Rahvuskonservatiivne uudiste- ja arvamusportaal
Saada vihje: info@uueduudised.ee

Anti Poolamets: „Tuleb lõpetada olukord, mille tõttu kodus sündinud lapsi ei saa registreerida“

-
20.04.2022
ANTI POOLAMETS

Riigikogu Eesti Konservatiivse Rahvaerakonna fraktsiooni algatas perekonnaseisutoimingute seaduse muutmise seaduse eelnõu, mis esimesel lugemisel häältega 47:22 menetlusest välja lükati.

Eelnõud tutvustanud EKRE saadik Anti Poolamets: „Perekonnaseisutoimingute seaduse muutmise seaduse eelnõu täiendab lapse andmete registreerimise korda ning täidab seaduses oleva lünga juhtumite korral, kui laps sünnib kodus või teel tervishoiuteenuse osutaja juurde. Sellistel juhtudel väljastab vastava tõendi perearst.

Eelnõu on vajalik selleks, et lõpetada olukord, mille tõttu kodus sündinud lapsi ei saa registreerida. Tegu on õigusliku lüngaga, mille käesolev eelnõu lahendab. Kui toimub ootamatu sünnitus, kodusünnitus ning ema ei jõua haiglasse, siis tekib olukord, mille puhul laps võib jääda registreerimata.

Nagu teame, on sünnitushaiglate võrku üha rohkem kokku tõmmatud. Need on paljudes kohtades nii pika vahemaa kaugusel, et probleem näitab süvenemise tendentsi. Sünnitajad ei jõua enam õigeaegselt haiglasse. Ja siis tuleb neid otsuseid juurde, et parem ma sünnitan kodus. Riskid on kasvanud mitmes mõttes. Ametnikud aga keelduvad last registreerimast, kui ta tuli ilmale väljaspool tervishoiuteenuse osutaja vaatevälja. See omakorda tähendab, et lapsele ei saa panna ametlikku nime. Inimene jäetakse õiguslikule eikellegimaale.

Juriidilises mõttes on tegu assisteerimata kodusünnitusega, mis ei ole seadusega vastuolus. Samuti ei kohusta kehtiv õigus, et sünnitama peab haiglas või alati peab kutsuma kiirabi. Sünni registreerimiseks saab meditsiinilise sünnitõendi välja anda ainult meditsiiniteenuse osutaja. Praegu tuvastatakse põlvnemine kohtumenetluse kaudu.

Laps ja tema vanemad ei tohi sattuda sellesse halli tsooni ja läbida kohtumenetlust, et tõestada, et tõesti, see on minu laps. Ja on ka inimesi, kes on öelnud, et miks mina pean tõestama, et mina olen see ema, mina olen tema sünnitaja ja mina ei pea tõestama, et mina tema ema olen. Nad peavad seda lausa alandavaks, et hakata kohtus tõestama, et see on minu laps.

Tähtsust ei oma isegi see, et ema oli rasedana korrektselt käinud jälgimisel tervishoiuteenuse osutaja juures. Ehk me pakume välja lihtsama menetluse, kui üksnes kohtu kaudu asjade ajamine. Selleks näeb muudatus ette, et eelpool kirjeldatud juhtudel annab registreerimiseks vajaliku tõendi välja perearst.

Perearst on oma patsiendile kõige lähemal, ta tunneb oma nimistus olevaid inimesi kõige paremini. Omab ülevaadet, ta saab alati vaadata eelnevaid materjale, kas inimene on olnud korralik lapsevanem? Kas tal on mingeid viiteid korratule eluviisile või on ta olnud eeskujulik igas mõttes, mis paistab välja ka perearsti juurest. Ja kui perearst ei ole veendunud ja ta leiab, et tõesti on kahtlasi asjaolusid, vaat siis võib ju omakorda läbida kohtumenetluse.

Leiame, et see esimene filter oleks väga lihtne läbida perearsti juures, tekitamata komplikatsioone lapsevanemale. Perearstil on samamoodi sel juhul õigus nõuda välja teistelt tervishoiuteenuste osutajatelt vastavaid andmeid, kus oli ema arvele võetud, kas ta käis rasedusnõustamisel, kas ta oli registreeritud kus vaja. Nii et kõik protseduurid oleks olemas.

Kriitikud on öelnud, et selle peaks reguleerima mõnes teises seaduses. Aga meie meelest on just ametnik see lüli, kui ametnikul ei ole alust, kes sõrmega järge ajab seaduses, ta ütleb, et ma ei saa seda last registreerida, mul ei ole seda alust siin kirjas. Tema jaoks peab olema selgelt seaduses see rida, mille põhjal ta oma otsuse teeb. Ja sellepärast on just vajalik perekonnaseisutoimingute seadusesse see alus tekitada.

Seni on selle seaduse vastu võtmata jätmist püütud õigustada sellega, et riik püüab takistada kodusünnitusi.“