Piirikaubanduse arutelu käigus on EKRE juhtinud tähelepanu sellele, et kõrged aktsiisimäärad on lisaks raha väljavoolule Lätti mõjutanud ka soomlaste ostupoliitikat Eesti riigile halvas suunas.
EKRE hinnangul on Eesti umbes 100 miljonit kaotanud ka põhjanaabrite huvi vähenemisest siinse alkoturu vastu, sest hinnatase ei soosi selleks üle lahe sõitmist. Asi pole ainult alkoholiostudest Eestisse jäävas rahas, vaid kannatavad ka muid ostmata jäänud kaupu pakkuvad poed, majutusettevõtted ja nende teenuste pakkujad, mida soomlased siia tulles tarbivad.
Soomlaste külaskäikude vähenemist on märganud ka majutusasutused. Eesti Hotellide ja Restoranide Liidu juhatuse esimehe Verni Loodmaa sõnul ei ole aprillis 3 protsendi võrra vähenenud majutusasutustes peatunud turistide arv veel probleem, kuid muret teeb just Soome turistide arvu suur vähenemine.
“Sellest 3-protsendilisest langusest on kindlasti liiga vara suuri järeldusi teha. Ühekuine suur võnge ei ole asi, mille pealt väga suuri järeldusi ja otsuseid teha,” ütles Loodmaa BNS-ile. “Aga Soome 16-protsendiline vähenemine on küll väga oluline ja muret tekitav,” lisas ta.
“Soome on meile ülioluline partner ja langus Soome suunalt algas juba eelmisel aastal,” lausus Loodmaa, kelle sõnul on Soome turistide arvu vähenemisele mõjunud ka Eestis tõusnud alkoholiaktsiisid ja sellest tulenev niinimetatud alkoturismi vähenemine. “Ma ei oska öelda, kui suur mõju aktsiisidel on, aga see mõju on kindlasti olemas,” lisas ta.
Jüri Ratase valitsus pole oma aktsiisipoliitika läbikukkumist avalikult tunnistanud, kuigi sellega seoses on tagasi astunud endine tervise- ja tööminister Jevgeni Ossinovski, kellele alkoholiaktsiiside tõusust ja raha Lätti suundumisest tekkinud kaost kõige rohkem süüks on pandud. Olukorda taastaks kahtlemata aktsiisimäärade langetamine sellele tasemele, mis ta oli enne Rõivase ja Ratase valitsuste algatatud aktsiisirallit, nagu seda on soovitanud EKRE.