Uued Uudised

Ametnikud tahavad osa politsei võimekusest internetti meelsuskuulekust kontrollima suunata

politsei

Niinimetatud vihakõneseaduste vastased on lisaks sõnavabaduse piiramisele välja toonud ka ühe olulise valearengu, mis selliste seadustega kaasneb – nimelt pannakse politseinikud uurima aastate eest välja öeldud “vihakõnesid” ja kohtud neid menetlema, samas kui reaalse tänavakuritegevusega tegelemiseks pole piisavalt inimesi.

Kitsikusest Eestis politseis on pidevalt juttu, aga ometigi tahetakse ka Eestis korravalvurid panna uurima internetisolvanguid ning joomis- ja alastifotode levitamist.

ERR kirjutab: “Justiitsministeeriumi ja siseministeeriumi koostöös valminud korrakaitseseaduse muutmise väljatöötamiskavatsus (VTK) näeb laialdaselt ette, kuidas võiks politseile oma tegevuses võimu ja võimalusi juurde anda, samas neile kehtivaid erinevaid piiranguid vähendades.

Lisaks päris maailmale soovivad justiits- ja siseministeerium politseile anda juurde õigusi menetleda internetis toimuvat. Täpsemalt tahavad ministeeriumid anda õiguse korrakaitseorganitel senisest enam tegeleda inimestega, kes küberkeskkondades teisi inimesi solvavad, ähvardavad ja hirmutavad või on alasti või tarbivad alkoholi. Seda siis tekstide, piltide või videode kaudu.

Ministeeriumid sooviksid avalikult juurdepääsetavad internetikeskkonnad defineerida avalikuks kohaks, mistõttu rakenduksid neile keskkondadele korrakaitseseaduses toodud avalikus kohas käitumise nõuded, mis võimaldaks politseil hõlpsamini karistada inimesi, kes politsei hinnangul internetis valesti käituvad.

Väljatöötmiskavatsuse koostajad küll nendivad, et ka praegu on võimalik politseil küberruumis halvasti käituvate inimestega vestelda või inimestel endil nende solvaja kohtusse kaevata, kuid ministeeriumid peavad neid vahendeid ebatõhusaks.”

Seega siis siirduvad politseinikud virtuaalmaailma, samas kui reaalses maailmas on suurenenud varguste arv kauplustes, igal nädalavahetusel leitakse roolist kümmekond napsutanut, juhid kihutavad suvistel teedel ja nii edasi.

Selline “väljatöötamiskavatsus” viitab totalitaarse riigi väljaehitamisele, sest põhirõhk pannakse internetile ning inimeste meelsuse kontrollimisele seal.

Ka “vihakõnede” kohta on spetsialistid öelnud, et neid saab edukalt menetleda ka kehtiva seadusandluse baasil, aga “väikesed Stalinid” tahavad ikkagi kruvisid veelgi rohkem pingule keerata.

Uued Uudised

Exit mobile version