendeid, mis näitavad, et tegemist oli lekkega. Seega, tegemist oli sisekuriteoga, mille pani toime keegi, kellel oli juurdepääs DNC serverile. 2) Kriminalistikaekspertiis tegi kindlaks, et kaks nädalat enne 5. juuli leket isiku või entiteedi Guccifer 2.0 poolt avalikustatud dokumendid olid võltsitud. Need olid enne postitatmist kopeeritud ja kleebitud tühjale kirjaplangile, mille vaikimisi keeleks oli vene keel. Guccifer võttis vastutuse DNC serveri 14. juuni rünnaku eest enda peale ja väitis end olevat WikiLeaks’i allikas. Kriminalistikaekspertiis on selle versiooni nüüdseks ümber lükanud.

Kohe pärast möödunud suvel toimunud intsidente DNC serveriga alustasid mitmed eksperdid uurimistööd. Üksteisest sõltumatult tegelevad eksperdid olid kõik suurte kogemustega, nende hulgas ka näiteks Veteran Intelligence Professionals for Sanity (VIPS). Kuid kuni üsna hiljutise ajani takistati nende tööd ja neile ei võimaldatud ligipääsu andmetele.

DNC juhtumis toimus kiire edasiliikumine selle aasta juuli alguses, kui erinevad sõltumatud uurimisorganid hakkasid omavahel koostööd tegema ja jagama leitud tõendeid. Loodi uus koduleht www.disobedientmedia.com, mis aitas uurimise kiirendamisele palju kaasa. Kodulehe idee taga seisid kaks sõltumatut uurijat Adam Carter ja Elizabeth Vos ning DNC juhtum hakkas vaikselt lahti kooruma.

Esimesed otsustavad uurimistulemused avalikustati 9. juulil ja need puudutasid väidetavalt häkitud materjali mahtu ning andmeedastuskiirust ehk aega, mis kulub väljaspoolt toime pandava häkkimise jaoks. Uurimistulemuste kohaselt ei oleks mitte ükski internetiteenusepakkuja ega väljaspoone häkker saanud laadida alla andmeid sellise kiirusega nagu näitab metaandmestik, eriti veel Rumeeniast, kust häkkimine Gucciferi väitel toime pandi. Lisaks näitavad metaandmestiku ajatemplid, et allalaadimine leidis aset kusagil USA idarannikul ja mitte Venemaal, Rumeenias või kusagil mujal väljaspool idaranniku ajavööndit.

Mis puutub Guccifer 2.0 poolt postitatud dokumentide võltsimisse, siis leidisid eksperdid, et esimesed viis avalikustatud faili olid koostatud lihtsalt kopeerimise ja kleepimise teel tavalisele kirjaplangile, mis oli mõeldud Venemaa sõrmejälgedele viitamiseks. Kirillitsas kiri oli lisatud juurde kunstlikult, vahetult enne postitamist.

Allikas: The Nation  tõlkis ja refereeris Triin van Doorslaer

FOTO: Scanpix