Ajakirjandus täidab innukalt Suure Dirigendi käsku: otsige Kremli karvast kätt nii EKRE toetajate kui nendega suhtlejate seast

Arvamus,
- Updated
©Scanpix
Jälgigem Kremli kätt ja seda, kelle poole see sirutub… Pilt on illustratiivne.

Juba nädala jagu tambivad Õhtuleht ja Eesti Päevaleht EKRE poliitikute “kremlimeelse” kohtumise teemat, mis paneb küsima: kas väljaanded teevad tellimustööd?

Pole vist vaja vastatagi – seda nad teevadki. Saadi kätte üks teema, kuidas rahvuskonservatiivsed poliitikud kohtusid väidetavalt ühe “kremlimeelse” MTÜ esindajatega, ja seda sülle kukkunud kuldõuna pigistatakse seni, kuni kasvõi piisakese mürgist mahla kätte saab.

Järgneb Google reklaam. Uute uudiste toimetus ei vastuta Google algoritmide poolt personaalselt teile suunatud reklaamide sisu eest. Soovitame usaldada ainult tuntud ja usaldusväärseid kaubamärke.

Selline järjekindlus päevast päeva üha uute nurkade alt üht kohtumist kajastada paneb eeldama, et ajakirjanduse aktiivsuse taga on rohkemat kui soov EKRE-le ära teha. Lisaks oma verejanule on tulnud suunis, kuidas teemat arendada.

Kas EKRE poliitikud tegid midagi valesti, kohtudes valimiskampaania raames väidetava “kremlimeelse” ühenduse MTÜ Eesti Vanemad esindajatega? Rahvuskonservatiivid läksid sinna valijatega kohtuma ja kui nendega kohtutakse, siis kas saab kohe apartheidi kehtestada – teiega räägime, teiega mitte? Eriti kui ei teata, kellega üldse tegu on – vaevalt, et inimestel on Georgi lindikesed rinnas ja valge-sini-punane lipuke põsel.

Kõik Eesti poliitikud peale keskerakondlaste tunnevad siinset vene maastikku halvasti. Kui valimiskampaania käigus kohtutakse tundmatu inimese, eriti venekeelsega, siis pole enamikul kandidaatidest aimu, kellega räägitakse. Alles hiljem selgub, et inimene, kellega räägiti kasvõi suhteliselt neutraalsel teemal, näiteks Lasnamäe arendamisest, mis on KOV-i valimiste teema, on “Notšnoi Dozori” liige. Delfi fotograaf aga on pildi teinud ja ajakirjanik seostab kohtumise kohe “kremlimeelsusega”.

Venemeelsed äärmuspoliitikud pole Eestist kuhugi kadunud ja nad liiguvad kindlasti palju ringi, sealhulgas ka erinevate poliitiliste jõudude miitingutel – kindlasti on neid ohtralt ka Keskerakonna valimiskoosolekutel, kust neid kohe kindlasti ära ei aeta. Ajakirjanikud ilmselt tunnevad enamikku neist ja kui sellised tabatakse EKRE ürituselt, on “intriig” käes.

Hoopis tõenäolisem aga on see, et EKRE valimiskoosolekutele sokutatakse meelega neid inimesi, keda saab seostada Kremli-meelsuse või varasema interrindeliku tegevusega. Pole vähimatki kahtlust, et teatud ametkondadel on selles ringkonnas “käpp sees” ja provokatsioon läheb käiku. Või astub mõni keskerakondlik venelane oma “surematu polgu” aktivistist sõbraga EKRE koosolekult läbi ja sõber suundub just Delfi fotograafi kaamera ette.

Tegelikult on raske ette kujutada, et valimiskampaania käigus kedagi üldse välistatakse. Mart Helme on rääkinud, kuidas kohtumisel valijatega ühed venelased avaldasid EKRE-le toetust, samas aga tuli tema juurde ka venelane, kes ütles üleolevalt ja vaenulikult, et nende valimiste päev on täna (see oli Vene valimiste päev ja tegu oli ilmselt Vene kodanikuga Eestis). EKRE poliitik vestles ka temaga, kuigi mingit ühisosa neil pole.

“Kremli kaart” on ühele poliitilisele seltskonnale nii armas, et sellest ei raatsita kuidagi loobuda. Ennekõike aga teatakse, et rahvusmeelsele eestlasele on Kreml okupatsiooni ja küüditamiste tõttu vaenlane – ja vaja on neile tõestada, et kõige rahvusmeelsem jõud olevat Putini käsilane. Selle nimel ei hoita milleski kokku.

Ja muidugi on vasakliberaalidel hirm, et rahvuskonservatiivid leiavad mõõdukate venelastega ühisosa, eriti traditsiooniliste väärtuste hoidmisel. Sellised hirmutavad väljavaated panevad ka süvariiklased aktiivsemalt tegutsema.

Varasematel aegadel on EKRE-t seostatud natsidega. Kui nüüd seostatakse rahvuskonservatiive Kremliga, siis tõestab see, et järjekindel orkestreerimine käib väga kõrgelt. Kellelgil on hirm nahas, sest nende võim on kaalul.

Tähelepanu!

Kuna kommentaaride modereerimise maht hakkas toimetuse väikese kollektiivi tööd häirima, siis oleme sunnitud kommenteerimise peatama. Kui tunnete vajadust ühiskonna asjades kaasa rääkida, siis on selleks võimalus Facebookis ning meediaväljaannete kommentaariumites.

Täname teid jätkuva toe ja mõistmise eest!
Uute uudiste toimetus.

Mobile Sliding Menu

Uute Uudiste väljaandja on Eesti Konservatiivne Rahvaerakond. Uued Uudised peavad oluliseks sõnavabadust. See tähendab, et Uutes Uudistes avaldatud seisukohad ei pruugi ühtida Eesti Konservatiivse Rahvaerakonna seisukohtadega.
Kontakt: info@uueduudised.ee | Kasutamistingimused