Rahvuskonservatiivne uudiste- ja arvamusportaal
Saada vihje: info@uueduudised.ee

Alar Laneman: EKRE on Pärnus sõbralikult halastamatu koalitsiooni vigade suhtes

17.11.2021
Alar Laneman
© UU

Pärnu Postimees avaldas eile Riigikogu ja Pärnu linnavolikogu liikme Alar Lanemani (EKRE) artikli, milles ta võtab kokku valimistulemused ja sellele järgnenu Pärnus.

Olukord ei ole Eesti Konservatiivsele Rahvaerakonnale ehmatav ega uus. 2017. aasta kohaliku omavalitsuse volikogude (KOV) valimiste järel alustasime opositsioonis. See tegi meid tugevamaks, arendas ja kasvatas toetust. Täname usalduse ja toetuse eest!

Töö Pärnu eelmises võimukoalitsioonis ja linnavalitsuses oli meile edukas. Koalitsioon püsis kindel napi, ühehäälse enamuse kiuste. Töökliima oli hea ja läbisaamine usalduslik.

Kaudne ja hiljem otsene kompamine partneritelt ja eriti linnapealt andis põhjust arvestada samade jõudude jätkamisega linna elu edendamisel. Meile oli oluline jätkata nendega, kellega koostöö toimis ja kelle sõna usaldasime.

Valimised läksid Pärnus EKRE-le väga edukalt. Veenev võit, kahekordistati kohtade arvu volikogus, pea iga neljas Pärnu inimene toetas meie eesmärke. Edu aluseks olid meie programm ja EKRE Pärnumaa ringkonna inimeste äärmiselt tubli töö.

Sündmused arenesid kiiresti. Kui valimistulemused olid selgunud, õnnitlesin linnapead suurima isikliku häältesaagi puhul, võtsin vastu õnnitlused EKRE aadressilgi. Võitjale suunatud õnnesoovid võtsin vastu kolmelt esinumbriltki. Headel kommetel on Pärnu poliitikas veel arenguruumi.

Kolmekesi leppisime esinumbrite vahel kokku kohtuda järgmisel päeval, arutamaks vana koalitsiooni jätkamist. Linnapea viitas kell 9 linnavalitsuses toimuvale nõupidamisele, mille tõttu tal polnud kohe hommikul võimalik kokku saada. Otsustasime kohtuda kell 11.

Ilmnes, et linnavalitsuse nõupidamise asemel oli linnapeal kokkusaamine Reformierakonna esinumbriga.

Esimene kohtumine valimisliidu, EKRE ja Keskerakonna vahel toimus kell 11. Kohtumine oli sõbralik, kinnitasime senise koalitsiooni jätkamise kavatsust ja arutasime edasisi samme. Kell 15 alanud järgmisel kohtumisel tegime sammu edasi koalitsiooni jätkamisel. Päeva kolmas arutelu toimus õhtul telefonikonverentsina. Selle arutelu ajal teatas linnapea valimisliidu soovist hakata kõnelema Reformierakonnaga.

Poliitiku ainus tõeline kapital on oma sõna. Väliselt meeldiv inimene, kellest lugu pead, võib vaadata sulle silma, suruda kätt ja… petta. Pealegi vajaduseta, sest plaanide muutmisest oleks võinud teatada kohe valimistulemuste selgumise järel või meie esimesel kohtumisel.

Poliitikas on plaanide kiire muutumine reaalsus. Väidetavalt kavandati topeltmängu varem. Kuigi vihjeid oli, lähtus EKRE sellest, et kuulujutte me ei usu ja usaldame oma partnerit. Usalduseta ei ole võimalik elada. Või mis elu see selline on?

Uuest sillast

Pärnusse kavandatav kolmas autosild on muutunud poliitiliseks instrumendiks. Sillaehituseks vajaliku raha eraldamise takista­mine, takistamisega ähvardamine ja lubadus rahakraanid valla päästa on kujunenud Pärnu poliitilise elu oluliseks mõjutajaks.

Sellesisulist ähvardust nägime ühes valimisõhtu emotsionaalses intervjuuski. Niisugune tegevus tundub mõjuvõimuga kauplemisena.

Kuna sillaraha kui instrumendi kasutamine on olnud tõhus, paneb see kahtlema, kas sellest vahendist nii kergelt loobutakse. Sillaga venitamise võimaluste kohta oli debattidelgi kuulda.

Ehitis tuleb odavamaks muutmiseks üle vaadata. See võtab aega. Tuleb leida lisaraha ja seegi võtab aega. Venimine viib jälle ehituse kallinemiseni.

Riigikogu valimistel aastal 2023 võib tekkida ahvatlev väljavaade kasutada jälle sillaraha kui instrumenti. Loodan väga, et ma eksin ja sillaehitus läheb kiires tempos lahti. Iseasi, millise nime selline sild rahvasuus saab.

Peibutuspardid on kahjulikud

Peab muutma seadusi ja lõpetama peibutuspartide kasutamise. Kahjuks pidime seda kaasa mängima, kuna muidu oleksime andnud põhjendamatu eelise konkurentidele.

Aga põhimõtteliselt eksitab praegune kord valijaid. Kui minister kandideerib ja osutub valituks, peaks ta lahkuma ministriametist ja asuma volikogus või muus KOVi ametis tööle. Sama reegel peaks kehtima riigikogu liikmele: valituks osutudes peab ta asuma tööle KOVis, lahkudes parlamendist.

Poliitiku õigus teostada end samal ajal mitmel võimutasandil kaalub vähem kui vali­jate ootus toimiva ja ausa võimu suhtes. Uue korraga avame tee kohalikku poliitikasse noortele andekatele inimestele. Võim oleks aus, selgem, korruptsiooni vähem.

Ma usun, et linnapea kavatseb töötada linnapea ametis terve ametiaja ehk järgmiste KOVide valimisteni, nagu ta debatil lubas. Seega on igasuguse aluseta võimalus, nagu loodaks ta vana koalitsiooni reetmise vastutasuks saada riigikogu valimisteks kõrget kohta partneri valimisnimekirjas. See oleks valijate petmine ja oma personaalse karjääri ehitamine linnarahva arvel.

EKRE jätkab oma teed

Me ei aja taga isiklikke huve. Meil ei ole muud valikut kui seista oma inimeste eest praeguses närvilises õhkkonnas. See ei ole patt, et me sellel eestlaste ainsal maal tahame enda rahvale kestmist ja väärikat elu. Sallimist ja aitamist alustame oma rahvast, ka siis, kui inimene on meist erineva maailmavaatega.

Peamised etteheited meie suunal ei ole tingitud sellest, mida me ütleme või teeme, vaid sellest, kuidas öeldu kellelegi kõlab. Seega peame hoolsamalt seadma esiplaanile sõnumi sisu. Siin on abiks reegel: mida teravam sõnum, seda pehmem olgu edastamise viis.

EKRE lubab olla tähelepanelik ja sõbralikult halastamatu koalitsiooni vigade suhtes. Tõelise häda korral toetame.

Üldine olukord maailmas ega Eestis ei ole kerge. Ühiskonna ühes servas on vaktsiinide ­kõrvaltoimete ja ebaefektiivsuse pärast mures inimesed, teises ääres viiruse leviku ja ebapii­sava vaktsineerimise pärast hirmul kodanikud. Olukorra keskmes on teadmatus, info vastuolulisus ja lubatust lühema toimeajaga vaktsiinid.

Tunneme kriisi laienemist majandusse ja ühiskondliku kliima halvenemist. Piiriintsidendid Valgevene suunalt lisavad riske. Rahvalikult öeldes varitseb kobarjama tekke oht. Esimene kaitseliin on elanike huvide eest seisev omavalitsus. Ja määravaks võib osutuda tema oskus kaasata ühisesse pingutusse kõik jõud.

Peagi asub tööle uus linnavalitsus. Linnavalitsusele ja äsja moodustatud koalitsioonile soovin jõudu! Teil lasub suur vastutus Pärnu inimeste ees.