Evelin Poolamets: Riiklik seksuaalkasvatus kaotab turvatunde 

Rubriik Arvamus On
- Updated
©UU
evelin poolamets

24.–25. augustil toimus Alu mõisas Eesti Naisteühenduste Ümarlaua suvekool, kuhu oli kogunenud 23 naisühenduste esindajat. Esinema oli kutsutud ka haridus- ja teadusminister Mailis Reps.

Kõne alla tuli hiljuti Tervise Arengu Instituudi poolt välja antud raamat „Koolieelses eas laste seksuaalkasvatus: keha, tunded ja turvalisus“,  metoodiline materjal lapse seksuaalse arengu toetamiseks. Toon mõned näited raamatus olevatest harjutustest: „Mängite sõbraga koos tema kodus. Olete tema toas. Ta näitab sulle oma nokut – mängige olukord iga kord mõne lapsega läbi. Võtke enda peale initsiatiivi haarava täiskasvanu või lapse osa. (lk 101).“

Järgneb Google reklaam. Uute uudiste toimetus ei vastuta Google algoritmide poolt personaalselt teile suunatud reklaamide sisu eest. Soovitame usaldada ainult tuntud ja usaldusväärseid kaubamärke.

Eelkooliealine teadku, mis on seksuaalvahekord?

„Paluge lastel ringis istuda. Seletage, et hakkate vaatama poiste ja tüdrukute  keha erinevusi ja sarnasusi. Näidake lastele palja poisi ja tüdruku pilti. Osutage joonistel suguelunditele ning uurige lastelt, kuidas neid nimetatakse. (lk 36).“

Raamatukese sissejuhatuses on kirjutatud, et õppematerjal on kooskõlas Eesti koolieelse lasteasutuse (KELA) riikliku õppekava eesmärkide ja  õpitulemustega. Järgmiselt leheküljelt võime lugeda, et raamatu üheks eesmärgiks on, et eelkooliealised lapsed oskavad nimetada suguelundeid ja teavad, mis on seksuaalvahekord. Kas tõesti saab olla pedagoogiliseks eesmärgiks, et eelkooliealine laps teab, mis on seksuaalvahekord?!

Küsisin Mailis Repsilt, kust tuli sisend sellise õppematerjali avaldamiseks – kas lasteaiakasvatajate või lapsevanemate poolt? Mailis Repsi vastus oli, et sisendi andsid teadlased ning selliseid harjutusi nagu raamatus kirjeldatud, on lasteaias keelatud läbi viia. Lisaks hoiatas minister, et lasteaedade õppejuhid peavad väga rangelt kontrollima, keda lubada lasteaedadesse esinema, keda mitte.  Ministri jutt mõjus rahustavalt ja üldkokkuvõttes jäi mulje, et raamatu võib sama hästi kui prügikasti visata.

Samas oli see jutt täiesti vastuolus sellega, mis toimub sotsiaalministeeriumi alluvuses. Nimelt korraldab sotsiaalministeeriumi hallatav Tervise Arengu Instituut koostöös Tartu Ülikooli seksuaaltervise uuringute keskuse ja Inimeseõpetuse Ühinguga raamatu põhjal koolitusi koolieelsete lasteasutuste õpetajatele ja õppe-kasvatustöö eest vastutavatele inimestele. Üks koolitus toimub käesoleva aasta augustist oktoobri lõpuni. Teemadeks on muuhulgas Euroopa seksuaalhariduse standardite tutvustamine ning koostöö lapsevanemate ja kolleegidega laste seksuaalkasvatuse läbiviimisel. Lisaks tasuta lõunasöögile saavad koolituse läbinud kaasa ka kõnealuse raamatu.

Raamatut levitab lasteaedadele ka justiitsministeeriumi kriminaalpoliitika osakond, väidetavalt „Vägivalla ennetamise strateegia 2015–2020“ raames. Nad nimetavad seda lastevastaste seksuaalkuritegude ennetamiseks ja lastevastase vägivalla ennetamisele suunatud tegevuseks. Tõepoolest, mõnel leheküljel on juhendid õpetamaks lapsi ütlema „ei“, kui neid sunnitakse ebameeldivatesse olukordadesse. Ent teises kohas õpetab raamat kahtlaste olukordadega leppima, öeldes, et on „veider“, kui kellelegi ei meeldi, kui te puudutate nende nähes oma „suguelundeid (nokut või tussut)“, sest „tegelikult on see täiesti loomulik“ (lk 54). Laps võib sellest õpetusest hoopis nii aru saada, et kui näiteks mõni täiskasvanu nende nähes puudutab oma suguelundeid, siis selle peale pahaseks saada on „veider“, sest „tegelikult on see täiesti loomulik“.

Tõtatakse ette lapse loomulikust arengust

Nii varases eas laste riiklik seksuaalkasvatus võtab lapsevanematelt ära turvatunde, kelle kätte ta oma kõige kallima vara usaldab. Materjaliga süvendatult tutvudes võib teha järelduse, et rünnakud perekonna autonoomsusele oma laste heaolu ja arengu eest vastutajana jätkuvad täie hooga. Lapsevanemate selja taga tehakse meie lastega õppeeksperimente, milleks vanemad pole mingit nõusolekut andnud. Lapsevanematelt võetakse turvatunne, sest enam ei või kindel olla, kui laps tuleb lasteaiast ja hakkab rääkima suguelunditest ning seksuaalvahekorrast, kas ta on kokku sattunud seksuaalperverdi või seksuaalpedagoogiga.

Ma ei ole nõus, et seksuaalkasvatusega tekitatakse olukord, kus vastuseid antakse enne küsimusi ja tõtatakse ette lapse loomulikust arengust. Lapsevanemana leian, et on täiesti lubamatu, et riiklikult tegeletakse eelkooliealiste laste seksualiseerimise ja seksuaalkasvatusega. Ma ei saaks lubada oma last lasteaeda, kus „pedagoogilisel“ eesmärgil peab ta paljastama oma suguelundeid või hakkama Tervise Arengu Instituudi juhtnööride alusel juurdlema, kas tema bioloogiline sugu langeb kokku sotsiaalse sooga, oskama eristada pereliikme ja paarisuhtepartnerite vahelist armastust ning teadma, et tunded võivad tekkida ka samast soost inimese vastu.

Lasteaedade juhtidele soovitan lähtuda minister Repsi soovitusest. Seega tuleb väga rangelt kontrollida, keda või mida lasteaedadesse õpetama lasta. Soovitus lapsevanematele – süvenege, mida teie lastele õpetada plaanitakse, sest peatselt hakkavad uue õppematerjali alusel koolitatud pedagoogid lasteaedades tööle. Lõpetuseks küsimus justiitsministrile – kas ta ikka teab, millist raamatut tema ministeeriumi osakond lasteaedadele jagab?

 

Evelin Poolamets, kahe lapse ema, EKRE Naisühenduse juhatuse liige, Vinni vallavolikogu liige

 

Artikkel on ilmunud Õhtulehes

Tähelepanu!

Kuna kommentaaride modereerimise maht hakkas toimetuse väikese kollektiivi tööd häirima, siis oleme sunnitud kommenteerimise peatama. Kui tunnete vajadust ühiskonna asjades kaasa rääkida, siis on selleks võimalus Facebookis ning meediaväljaannete kommentaariumites.

Täname teid jätkuva toe ja mõistmise eest!
Uute uudiste toimetus.

Mobile Sliding Menu

Uute Uudiste väljaandja on Eesti Konservatiivne Rahvaerakond. Uued Uudised peavad oluliseks sõnavabadust. See tähendab, et Uutes Uudistes avaldatud seisukohad ei pruugi ühtida Eesti Konservatiivse Rahvaerakonna seisukohtadega.
Kontakt: info@uueduudised.ee | Kasutamistingimused