Rahvuskonservatiivne uudiste- ja arvamusportaal
Saada vihje: info@uueduudised.ee

USA soovitab Euroopal ärgata “Okasroosikese” unest ja panustada kiiresti heidutusse

-
06.06.2018
NATO peasekretär Jens Stoltenberg ja USA kaitseminister Jim Mattis
© Reuters/Scanpix

USA tahab, et Euroopa liitlased paneksid rohkem NATO pataljone, laevu ja lennukeid lahinguks valmis, räägivad diplomaatilised allikad. Tegemist on värske sammuga suurendada NATO heidutust Venemaa võimaliku rünnaku vastu, kirjutab ERR.

Neli USA ja NATO ametnikku ja diplomaati ütlesid Reutersile, et USA kaitseminister Jim Mattis otsib neljapäeval Brüsselis NATO kaitseministrite kohtumisel sellele plaanile toetust. See oleks aluseks juulis toimuvale NATO tippkohtumisele, kus omakorda oodatakse sellele plaanile heakskiitu.

USA plaan nõuaks NATO-lt seda, et 30 maaväe üksust, 30 hävituslennukite eskadrilli ja 30 mereväelaeva pannakse valmisolekusse, et neid oleks võimalik vajadusel 30 päeva jooksul lahingusse saata. Ettepanek ei täpsusta aga sõjaväelaste arvu või tähtaega strateegia koostamiseks. NATO-s varieerub pataljonide suurus 600 ja 1000 sõjaväelase vahel.

Euroopa valitsustele on see väljakutse, et parandada pikaajalisi probleeme helikopterite ja sõjaväelennukitega, mis peavad varuosade puuduse tõttu maal seisma. Sama nigel seis on sõjalaevade osas. Näib nagu oleks Euroopa langenud sõjalises mõttes otsekui Okasroosikese tardunud unne. Enamus vahendeid kuluvad Saksamaal, Belgias ja Prantsusmaal immigrantidega tegelemisele ja nad on juba tükk aega väljendanud vastuseisu kaitsekulutuste kasvule lükates selle tulevikku. USA väljus Iraani tuumaleppest ja on kehtestanud Euroopa Liidule kaubanduspiirangud. Kuid kas seegi suudab ergutada  Euroopa partnereid rohkem iseseisvalt pingutama panna.

NATO peasekreter Stoltenberg aga laveerib kahe tule vahel ja püüab meeleheitlikult NATO-t ühtsena hoida. “Jah, on lahkarvamusi ja me suhtume neisse tõsiselt. Kuid samal ajal on NATO võimeline tugevdama oma Atlandi-üleseid julgeolekusidemeid,” vastas Stoltenberg ajakirjaniku küsimusele, kas lahkarvamused mõjutavad liitlaste julgeolekut.

“Meil on vastane (Venemaa), kes saab maaväerünnakuga kiiresti liikuda Baltimaadesse ja Poolasse,” ütles üks NATO kõrge diplomaat, keda USA oma plaanidest teavitas. “Meil ei ole luksust kulutada mobiliseerimisele kuid,” lisas ta, öeldes, et USA ideed teatakse nime all 30-30-30-30.