“Faktikontrolliga” eputav Delfi käitub nagu Glavlit

Arvamus,
©UU
Delfit on kogu tema eksistentsi vältel peetud sopakanaliks.

Tuntud arvamusliider ja ettevõtja Triin Teramäe kirjutab sellest, kuidas oma “faktikontrolliga” uhkustav EPL/Delfi on ise ehe näide madalalaubalisest tsensuurist.

“Pühapäeva lõunal avaldas Delfi minu vastulause Yana Toomi häbiväärset demagoogiat täis artiklile, kus ta ajalugu eestlasi räigelt solvates ümber kirjutas, rahvastevahelist viha õhutas ja kommunistliku ideoloogia võtteid kasutades üritas tasalülitada eesti lapsevanemaid ja pedagooge, kes julgevad kaitsta eesti koole ja eesti laste inimõigust eestikeelse keele- ja kultuurikeskkonnaga koolidele.

Järgneb Google reklaam. Uute uudiste toimetus ei vastuta Google algoritmide poolt personaalselt teile suunatud reklaamide sisu eest. Soovitame usaldada ainult tuntud ja usaldusväärseid kaubamärke.

Esmaspäeva hommikuks oli artikkel kadunud ja toimetusest tuli teade, et “on vaja teostada faktikontrolli”. Selle asemel, et küsida allikaid “faktidele” või “probleemsetele väidetele,” saabus pärastlõunaks minu postkasti Delfi arvamustoimetuse juhi poolt kirjutatud täiesti uus artikkel, minu algse artikli nö ainetel.

“Faktikontrolli” ei olnud tehtud, aga artikkel oli kardinaalselt ümber kirjutatud, põhiargumentatsioon oli ära jäetud, isegi autori isikupärane käekiri muudetud, kõik Toomi demagoogiat ümber lükkavad lõigud eemaldatud ja kogu vastulause ideoloogiliset puhastatud! Andsin seda lugeda mitmele ajakirjanikule, kes kõik ütlesid, et sellisel tasemel, juba avaldatud autori arvamusartikli ümber kirjutamine on ennenägematu.

Õhtuks saabus seletus, et seda oli tehtud, kuna “Delfi toimetuse analüüsi ja seisukoha järgi” olevat eesti laste õiguste eest seisev lihtne lapsevanem teinud liiga avalikult Kremli-meelsele, ühele Eesti mõjukamale poliitikule ja ei olevat mõistnud, mida Toom tegelikult oma demagoogiaga öelda tahtis, ning juba terve päev Delfi esilehel olnud artikkel peaks üldse olema poole lühem!

Igaüks, kes on lugenud Toomi artiklit ja minu vastulauset, võib ise veenduda, et tegemist on lausa naeruväärse väitega. Järeldusi sellel teemal, millises riigis me ikkagi elame, kuidas on lood sõnavabadusega, meedia professionaalsuse ja tasakaalustatusega, mõnes toimetuses domineeriva Kremli-meelsusega, eesti laste inimõigustega, sellega, keda siin riigis ikkagi diskrimineeritakse ja kas meedia eelistab ajaloolist tõde või Putini nö sõbrannade versiooni “ajaloost”, võib igaüks ise teha.

Toomi pahatahtlikult provotseeriv, rahvastevahelist vaenu õhutav ja eesti lapsi ning nende inimõigusi rängalt diskrimineeriv artikkel on siiani üleval. Minu vastulause, mis on eemaldatud, on algselt avaldatud kujul loetav minu seinal.

Hea kaasmõtleja, Ülo Mälgand, toob mõtlemapaneva paralleeli EV anno 2021 ja EW-i anno 1920 vahel:

“Minu kahtlus, et Eesti Päevalehe näol on tegemist padukommunistliku väljaandega, saab aina enam kinnitust. Mõned päevad tagasi ilmus Triin Teramäe sulest vastulause Yana Toomi šovinistlikest ning põlisrahvust halvustavatest mõtetest kubisevale artiklile. Huvitaval kombel kadus vastulause äkitselt nagu teda poleks olnudki. Kusagilt tuli käsk – maha võtta! Nagu nõukogude tsensuuri ajastul.

Tuletan võrdluseks meelde, et 1920-ndatel aastatel oleks juhtunud vastupidine – selline punane väljaanne koheselt suletud ning mõned eriti agarad punase taustaga toimetajad lähetatud Patarei vanglasse järelemõtlemisele. Aga tänases Eestis tolereeritakse sellist proletaarse sisuga põlisrahvavaenulikku agendat. Soovitan soojalt vältida selliste Eesti iseseisvust õõnestavaid propagandaüllitisi avaldavate väljaannete tellimist.”

Triin Teramäe

Tähelepanu!

Kuna kommentaaride modereerimise maht hakkas toimetuse väikese kollektiivi tööd häirima, siis oleme sunnitud kommenteerimise peatama. Kui tunnete vajadust ühiskonna asjades kaasa rääkida, siis on selleks võimalus Facebookis ning meediaväljaannete kommentaariumites.

Täname teid jätkuva toe ja mõistmise eest!
Uute uudiste toimetus.

Mobile Sliding Menu

Uute Uudiste väljaandja on Eesti Konservatiivne Rahvaerakond. Uued Uudised peavad oluliseks sõnavabadust. See tähendab, et Uutes Uudistes avaldatud seisukohad ei pruugi ühtida Eesti Konservatiivse Rahvaerakonna seisukohtadega.
Kontakt: info@uueduudised.ee | Kasutamistingimused