Dirigendid, diligendid ja diletandid ehk kuidas sellest kõigest ajakirjanikud aru saavad

Arvamus, Repliik,
©UU
Mart Helme

Eesti „madalalt tasustatud ja pooliku haridusega“ lapsajakirjanikud näitasid taas oma olematut taset, kui tõlgendasid (või tegelikult suisa tõlkisid) siseminister Mart Helme valitsuse pressikonverentsil öeldud sõnu vääralt ja lasid sel moel lendu järjekordse valeuudise.

Nimelt vastas EKRE esimees ja tol hetkel siseminister peaministri ülesannetes ajakirjanike küsimusele, mis puudutas Vana Baskini teatri rahastamata jätmist.

Delfi vahendas, et „kultuuriministeeriumi otsus jätta Vana Baskini teater toetuseta on tehtud Tallinna diletantide poolt“. Ja loetles üles kõik need otsustajad ehk reporteri hinnangul „diletandid“.

Diletantidest selles kontekstis kirjutas ka Õhtuleht ja teised väljaanded. Ühes nädalat kokku võtvas poliitikasaadetest tõdeti siiski, et toimetustes tegeldakse tänaseni Mart Helme poolt tegelikkuses välja öeldu tõlkimisega.

Igaüks saab veel praegugi järele kuulata, et Helme ei lausunud kordagi sõna diletant, vaid diligent, mis tähendab hoopis midagi muud.

See on inglisekeelne väljend, mis iseloomustab inimest, kes tegutseb oma alal liigagi usinalt, ülimalt visalt, põhjalikult. Samal ajal kui diletant tähendab hoopis vastupidist – asjatundmatut, pealiskaudset ja küündimatut asjaarmastajat.

Helme pidas silmas otsustajaid, kes vaatavad seda asja Tallinna mätta otsast, mitte külainimese seisukohalt.

„Meie erakond on otsusest mõnevõrra üllatunud, need summad ei ole iseenesest suured,“ kommenteeris ta Vana Baskini teatri toetusest ilmajätmist.

Kommentaarid

One commentOn Dirigendid, diligendid ja diletandid ehk kuidas sellest kõigest ajakirjanikud aru saavad

  • Avatar

    Eks Mart ja Martin Helme sõnavõtud on algusest peale suurt peavalu põhjustanud. Eriti tore oli alguses seda vaadata, kui nn uute tulijate sõnavara ja väljendid olid rikkad kalambuuridest ja eufemismidest – oh, neid skandaale ja silmade pööritamisi! Siis oli vahe eriti silmatorkav vanade tegijate sooja õhu väljutamise ja niisama õhuvõngutamise ning Helmete vahedate mõttevälgatustega. Eks nende suur lugemus pani ka opositsiooni vähe pingutama, näitas seda ju ka Tarandi märatsemine, kus ta ka tahtis raamatu abil targemana näida, aga mis välja tuli – sai kinnitust tema joomaarmastus, sest kaine inimene nii lihtsalt ei käitu, ning väikese rõõmu sai ka tema pisike sotsihing – sai ju ka natuke varastatud. No ja suure reformigeeniuse Krossi maadami suurest haridus/haritustasemest koos oma sõbranna Hindrikusega pole mõtet rääkidagi. Neid sõnu laoti seal artiklis ritta igat pidi, nõu peeti ka isand Krossiga, peaasi, et konservatiivne eestlane paistaks rumal, foobiates, vaenulik ja nats, aga mis lõpuks selgus – kõik oli hale vale ja kõigi nende sõnadega võib vabalt nimetada neid endid ja nende mõttekaaslasi, sest karistust ju selle eest polnud.
    Aga EKREle ja nende toetajatele ikka vahedat meelt ja keelt!

Kommentaarid on keelatud

Mobile Sliding Menu

Uute Uudiste väljaandja on Eesti Konservatiivne Rahvaerakond. Uued Uudised peavad oluliseks sõnavabadust. See tähendab, et Uutes Uudistes avaldatud seisukohad ei pruugi ühtida Eesti Konservatiivse Rahvaerakonna seisukohtadega.
Kontakt: info@uueduudised.ee | Kasutamistingimused