VIDEO: Martin Helme kõne hümniseaduse arutelul

Järelvaata Martin Helme kõnet hümniseaduse arutelul Riigikogus.

Uued Uudised toob täismahus ära Martin Helme kõne Riigikogu 13.03.2018 istungil, kus toimus hümniseaduseelnõu arutelu.

Martin Helme kõne stenogramm:

Aitäh, lugupeetud asespiiker! Head kolleegid!

Keelud ja käsud on meil praegu olemas. Eesti karistusseadustikus on olemas paragrahv, mis kirjutab, et hümni teotamise eest on ette nähtud karistus. Ainult seda karistust ei ole võimalik rakendada, sest mitte üheski seaduses ei ole kirjas, mis see hümn meil on. Mis sõnad, mis viis? Nii et keeldude ja käskude vastu peaks protestima kusagil mujal.

Läheme nüüd sisu juurde. See ei ole mitte mingil juhul eelnõu, mille puhul me peaksime isegi väga pikalt pidama jääma juriidilisse arutellu. See ei ole juriidiline teema, see ei ole juriidiline probleem, see on väärtusvalik, see on väärtuspõhine küsimus. See on poliitiline valik sellest, milliseid väärtusi me tahame kinnistada ja edendada ja milliseid mitte. Ja laias laastus on siin saalis nelja sorti poliitilisi jõude ja nelja sorti poliitilisi väärtusi.

Alustame siis vasakust poolest või aknaalusest poolest, kus istuvad meil sotsiaaldemokraadid. Kuigi nad kinnitavad, taovad vastu rinda, aeg-ajalt räägivad, kuidas nad on hirmus eestimeelsed, on nende teod ja nende sõnad, sel ajal, kui nad unustavad ära, et nad peavad rääkima oma eestimeelsusest, eestlust põlastavad, eestlust lammutavad, Eesti rahvusriiki ründavad, Eesti rahvuslikku sümboolikat õõnestavad või äraspidi pööravad. Neid tsitaate me kuulsime eelneva vaidluse käigus, siin debati käigus ja neid tsitaate kõik peale teie enda teavad. Ja teie valijatele sobib see, teie valijatele istub see. On olemas, ma ei tea, praeguste andmete kohaselt umbes 8% Eesti valijaid, kellele on sümpaatne see, et te ehitate globalismi ja likvideerite rahvusriike ja rahvuslust. Te üritate meeldida oma valijatele.

Siis on meil teine seltskond, ka vasakpoolsed. Nendele on jumala kama Eesti rahvuslikust sümboolikast, Eesti rahvusriigist. Võib ju öelda, et see hümn on meil südames, võib aeg-ajalt lipu vardassse tõmmata, teha kummardusi rahvuslikele väärtustele, aga laias laastus 80% nende valijatest laulavad ühte teist hümni tund aega enne aastavahetust ega tea ega märkagi, et meie hümn jäi ette kandmata, ja neid absoluutselt ei huvita see vaidlus, mis siin saalis käib. Ma saan keskerakondlastest aru: kõik erakonnad peavad alati mõtlema selle peale, mida tahab nende valija. Ja selles küsimuses ei ole neil väga suurt vahet, kas nad vajutavad täna siin hääletusel nuppu ühte- või teistpidi – nende valija seda pahaks ei pane, ei ühte- ega teistpidi.

Ja siis on veel kolmas sort poliitilisi jõudusid siin parlamendis, kelle me võiksime kokku võtta terminiga “libarahvuslased, ersatsrahvuslased”. Need on Reformierakond, Vabaerakond ja IRL, kelle suurem osa valijaist tahab sarnaselt Keskerakonnaga olla rahvuslikult meelestatud, aga nad ise ei hooli sellest suurt edasi- ega tagasipidi. Nad lihtsalt teavad, et nad peavad oma valijatele meeldima. Ükskõik millise küsitluse sa ette võtad, umbes 60, 70, 80% Eesti valijatest ütlevad, et nad on rahvuslikult meelestatud. Loomulikult tuleb neile inimestele aeg-ajalt saata välja vooruslik signaal. Loomulikult tuleb lüüa vastu rinda ja öelda, et me oleme ka rahvuslased. Aeg-ajalt püütakse isegi sogasest veest eriti rammus kala, kui viiakse mõni kuju ühest kohast teise ja selle liu najal sõidetakse veel pärast mitu-mitu head aastat ja valimisperioodi. Jah, sarnaselt Keskerakonnaga võtavad nad oma valijaid kuulda ja võtavad poose. Aga ma veel kord ütlen, kui asi läheb otsustamiseks, kui asi läheb reaalseks, kui asi läheb päriseks, siis ei ole teid mitte kusagil, siis te veate alt. IRL on rahvuslust alt vedanud aastaid ja aastaid, Reformierakond on rahvuslust teeselnud aastaid ja aastaid.

Tänu sellele libarahvuslikkusele, kallid sõbrad, ongi Eesti poliitikas Konservatiivne Rahvaerakond, kelle puhul ei ole mingit kahtlust selles, et me oleme rahvuslikult meelestatud ja siiralt rahvuslikult meelestatud ja mis väga oluline – erinevalt teist nõus võitlema. Nõus võitlema! Ei ole niimoodi, et taganeme järgmisele kaitseliinile, kus me kakleme homme, tänane kaitseliin ei ole seda väärt. Iga Eesti rahvusliku ja riikliku sümboli eest tuleb seista ja vajadusel võidelda.

Teie, kallid sõbrad, libarahvuslased, olete see põhjus, miks EKRE on olemas, miks on olemas meile kõrge toetus. Nagu ma juba ütlesin, Eesti arvestatav osa, absoluutne enamus Eesti inimestest mõtlevad ja tunnevad rahvuslikult, hindavad kõrgelt oma eesti kultuuri, juuri ja identiteeti ja soovivad, et see oleks poliitikas esindatud. Ja nad on aina rohkem läbi näinud – ma arvan, et siin on väga oluline roll ka meil, et me aitame sellele läbinägemisele kaasa –, aina rohkem näinud nende maskide taha, mida nii paljud tahaksid võtta Eestis, ja on läbi näinud need poosid, mis ammu-ammu enam ei veena.

Need libarahvuslased, kes siin täna räägivad, või ka estofoobid, kes siin täna räägivad, et hümn elab neil südames – mina ei näe teie südame sisse. Ausalt öeldes ei hooli ka sellest, mis teil südame sees on. Mina näen tänasel hääletusel, kumbapidi te nuppu vajutate. Ja mul ei ole mingisugust põhjust arvata teistmoodi kui seda, et kui te ei toeta ühte lihtsat eelnõu, mis fikseerib ära Eesti hümni sellena, mis ta on olnud sada aastat, siis te ei toeta Eesti rahvusriiki, siis te ei toeta Eesti rahvuslike sümbolite muutmist riiklikeks rahvuslikeks sümboliteks, siis ei saa teie peale loota ka eelseisvatel valimistel, et te ajaksite Eesti asja.

Näidake oma värve, palun!

Kommentaarid


Warning: call_user_func_array() expects parameter 1 to be a valid callback, function 'UUModsaddFooterCalls' not found or invalid function name in /data03/virt50799/domeenid/www.uueduudised.ee/htdocs/wp-includes/class-wp-hook.php on line 286