Rahvuskonservatiivne uudiste- ja arvamusportaal
Saada vihje: info@uueduudised.ee

E-riik on surmahirmus: Kaja Kallase energiapoliitika seab ohtu digiteenuste kättesaadavuse

17.10.2022
Kallis elekter piirab oluliselt infotehnoloogilist arengut ja paljusid arvuteid võidakse edaspidi vähem lahti teha. Pilt on illustratiivne.
© UU

Reformierakonna poliitikud, kes praegu räägivad sellest, et elekter ongi siiani liiga odav olnud, on samas varmad rääkima digiriigist, unustades, et ka e-teenuste kättesaadavus sõltub elektrihinnast ning kogu digimaailm püsib elektril, millest on tänu rohepöörlemisele saanud luksuskaup.

Kõik digi-, nuti- ja muud IT-seadmed vajavad töötamiseks elektritoidet ja kuigi üldjuhul tarbivad need seadmed vähe elektrit, on nende hulk tohutu ja aina kasvab – seega on rohepöördest tekkiv elektrienergia kallinemise või isegi kadumise oht ennekõike oht infotehnoloogilisele arengule.

On vaid aja küsimus, millal see hakkab IT-maailma häirima. Kõrgtehnoloogilised seadmed ei kannata voolukõikumisi, sinna ei saa külge pookida vähemtarbimise nõuet ja kui vool kaob, siis on lõpp ka meie digivõimalustel, lõpp on kogu toimival elul, sest me sõltume palju IT-seadmetest.

Kõrgustesse kerkinud elektrihind paneb meie e-teeninduse ja digivõimalused löögi alla. Kui peres on mitu telefoni ja arvutid töötavad nii vanematel kui lastel, siis kasvab ka kalli elektri kulu. Üks variant ongi – tarbi vähem meie kuulsa e-Eesti teenuseid ja võimalusi.

Kindlasti ütleb mõnigi, et ongi hea, lapsed on vähem ninapidi nutiseadmetes. Aga e-riik on ju Kaja Kallase, Kersti Kaljulaidi ja veel paljude liberaalsete poliitikute lüpsilehm poliitturismi harrastamisel. Nii et kui keegi võimupoliitikutest läheb Rwandasse või Vanuatusse, peab ta e-riiki tutvustades ennekõike küsima – kas te naudite ikka veel odavat elektrit?

Kaja Kallas, Kersti Kaljulaid, Jürgen Ligi ja teised nendesugused räägivad, et elekter oligi liiga odav, see aga näitab nii nende küünilisust kui ka küündimatust. Vaadaku sellised tohman-poliitikud kasvõi oma korteris ringi – kui palju on seal elektriseadmeid.

Meie majandus, olme, vaba aja kasutus, avalik ruum – kõik see tarbib elektrit ja lausa sõltub sellest ning vajab odavat elektrit, sest elektrihinna kalliminemine toob automaatselt kaasa ka kaupade ja teenuste kallinemise. Elekter pole luksuskaup, nagu ligid-kaljulaidid-kallased üritavad selgitada, vaid karjuv igapäevavajadus.

Eleletrihinna kallinemine avab paljudel silmad, ennekõike aga näeb ära, kuidas senised väärtused, nagu kuulus Eesti e-riik, võivad Reformierakonna majandus- ja kliimapoliitika tõttu jääda energianälga.

Uued Uudised