Andres Raid: vene poliitpagulaste puhul tasub tausta uurida

Arvamus,
©Scanpix
Venemaalt pärit tegelaste puhul tasub alati tausta kontrollida. Pilt on illustratiivne.

„Mida rohkem on vaatepunkte ja lähtekohti on mingi asja või nähtuse vaatlemiseks, seda adekvaatsem on ettekujutus selle olemusest – seda adekvaatsem on pilt.

Meinstriim pakub meile üleilmselt vaid ühte, äärmiselt juhul veel teist ja esimest igal juhul toetavat vaatepunkti, neis oludes on tegelikkuse tabamine tihtipeale ka meelega raskemaks tehtud.

Järgneb Google reklaam. Uute uudiste toimetus ei vastuta Google algoritmide poolt personaalselt teile suunatud reklaamide sisu eest. Soovitame usaldada ainult tuntud ja usaldusväärseid kaubamärke.

Ega me ei teagi midagi ei Jeemeni ega Afganistani sõdadest, Ida-Ukraina ajalooline taust on ka kõige suurematele meie „ekspertidele“ paraku tundmatu ja see karjub vastu igast kommentaarist, mis reeglina on kirjutatud otsekui pärast Trotski propagandakoolituse kiirkursuse vaevalist läbimist.

Alles lugesime Venemaa häbitust sekkumist Tšehhimaal, diplomaadid saadeti välja – nüüd teatab president Zeman, et mingeid tõendeid pole ja mõistliku inimesena soovitab ära oodata uurimise tulemuse.

Kuus aastat (pauk käis 2014) ei huvitanud teema kedagi, nüüd hõikas keegi „Vorwärtz“ ja läks lahti. Zeman arvaku (teadku) mida tahab, meie „eksperdil“ on kõik algusest peale niigi selge. See, et täna väljaöeldu eilse seisukohaga kuidagi kokku ei lähe, ei ole oluline ja sellele tähelepanu juhtimine on lamemaalase ja Kremli mõjuagendi kindel tunnus.

Alles lugesime, kuidas ise ennast blogijaks nimetav Navalnõi kohe-kohe sureb, sest näljastreik on võtnud viimasegi tervise…ja nüüd avaldab „Daily Mail“ video, kuis inimvare rõõmsalt koloonia hoovis lõuga tõmbab…

Huvitav seltskond on ka siin otsekui poliitpaguluses elav vene seltskond. Õige riivamisi on nende tegemistest juttu olnud, kuid kes nad on?! Kasulik on alati tutvuda erinevate allikatega, jättes kõrvale hinnangud ja emotsioonid. Allolev ei ole mingil juhul ei süüdistus ega kahtlustus – hea lihtsalt teada, millega inimesed on varem silma paistnud ja miks nad siia on asunud.

Meiegi pressis lõi tsunami kõrguseid laineid otsekui Putini palee Krimmis – vene allikad avaldavad tunnustust siin Eesti ja Soome pressile selle eest, et spekulatsioonide allikas/autor on välja selgitatud. Selleks on mitte Navalnõi, vaid hoopis Eestis resideeruv Sergei Kolesnikov.

Alates 2010. aasta sügisest on ta korduvalt paleed ajakirjanikele ette söötnud, 2014. aastal ilmus isegi dokumentaalfilm tema osalusega. Just temalt pärinevat kogu info ka palee maksumuse kohta – ligi miljard dollarit. Allikate kohaselt peab Sergei Kolesnikov korruptsiooni ja finantsmahhinatsioone absoluutseks paheks, sama käib ka sõnavabaduse puudumise kohta.

Viidatakse aga paraku faktidele tema enda eluloost. Olles 90-ndatek kooperaator, oli ta ise oma sõnade järgi kogu aeg linnaametnikke ära ostnud, jutt käib meditsiinitehnika ostudest ja munitsipaalehituste remondist. Kui ta vastu algatati kriminaalasi, eelistas Sergei Kolesnikov kaduda välismaale. Läbi Türgi läks ta USA-sse, kuid tuli paari kuu pärast tagasi koduse Peterburi lähedusse – Tallinna.

Nüüd läheb huvitavaks eriti seoses rahapesu skandaaliga – siinsetel arvetel olid kodumaal teenitud mitmekümne miljonilised summad ja need olid siinsele  ärile aluseks. Sergei Kolesnikov muutis aga „profiili“ pärast seda, kui VF õiguskaitseorganid pöördusid siinsete võimude poole anda välja rahade pööritamises ja kelmuses süüdistatav Sergei Kolesnikov – kuna viimane hakkas poliitiliseks tagakiusatuks, siis palvet ei rahuldatud.

Palee film aga ei huvitanud kedagi kuni 2020.aasta selle hetkeni, mil Navalnõi kodumaale naases. Tõsi – Sergei Kolesnikovi roll võeti sealt välja.

Tuleb välja, et vene allikad on kursis ka meie Vanalinna magusa krundi (Porto Franco) afääriga, nende andmetel püüdis linna võimupartei saada miljoni ulatuses meelehead ja lugu lõppes sellega, et vahetus valitsus ikka sellesama korruptsiooniskandaalis osaleja osavõtul!

Välja on toodud seegi, et Sergei Kolesnikovi krediidifirma andis Soome ühiskondlik-riiklikule noorsoofondile (Nuorisuosäätiö) mitmemiljonilise laenu „meeletute“ protsentidega ja arvatakse, et see läks läbi vaid tingimusel, et kellegi isiklik huvi oli väga tugevasti mängus.

Tulemus – 2019. aastal võeti 20 isikut kinni, fondi juhtkond kaasa arvatud. Sergei Kolesnikov välistas oma seouse ja palus kõik küsimused saata otse Helsinkisse.

Väidetavalt oli fondi raha kasutatud 4 hektari maa ostuks Pirita eliitrajoonis otse mere ääres. Sinna pidi kerkima elamukompleks, mille ostnuks siis välja Sergei Kolesnikov. Kuid Soome õiguskaitseorganid tõmbasid sellele skeemile kriipsu peale.

Kuidagi iseloomulik oli, et fondi põhiline eesmärk oli ehitada odavat elamispinda noortele ja samas investeeriti suurte riskidega, mis tõi kaasa suurima korruptsiooniskandaali Soome ajaloos. Olles seotud Keskusta parteiga pööritas fond sadu miljoneid euroraha.

Või ei teadnud Sergei Kolesnikov neist asjust tõesti midagi?! Meie asi pole anda hinnanguid, kuid nagu ennegi öeldud – hea teada.

Lõpetuseks teemaväliselt – tasub jälgida – kas varsti hakatakse ka meil lipuseadust või lipuga seonduvat praktikat muutma?! Või asendatakse ülipüüdlikult trikoloor üldse – eeskuju on olemas! Riigilipu kõrvale ka vikerkaar!

Andres Raid, ajakirjanik

Tähelepanu!

Kuna kommentaaride modereerimise maht hakkas toimetuse väikese kollektiivi tööd häirima, siis oleme sunnitud kommenteerimise peatama. Kui tunnete vajadust ühiskonna asjades kaasa rääkida, siis on selleks võimalus Facebookis ning meediaväljaannete kommentaariumites.

Täname teid jätkuva toe ja mõistmise eest!
Uute uudiste toimetus.

Mobile Sliding Menu

Uute Uudiste väljaandja on Eesti Konservatiivne Rahvaerakond. Uued Uudised peavad oluliseks sõnavabadust. See tähendab, et Uutes Uudistes avaldatud seisukohad ei pruugi ühtida Eesti Konservatiivse Rahvaerakonna seisukohtadega.
Kontakt: info@uueduudised.ee | Kasutamistingimused