USA-s tulistati vabariiklasest parlamendisaadikuid

Ühendriikides tulistati kolmapäeval 14.06.17 kongressi pesapallitrennis olnud esindajatekoja vabariiklasest liiget Steve Scalise’i ja veel viite inimest, kellest üks oli hiljem haavadesse surnud ründaja, ütlesid ametnikud.

Tulistamine puhkes Virginia osariigis Alexandrias umbes kell 6.30 (Eesti aeg kell 13.30), kui umbes 25 senaatorit ja esindajatekoja saadikut harjutasid iga-aastaseks kongresmenide pesapallimatšiks, ütles senaator Jeff Flake. Ründaja ja seadusandjate turvameeste tulevahetuses kõlas umbes 50 lasku, lisas ta.

Tulevahetuses sai haavata kokku kuus inimest – Scalise, esindajatekoja saadiku Roger Williamsi nõunik Zachary Barth, lobist ja kongressi endine töötaja Matt Mika, kaks Kapitooliumi politseinikku ja ründaja. Ametnike varasemal teatel toimetati haiglatesse viis inimest.

USA president Donald Trump ütles hiljem, et seadusandjate pihta tule avanud mees suri tulevahetuses korrakaitsjatega saadud haavadesse.

USA meedia kirjutas korrakaitseallikatele tuginedes, et ründaja oli Illinois’ osariigist pärit 66-aastane James T. Hodgkinson. Meedia kirjutas tema Facebooki-kontole tuginedes, et ta oli vasakpoolse senaatori Bernie Sandersi tulihingeline toetaja.

Washingtonis Medstari haiglakeskuses viibiva Scalise’i (51) kantselei ütles tunde pärast rünnakut, et kongresmen oli enne lõikusele minekut heas tujus ja vestles oma abikaasaga telefonitsi. Scalise läbis lõikuse ja tema seisund on stabiilne.

Kongresmeni vigastust ei peeta eluohtlikuks, ütles esindajatekoja spiikri Paul Ryani kantselei pisut pärast rünnakut. Trumpi sõnul sai Scalise “raskelt viga”, kuid “taastub täielikult”.

“Paljud elud oleksid kaotatud, kui poleks olnud kangelaslikult tegutsenud kahte Kapitooliumi politseinikku, kes võtsid tulistaja rajalt maha, hoolimata pihta saamisest väga jõhkras rünnakus,” ütles Trump. “Oleme tugevaimad siis, kui oleme ühtsed ja töötame koos ühise hüve nimel,” lausus riigipea Valgest Majast.

Tulistamine toimub ajal, kui Ühendriikide poliitiline olukord on jätkuvalt pingeline mürgise 2016. aasta presidendivalimiste kampaania tõttu. “Meie vahel võivad olla erimeelsused, kuid sellistel aegadel mäletame, et kõik, kes teenivad (riiki) meie riigi pealinnas, on siin põhjusel, et üle kõige armastavad nad meie riiki,” sõnas Trump.

Sanders ütles vastuseks teatele, et rünnaku sooritaja oli tema toetaja: “Mind just teavitati, et vabariiklaste pesapallitrenni tulistaja oli keegi, kes töötas vabatahtlikuna minu valimiskampaanias.”

“See põlastusväärne tegu ajab mul südame pahaks. Lubage mul öelda võimalikult selgelt – mis tahes vägivald on meie ühiskonnas vastuvõetamatu ning mõistan selle teo hukka kõige jõulisemal võimalikul moel,” lausus Sanders.

Scalise on esindajatekoja vabariiklaste hierarhias kolmandal kohal. Ta valiti esmakordselt kongressi 2008. aastal ning on üks seadusandjatest, kes juhivad püüdlusi muuta nüüdseks endise presidendi Barack Obama tervishoiuseadust.

Pesapallikohtumise päeva ei muudeta ja see toimub plaanipäraselt neljapäeval, ütles Ryan.

AP-AFP-BNS-UU

FOTO: AFP/Scanpix

Kommentaarid