Rahvuskonservatiivne uudiste- ja arvamusportaal
Saada vihje: info@uueduudised.ee

Hollandi valimised: peaministrina jätkab Mark Rutte

-
16.03.2017
Laadime sisu...

Eile toimusid Hollandis parlamendi alamkoja (Tweede Kamēr) valimised ja ehkki päris lõplikke tulemusi veel paigas ei ole, on siiski teada, et valimised võitis taas kord Mark Rutte juhitud Rahvapartei Vabaduse ja Demokraatia Eest  (VVD), kes on saanud 33 kohta 150-kohalises parlamendis.

Sellega kaotasid nad küll 2012. aasta valimistega võrreldes 8 kohta, kuid edestasid Geert Wildersi juhitud Vabadusparteid (PVV) 13 kohaga. Praeguste andmete kohaselt võitis PVV juurde 5 kohta, kokku 20 kohta, kuid valimisvõitu seekord ei tulnud. Wilders väljendas siiski rahulolu, et võideti juurde kohti ja säutsus Twitteris: „Olen meie valijate üle üliuhke; enam kui 1 miljon hollandlast! Aitäh! 12 aastat pärast partei loomist on PVV Hollandi teine partei! Vägev!“ Wilders ütles ka, et Rutte temast lahti ei saa ja ta jätkab oma eesmärkide poole pürgimist.

PVV oli enim hääli saanud partei 23 valimisringkonnas ja kõige populaarsem oli PVV Rotterdamis.

Kolmandat-neljandat kohta jagavad Kristlik-Demokraatlik Üleskutse (CDA) ja Demokraadid 66 (D66), mõlemad parteid on saanud 19 kohta ja eelmiste valimistega võrreldes kohti juurde.

Suurim võitja neil valimistel oli kindlasti roheliste partei (GroenLinks). Nad võitsid juurde 10 kohta, kokku on neil nüüd parlamendis 14. kohta. Kõige suurem kaotaja oli aga Hollandi Tööpartei (PvdA), kes kaotas 29 kohta ja on nüüd sest esindatud vaid 9 kohaga. Ehkki rohelised tegid hea tulemuse, on vasakpoolsed parteid parlamendis selges vähemuses ja hetkel ei ole neil rohkem kui 40 kohta, mis on varasemaga võrreldes tõsine langus.

Lisaks on vanadest olijatest esindatud veel Sotsialistlik Partei (SP): 14 (-1), Kristlik Liit (CU): 5 (0), Loomade Partei (PvD): 5 (+3), 50Plus: 4 (+2), Poliitiliselt Reformitud Partei (SGP): 3 (0). Lisandus ka kaks uustulnukat: DENK: 3, Demokraatia Foorum (FvD): 2.

FvD on euroskeptiline ja immigratsioonivastane partei, kes tegi tegelikult väga tugeva tulemuse, sest partei loodi alles oktoobris ja lühikese ajaga on FvD-st saanud partei, millega on liitunud viimasel ajal kõige enam inimesi. Olematu eelarvega tehti suurepärane kampaania ja oma sõnum viidi valijateni ilma võimaluseta osaleda suuremates ja olulisemates tele- ning raadiodebattides. Partei esimees Thierry Baudet nimetas valimistel kandideerimise peamise eesmärgina vajadust lüüa laiali praegu tegutsev poliitkartell ja viia Holland välja Euroopa Liidust.

DENK on aga multikulti ideoloogial põhinev partei, mis suures osas koosnebki nn uus-hollandlastest. Partei esimees Tunahan Kuzu kuulus varem Tööpartei ridadesse.

Järgmise sammuna seisab ees valitsuse moodustamine, mis ei saa Mark Ruttele aga sugugi lihtne olema. Rutte ise ütles täna hommikul ajakirjanikele, et valitsuse kokku panemine võtab ilmselt oma aja ja kiiresti see ei sünni. Wildersit valitsusse ei taheta, seda on Rutte mitmeid kordi väga kategooriliselt kinnitanud. VVD varasem koostööpartner PvdA ei kogunud aga kaheparteilise koalitsiooni moodustamiseks piisavalt hääli. Ka kombinatsioon VVD+CDA+D66 ei annaks kokku piisavalt kohti enamusvalitsuse moodustamiseks. Ühise keele leidmine kõigis olulistes küsimustes saab aga olema väga raske.

VVD on salamisi tunnistanud, et tüli Türgiga oli neile nagu taeva kingitus. Nad käitusid selles konfliktis karmilt, kuid see tõstis uuesti valija usaldust ja lootusi, et Rutte on võimeline tegelema Hollandi probleemidega konstruktiivselt.

Allikad: De Telegraaf (tõlkinud Triin van Doorslaer)