Uued Uudised

Analüütik: väliskaubanduse kasvunumbrite taga on see, et võrdlusena kasutatav baastase oli väga madal ehk aluseks on kõige kehvem kuu

Fraktsioon Ida-Virumaa väljasõidul

Kuna valetajate valitsus üritab oma läbikukkunud majanduspoliitikale õigustusi leida ja kasutab selleks ära mistahes võimalusi, siis ennetuseks peab ütlema, et paljudel näitajatel on taust teistsugune, kui esmapilgul paistab.

Esmaspäeval statistikaameti avaldatud väliskaubanduse numbritest võib pealiskaudse lugemise juures välja lugeda, et olukord on paremaks läinud, kuid pigem on tegemist statistilise efektiga, märkis Bigbanki peaökonomist Raul Eamets.

“Võrreldes eelmise aasta sama perioodiga on eksport kasvanud 5 protsenti ja import 1 protsent. Kui aga näitajatesse korraks sisse vaadata, siis on näha, et eelmise aasta juuli oli viimase kahe ja poole aasta kõige kehvem kuu, ehk baastase, millega me ennast võrdleme, oli väga madal,” selgitas Eamets.

“Paraku on väliskaubanduse näitajad läinud alapoole nüüd juba kolmandat kuud järjest ehk kuude võrdluses on näitajad miinuses. Kui panna siia konteksti veel tööstuse ja ehituse statistika – viimased näitajad on samuti miinuses -, siis paraku on raske leida positiivseid noote võimaliku majandusarengu paranemise osas,” lisas Eamets. (BNS)

Lisatud teiste pankade analüütikute arvamused.

Luminori peaökonomisti Lenno Uusküla sõnul on äsja statistikaameti avaldatud kaupade väliskaubanduse numbrid jätkuvalt murettekitavad, sest aastavõrdluses näilised positiivsed muutused on seotud vaid erakordselt halva eelmise aasta juulikuuga, kus eksport kukkus järsult. (Postimees)

Samas Swedbank seda tausta ei arvesta, vaid pakub optimistlikku varianti:

Swedbanki peaökonomist Tõnu Mertsina leib, et juulikuine tugev ekspordikasv oli erakorraline.

“Eesti päritolu kaupade eksport tegi juulis võimsa kasvu, suurenedes aastases võrdluses 12 protsenti. Ligi 40 protsenti sellest kasvust tuli mineraalsetest õlidest ja veidi üle kümnendiku piimatoodetest, kuid eksport suurenes ka ilma nende kahe kaubagrupita. Tugeva ekspordikasvu põhjuseks oli mitme kaubagrupi erakordselt madal aastatagune võrdlusbaas. Kaupade ekspordi languse põhi jäigi möödunud aasta juulisse,” ütles Mertsina. (BNS)

Nii need segadused tekivad.

Exit mobile version