Rahvuskonservatiivne uudiste- ja arvamusportaal
Saada vihje: info@uueduudised.ee

Järgmine „nõrk lüli“ NATO-s: Suurbritannia armee ei ole võimeline kaitsma oma riiki ega ka mitte liitlasi vähemalt järgmised kümme aastat

-
02.02.2023
See-eest on neil suurepärane kuninglik kaardivägi…
© Scanpix

Suurbritannia armee ei pruugi enam olla võimeline täitma oma täiemahulist rolli NATOs, seda aastaid kestnud kärbete tõttu kaitsevaldkonnas. Sky News teatel kurdavad mitmed Briti sõjaväega seotud allikad riigi sõjalise nõrgenemise üle ja on mures, et hoolimata äärmise teravuseni viidud pingetest Venemaaga ja üha teravamaks muutuvatest pingetest kommunistliku Hiinaga ei ole Suurbritannia võimeline kaitsma oma riiki ega ka mitte liitlasi vähemalt järgmised kümme aastat.

Teised NATO riigid on juhtinud sellele juba tähelepanu, näiteks ütles üks kõrgel positsioonil olev USA kindral Briti välisminister Ben Wallace’ile, et Suurbritannia ei ole enam esimese astme sõjaline suurjõud nagu Ameerika, Hiina või Venemaa, vaid mahub napilt n-ö teise liigasse koos Saksamaa ja Itaaliaga.

„Meil on sõjaaja peaminister ja sõjaaja rahandusminister,“ ütles üks Briti sõjaväega seotud allikas, viidates Rishi Sunakile ja Jeremy Huntile. „Viimastel nädalatel tehtud ülima tähtsusega otsustest saame näha, kas valitsus päriselt usub, et tema peamine kohus on kaitsta seda valdkonda või on tegemist vaid tühjade loosungitega.“

Olgugi, et Briti konservatiivne partei on traditsiooniliselt alati pidanud kaitsevaldkonda väga tähtsaks, on viimasel ajal nähtud sõjaväes ja politseis mugavat kärpekohta, kuna nende valdkondade esindajate võimalused suuremateks streikideks on piiratud.

Viimasel ajal ei olegi kaitseteemad enam prioriteetsel kohal püsinud, need on asendunud roheagenda ja välisabiga. Konservatiivse partei juhtivliige Tobias Ellwood möönis, et aastaid kestnud kärped on jätnud sõjaväe kehva seisu. „Meie armee on lihtsalt liiga väike, oleme vähendanud isikkoosseisu 10 000 inimese võrra,“ ütles Ellwood Sky Newsile. Tema sõnul on nüüd rahandusministeeriumi ja peaministri ülesanne mõista, et maailm on muutumas ja et Euroopas käib sõda. „Oleme muutunud liiga leplikuks. Peame investeerima, et hoida inimesi, häid inimesi, kes meil on, aga neid ei ole piisavalt ja ka varustus on praeguseks vananenud.“

Ellwood tõi eriti esile Briti tankiväe kehva seisu, märkides et paar aastakümmet tagasi oli riigil umbes 900 tanki, ent nüüd vahetatakse kõigest 148 Challenger 2 välja Challenger 3 vastu. Ülejäänud lähevad suure tõenäosusega varuosadeks. See on ka üheks peamiseks põhjuseks, miks Sunaki valitsusel on õnnestunud aidata Ukrainat vaid sümboolse 14 tankiga.

Allikas: Breitbart News