Rahvuskonservatiivne uudiste- ja arvamusportaal
Saada vihje: info@uueduudised.ee

Harri Kingo: Mart Helme ründajad on silmakirjalikud

17.10.2020
Opositsioon on riigi elu ummikusse jooksutanud. Pilt on illustratiivne.
© Uued Uudised

“Lugedes ajakirjandust ja opositsiooni liidrite ahastamisi, siis näib, et meil on katastroof. Milles asi? Asi on paaris Mart Helme lauses.

Deutsche Welle ajakirjanik Konstantin Eggert küsis Mart Helmelt, kas geid tungivad peale ja ujutavad eesti rahva üle. “Las jooksevad Rootsi. Seal on kõik olemas, kõik vaatavad nende peale viisakamalt,” ütles Helme. “Kas teie vaatate /geide peale – H.K./ ebaviisakalt?” küsis Deutsche Welle. “Mina vaatan tõesti ebasõbralikult,” vastas Helme.

Tahes tahtmata meens mulle, et meie president Kersti Kaljulaid andis intervjuu USA ajakirjale Foreign Policy. EKRE-sse kuuluvate inimeste kohta ütles Kaljulaid: “Ma vihkan neid nende käitumise eest ja ma vabandan kuvandi eest, mida see võib anda” (I hate them for their behavior, and I apologize for the image this might give).

Ei sotsid ega refid ei teinud sellest EV president Kaljulaidi välisajakirjanduses kajastatud varjamatust presidendi inimeste vihkamisest tol korral välja. Ei mingeid presidendi hukkamõiste, ei mingeid ultimaatumeid, et president tagasi astuks. Presidendi kantselei üritas hoopis seletada midagi tõlkeveast!

Musta valgel see olematuks ei teinud. Selline presidendi öeldu olematuks mätsimise katse tegi asjad Kaljulaidi jaoks vaid halvemaks veel. Kaljulaid oma sõnu aga tagasi pole võtnud ega pole ka vabandanud. Võib arvata, et ta vihkab osasid eesti inimesi ka täna.

Vaadates neid kahte väljaütlemist kõrvuti, ei näe ma neil suuremat vahet. Ehk vaid seda vahet, et Kaljulaid oli oma avameelses ütlemisega ikka kraadi võrra vingem: üks ütleja oli vaid minister, teine aga riigi president. Kui minister Mart Helme vaatab geide peale ebasõbralikult, president Kersti Kaljulaid otse vihkab EKRE-sse kuuluvaid eesti inimesi.

Oleks loogiline, et kui Kaljulaidi puhul reaktsioonid ja hukkamõistmised puudusid, siis nii opositsioon kui ajakirjandus käituksid täpselt samamoodi ka seekord. Paraku nii ei ole. Kaljulaidi puhul valitses opositsiooni poolel vaikus. Helme puhul maalitakse meile pilti pea et meie riigilaevukese uppumisest ja ühiskonna kokkuvarisemisest.

Minu silmis on praegused opositsiooni ja meedia reageeringud Mart Helme sõnadele nende silmakirjalikkuse musternäide. Ma ei saaks sellist süüdistust siin kirja panna, kui samad inimesed oleksid varem president Kaljulaidi sõnadele EKRE inimeste vihkamisest andnud sama hävitava hinnangu.

Paraku, selline kahepalgelisus on opositsiooni ja ajakirjanduse käitumismuster. Meenutan, et ka president Ilves on välismeedias olnud korduvalt praeguse EV valitsuse suhtes sallimatu ja otse räige. Opositsioon ja kartellimeedia pole nagu kokkulepitult Ilvese avaldustele tähelepanu pööranud.

Tulised sallijad ja võrdse suhtumise eest võitlejad näitavad siin ja täna väga otse, kui ebavõrdsed nad on tegelikult oma suhtumistes ja milline varjamatu silmakirjalikkus meil võimule pürgib.”

Harri Kingo, poliitikavaatleja